Komik Jakub Gulík: Mám rád tvrdý humor, čierny humor, ale aj láskavý humor občas nezaškodí

  • Jeden z najtalentovanejších a najobľúbenejších stand-up komikov na Slovensku Jakub Gulík prezradil svoj vzťah ku alkoholu počas vystúpení a čo ho baví na práci v bio obchode
JAKUB GULIK foto Stano Klačanský _2
archív Jakub Gulík
  • Jeden z najtalentovanejších a najobľúbenejších stand-up komikov na Slovensku Jakub Gulík prezradil svoj vzťah ku alkoholu počas vystúpení a čo ho baví na práci v bio obchode

Čomu si sa venoval pred stand-upom? Čo ťa presvedčilo, vymeniť “bežnú” prácu za kariéru standup komika?

Robil som rôzne práce. Popritom ako som začínal so stand-upom som začal pracovať v obchode so zdravou výživou. Bolo to prvá práca, ktorá ma bavila. A robím ju dodnes. Stand-up a bio obchod pre mňa nie je práca v bežnom ponímaní. Vždy som túžil robiť v živote to, čo ma baví a teší. To bola moja motivácia budovať si nejakú kariéru.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Jakub Gulík

Je medzi stand-up komikmi bežnou praxou, že vtipné príbehy sú jednoducho len výplodmi fantázie? Ako je to u teba? Opisuješ reálne situácie alebo zapájaš fantáziu?

Je to individuálne. Niekto si úplne vymýšľa, iný zase len vtipne opisuje svoj život, príhody a podobne. Ja osobne hľadám inšpiráciu v mojom živote a z vecí, ktoré vidím okolo. Fantázia je samozrejmosťou. Niekedy sú to úplne všedné situácie, do ktorých pridám pár prísad, trochu okorením a je to. To je základ každého komika, že sa pozerá na veci z iného uhlu. Vidí tam niečo, čo iní nepostrehnú. To potom ponúkne ľuďom v publiku a tí, keď sa smejú, popritom si vravia “Wau, ako mu mohlo toto napadnúť!?”

Čo je základom kvalitného stand-upu?

Humor :D Samozrejme musí obsahovať vtipy. Malo by to mať hlavu a pätu, nie len nezmyselne tliachať jednu vec za druhou, moment prekvapenia, kontakt s publikom, to znamená, nerozprávať na ľudí, ale k ľuďom. To je veľmi pekná veta, už neviem, kde som ju počul, ale je jednoduchá a výstižná. A hlavne musí mať energiu alebo lepšie povedané, prejav je veľmi dôležitý. Nejde len o to, čo poviete, ale aj ako to poviete. A ako to poviete, to je už na vás. Musíte tam vložiť seba, svoju stopu, svoj charakter. Ľudia vám to musia veriť. Tak to je aspoň podľa mňa.

Aký bol zatiaľ tvoj najúspešnejší stand-up? V čom bol podľa teba výnimočný?

Určite všetky :D Väčšinou najlepšie fungujú stand upy zo života, stereotypy, ale najviac ide aktuálne dianie. Či už je to politika, šport, showbusiness atď.

Aký zážitok zo stand-up vystúpenia v tebe rezonuje dodnes? Niečo, na čo sa nedá zabudnúť?

Moje prvé úspešne vystúpenie. Bolo to Brno, klub Metro, myslím. Na Stojáka tam mali vystúpenie a ja som tam bol skúsiť open mic. Predtým som mal 2-3 neúspešne vystúpenia v Bratislave. Potom prišlo Brno a prvýkrát som zažil, že ľudia mi tlieskali a smiali sa. Vtedy som si vravel “Toto je ten pocit, pre ktorý sa to oplatí robiť.”

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Jakub Gulík

Čo ťa na stand-upe najviac baví a čo naopak nemusíš?

Nebaví ma, keď počujem vtipy z meme obrázkov a podobne. A čo ma baví? Čokoľvek, som otvorený. No nie vždy tomu tak bolo. Dá sa povedať, že kedysi som bol celkom konzervatívny, čo sa stand-upu týka. Mám rád tvrdý humor, čierny humor, ale aj taký milý, láskavý humor tiež občas nezaškodí.

Z čoho všetkého plynú stand-up komikom príjmy?

Samozrejme z klubových vystúpení, z firemných akcií a večierkov, moderovanie, rôzne reklamné kampane, televízia… Záleží už len od toho, kto sa do čoho pustí. Ja osobne mám príjem aj z YouTube, kde mám svoj kanál. Mesačne mi to pokryje tak polovičku môjho paušálu :)

Ako sa ti podarilo stať sa súčasťou formácie Silné Reči? Ako sa sem môže človek- nádejný komik dostať?

Cez open mic. Mnohými som musel prejsť, aby som sa stal súčasťou Silných Rečí. To isté platí aj pre ostatných. Nie je to len o jednom úspešnom vystúpení. Musíte dokázať, že viete pravidelne podávať kvalitný, teda vtipný, výkon na pódiu.

Ako vyzerá bežný tréning stand-up komika? Ako sa pripravuješ pred vystúpení?

Písanie nového materiálu je rôzne. Niekedy to z vás vypadne len tak, inokedy sa trápite s určitou témou, o ktorej chcete hovoriť a ide to pomaly. Potom sa s tým hráte, skladáte vtipy rôznym sposôbom, snažíte sa to vypointovať. No pravá skúška príde na pódiu, kde zistíte, čo naozaj funguje a čo nie. Keď idem vystupovať s už odskúšaným materiálom, tak si ho len prejdem v hlave a idem na pódium. To už nie je žiadna zložitá príprava.

Čo alkohol a stand-up komici, prispieva ku kvalitnejšej show? Aké máš skúsenosti ty?

Ja alkohol nepijem. Čiže ničím podobným neodbúravam stres. Myslím, že nie je ani nutné, aby publikum bolo pod vplyvom počas vystúpenia kvôli uvoľnenej atmosfére. Takže ku kvalitnému večeru našej show podľa mňa alkohol vôbec netreba.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív Jakub Gulík

Aké sú tvoje kariérne ciele do budúcna?

Nič konkrétne. Chcem robiť naďalej stand-up. Stále lepšie a kvalitnejšie. Chcem rozosmievať ľudí, chcem ich rozosmievať stále viac s viac. A chcem sa naďalej živiť tým, čo ma baví…. stále viac a viac. :D

Kde ťa môžeme vidieť najbližšie vystupovať?

Sezóna už je na konci, takže moje posledné vystúpenie mám teraz vo štvrtok 28. júna v bratislavskom Luna Bare. Budú to Silné Reči na tému “susedské”, tak na to sa teším. Je to taká téma na ktorú sa dá pozrieť z rôznych uhlov, som zvedavý, ktorý si vyberiem ja :)

Teším sa aj na leto, lebo budeme vystupovať na Pohode so Súbojom Komikov no a máme s chalanmi zo Silných Rečí v pláne nejaké pekné projekty, takže to bude určite sranda a nudiť sa nebudeme.

No a už teraz sa teším na september, kedy začína 10. sezóna Silných Rečí – to bude veľmi silný rok – všetkých vás pozývam už teraz :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech