Koniec Airbnb v New Yorku?

  • Newyorský guvernér Andrew Cuomo podpísal v piatok 21. októbra návrh zákona, ktorý obyvateľom Veľkého jablka zakazuje prenajímať byty prostredníctvom internetovej platformy Airbnb na dobu kratšiu ako 30 dní. Každému, kto bude konať v rozpore so zákonom, hrozí pokuta až do výšky 7 500 dolárov. Airbnb sa bráni a na vzniknutú situáciu reaguje žalobou.
airbnb
  • Newyorský guvernér Andrew Cuomo podpísal v piatok 21. októbra návrh zákona, ktorý obyvateľom Veľkého jablka zakazuje prenajímať byty prostredníctvom internetovej platformy Airbnb na dobu kratšiu ako 30 dní. Každému, kto bude konať v rozpore so zákonom, hrozí pokuta až do výšky 7 500 dolárov. Airbnb sa bráni a na vzniknutú situáciu reaguje žalobou.

Spoločnosť Airbnb, ktorá cestovateľom z celého sveta sprostredkúva krátkodobé ubytovanie priamo od miestnych, sa od svojho spustenia v roku 2008 stala vyhľadávanou alternatívou klasického hotelierstva. V súčasnosti sa teší veľkej obľube a svoje služby poskytuje už vo viac ako 190 krajinách sveta. S rastúcou popularitou však Airbnb čím ďalej, tým viac šliape na päty tradičným hotelom a hostelom, ktoré tak každoročne pripravuje o nemalý zisk. To sa samozrejme nepáči ani samotným mestám, keďže táto situácia im spôsobuje výpadok na daniach.

ny1zdroj: cdn-image.travelandleisure.com

New York, ktorý patrí k najľudnatejším oblastiam sveta, sa novým zákonom, ktorý prísne obmedzuje krátkodobé prenájmy bytov, rozhodol rázne zakročiť proti dopadom cenovo dostupného bývania. Argumentuje tým, že Airbnb na úkor bežných obyvateľov New Yorku zaberá na trhu miesto všetkým, ktorí majú záujem o klasický dlhodobý nájom, a taktiež aktívne prispieva k šíreniu nezákonných hostelov, kvôli ktorým mesto prichádza o príjmy z nevybratých daní.

Predstavitelia štátu New York sú presvedčení, že takáto úprava legislatívy chráni nájomcov a zabráni úbytku bytových jednotiek, ktoré by mali byť obsadené v prvom rade samotnými Newyorčanmi, a nie turistami. Zákon postihuje všetkých, ktorí na Airbnb inzerujú celé byty na dobu kratšiu ako 30 dní. Naďalej však platí, že hostitelia môžu vo svojich bytoch prenajímať jednotlivé miestnosti, pokiaľ však sami v byte bývajú.

ny2zdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com

New York, ktorý patrí medzi celosvetovo najnavštevovanejšie turistické destinácie, pre Airbnb predstavuje najväčší trh v Spojených štátoch amerických. Nový zákon tak bude mať pre spoločnosť katastrofálne dôsledky.

Airbnb, ktorého hodnota sa v súčasnosti odhaduje na 30 miliárd dolárov, požaduje, aby súd vyhlásil zákon za protiústavný. Poukazuje najmä na rozpor s federálnym zákonom, podľa ktorého sú webové stránky zbavené zodpovednosti za obsah zverejnený ich užívateľmi, nakoľko Airbnb hrá v celom procese iba rolu sprostredkovateľa. Airbnb tvrdí, že vo svojich zmluvných podmienkach hostiteľov a hostí upozorňuje na povinnosť konať v súlade s platnými lokálnymi zákonmi a predpismi, a preto za ich nezákonné konanie nenesie žiadnu zodpovednosť.

Spoločnosť vo svojej žalobe ďalej uvádza, že napadnutý zákon vytvára mylný dojem, že činnosť Airbnb je nelegálna, čo v konečnom dôsledku vedie k poškodeniu dobrej povesti a k ohrozeniu podnikania spoločnosti.

NEW YORK, NY - OCTOBER 30: Supporters of Airbnb hold a rally on the steps of New York City Hall showing support for the company on October 30, 2015 in New York City. The New York City council is currently debating how to regulate the controversial company. (Photo by Andrew Burton/Getty Images)zdroj: nyoobserver.files.wordpress.com

Predstavitelia Airbnb sa už dlhšie snažili nájsť menej striktné riešenie celej situácie – spoločnosť si dokonca objednala vypracovanie štúdie, ktorá ukázala, že väčšina obyvateľov New Yorku by plnohodnotné využívanie služieb Airbnb uvítala. Ani to však guvernéra New Yorku nepresvedčilo, aby spomínaný zákon vetoval.

ny4zdroj: jrrny.com

Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa k celému sporu postaví samotný federálny súd. Zdá sa, že Airbnb čakajú v boji za svoje práva krušné časy, nakoľko pre spoločnosť nejde o ojedinelý prípad. Airbnb už vedie podobné spory napríklad v San Franciscu, Santa Monice, Barcelone, Amsterdame a v Berlíne. Je otázne, či je v dnešnej dobe – v ktorej by mala byť sloboda podnikania samozrejmosťou – v poriadku vytláčať z trhu spoločnosť, ktorá iba priniesla niečo nové do zastaraného systému a otvorila dvere cenovo dostupnému ubytovaniu. Mnoho ľudí si služby Airbnb dobrovoľne vyberá nielen kvôli prijateľným a atraktívnym cenám, ale aj pre celkom nenapodobiteľný zážitok z unikátneho ubytovania, ktorý dáva cestovaniu úplne iný rozmer. Ľudia by mali mať možnosť zvoliť si alternatívu ku klasickým službám. Rovnako aj samotní vlastníci bytov či domov by mali mať slobodnú voľbu pri rozhodovaní, ako so svojimi nehnuteľnosťami naložia. Vyzerá to, že takýto krok štátu New York je prínosom predovšetkým pre hotelierstvo a pre vlastné záujmy politikov, nie však pre bežného občana.

zdroj: theverge.com, dailymail.co.uk zdroj titulnej fotografie: cdn-image.travelandleisure.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech