Konšpirátor, Kaliňákov návrat či Pellegriniho človek od Kičuru: Zmapovali sme mená možných ministrov

  • Budúca vláda už naberá reálne kontúry a presakujú prvé mená šéfov rezortov
  • Startitup si posvietil na ministrov, ktorí zrejme obsadia vládne posty
Richard Takáč, predseda SMER-SD Robert Fico, poslanci za SMER-SD Juraj Blanár, Ladislav Kamenický a Ľuboš Blaha
TASR/Jaroslav Novák
  • Budúca vláda už naberá reálne kontúry a presakujú prvé mená šéfov rezortov
  • Startitup si posvietil na ministrov, ktorí zrejme obsadia vládne posty

Nová vláda je na spadnutie. Dnes je už jasné, že čerstvý vládny kabinet bude vo farbách Smeru, Hlasu a SNS a dokonca v memorande o porozumení budúcich koaličných lídrov sa píše aj o rozkrájaní ministerského koláča.

Smer dostane post premiéra a šesť ministerstiev a Hlas post šéfa parlamentu a sedem rezortov. Na ocot nezostanú ani národniari s troma ministerstvami. Zatiaľ nie je jasné, kto oficiálne rezorty povedie, no z kuloárnych kanálov už na verejnosť presiakli prvé mená možných šéfov rezortov vznikajúcej vlády. 

Premiér: Robert Fico

Trojnásobný expremiér má namierené opäť do premiérskeho kresla. Roberta Fica Slovákom predstavovať zrejme ani netreba. Narodil sa v dedinke blízko Topoľčian a v slovenskej politike pôsobí niekoľko desaťročí.

Profiluje sa ako ľavicový politik, no je spájaný aj s množstvom káuz. V úrade predsedu vlády sedel v čase, keď došlo k vražde novinára Jána Kuciaka, a následne ho v lukratívnej funkcii vystriedal Peter Pellegrini. Ako na Fica spomínajú súčasní a bývalí stranícki kolegovia, sa dočítaš v tomto rozsiahlom profile.

Minister vnútra: Matúš Šutaj Eštok

Ak Eštok obsadí post šéfa kľúčového silového rezortu, zrejme pôjde o poriadne nečakané prekvapenie. V predvolebných predikciách, ale aj povolebných scenároch zrejme málokto mohol tušiť, že sa ministrom vnútra stane v čerstvej vláde práve Eštok. Doteraz sa totiž skloňovalo najmä meno exministerky vnútra za Hlas Denisy Sakovej.

Eštok dlhé roky patrí medzi blízkych politikov Petra Pellegriniho. Bol mu tak nablízku na Úrade vlády, na mieste vicepremiéra, ale aj na ministerstve školstva. Eštok si v Hlase uchmatol aj lukratívnu funkciu generálneho manažéra strany a v parlamentných voľbách si odniesol takmer 20-tisíc hlasov.

Okrem iného je aj hlasným kritikom politiky a známych tvárí Progresívneho Slovenska. Mladý politik Hlasu je známy aj tým, že pôsobil v minulosti po boku Kajetána Kičuru v Štátnych hmotných rezervách. Kičura je od roku 2020 stíhaný z korupcie. Pri tomto rezorte sa objavuje v predikciách aj meno bývalej rektorky Akadémie policajného zboru Lucie Kurilovskej. Tá sa dostala do Národnej rady na kandidátke Hlasu. 

Minister školstva: Tomáš Drucker

Drucker je známou tvárou vládneho kabinetu, ktorý upiekol v roku 2016 Smer, SNS, Most a Sieť. V tomto volebnom období zastával post ministra zdravotníctva. Po rekonštrukcii spomínanej vlády po vražde Jána Kuciaka sa ujal vedenia rezortu vnútra. Na čele silového rezortu sa neohrial príliš dlho a po troch týždňoch dal postu zbohom.

Drucker je aj zakladateľom strany Dobrá voľba, ktorá sa neskôr spojila s platformou Alojza Hlinu Umiernení. Hlina stranu opustil a Drucker pred tohtoročnými parlamentnými voľbami vstúpil do Hlasu Petra Pellegriniho. Dobrá voľba po tomto kroku zanikla.

Minister obrany: Robert Kaliňák

Niekdajšieho princa Smeru asi taktiež netreba príliš predstavovať. Patrí medzi najvypuklejšie a najznámejšie mená strany Roberta Fica. Vo Ficových vládach pôsobil ako minister vnútra. Demisiu na svoj post podal v roku 2018 po vražde Jána Kuciaka a v čase rekonštrukcie Ficovej vlády. 

Kaliňák toto volebné obdobie nebol poslancom národnej rady Smeru, no naďalej patril medzi známe tváre strany a v tohtoročných predčasných voľbách Smeru pomáhal vo funkcii kampaňového manažéra. Viac o Kaliňákovej bohatej politickej kariére pretkanej viacerými kauzami sa dočítaš v tomto článku. Pri rezorte obrany sa objavuje aj meno smeráka Mariána Saloňa.

Ministerstvo dopravy

Zaujímavosťou je, že Kaliňákovo meno sa objavovalo aj pri ministerstve dopravy. Zatiaľ nie je jasné, kto si tento rezort zoberie pod svoje krídla. Pri tomto rezorte sa objavujú aj mená ako Andrej Danko či Juraj Blanár.

Ministerka zdravotníctva: Zuzana Dolinková

Dolinková nie je pre širokú verejnosť príliš známa, no Hlas ju výrazne promoval najmä pred predčasnými parlamentnými voľbami. Do Národnej rady sa dostala z piateho miesta kandidátky a v predčasných voľbách získala vyše 20-tisíc hlasov. 

Dolinková je vyštudovaná právnička a šéfovala Zväzu ambulantných poskytovateľov. V Hlase pôsobí aj ako podpredsedníčky strany. Napriek tomu, že Hlas má v rukáve dvoch exministrov zdravotníctva, Richarda Rašiho a Tomáša Druckera, najpravdepodobnejšie sa na čelo kľúčového rezortu postaví zrejme práve Dolinková.

Minister informatizácie, regionálneho rozvoja a investícií: Richard Raši

Richard Raši je lekárom a v minulosti už stál na čele úradu pre informatizácie, ktorý v tom čase ešte nebol ministerstvom. Raši je aj bývalým primátorom Košíc a exministrom zdravotníctva. Raši v predčasných voľbách kandidoval z čísla tri a zozbieral vyše 140-tisíc hlasov. V strane Petra Pellegriniho pôsobí aj ako podpredseda.

Ministerka hospodárstva: Denisa Saková

Denisa Saková je taktiež dnes už známou tvárou Hlasu Petra Pellegriniho. Spočiatku na rezorte vnútra pod Robertom Kaliňákom pôsobila ako štátna tajomníčka, neskôr ministerstvu aj šéfovala.  

V predčasných voľbách získala takmer 170-tisíc hlasov. Je jednou z najhlasnejších kritičiek pomerov v rezorte vnútra za čias ministra Romana Mikulca.

Taktiež nešetrila kritikou na policajného prezidenta Štefana Hamrana. Saková taktiež pred voľbami prezradila, že by chcela v budúcnosti ako možná ministerka oprášiť tím Oblúk, ktorému šéfovala Diana Santusová a ktorý cielil na vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry.

Doteraz sa o Sakovej skôr hovorilo ako potenciálnej ministerke vnútra, možná nominácia na post šéfky ministerky hospodárstva tak dosť prekvapila. V súvislosti s nomináciou ministra hospodárstva sa objavuje aj meno Tomáša Tarabu, ktorý sa dostal do Národnej rady na kandidátke SNS.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny: Erik Tomáš

Tomáš bol v minulosti známy najmä ako novinár a televízny moderátor, neskôr sa rozhodol pre vstup do politiky. Vybral si tak v tom čase stranu Roberta Fica – Smer. Po boku Fica tak pôsobil ako jeho mediálny poradca. Taktiež v minulosti obsadil post štátneho tajomníka na ministerstve školstva, z ktorého neskôr odišiel.

V minulosti si vyskúšal aj post hovorcu ministerstva vnútra u Roberta Kaliňáka a šéfoval i komunikačnému oddeleniu Smeru. V roku 2020 prešiel do tábora Petra Pellegriniho, s ktorým odišiel zo Smeru, a stal sa súčasťou novej strany Hlas.

Minister financií: Ladislav Kamenický

Od roku 2012 hájil farby Smeru ako poslanec a po voľbách v roku 2016 stál aj na čele parlamentného finančného výboru. Medzi rokmi 2019 a 2020 obsadil aj funkciu ministra financií.

Minister zahraničných vecí: Juraj Blanár/Miroslav Lajčák/Ján Kubiš

V súvislosti s postom budúceho šéfa diplomacie sa hovorí o viacerých menách. Miroslav Lajčák je ostrieľaným diplomatom, ktorý rezortu šéfoval už za Roberta Fica. S Lajčákovým pôsobením v rezorte je spájaná aj kauza predraženého predsedníctva Slovenska v Európskej únii.

Ako o možnom ministrovi zahraničných vecí sa hovorí aj o smerákovi Jurajovi Blanárovi. Ten v minulosti šéfoval parlamentnému zahraničnému výboru a stál na čele žilinskej župy.

V súvislosti s postom sa skloňovalo i meno exministra zahraničných vecí Jána Kubiša, o ktorom sa v kuloároch hovorilo ako o možnom kandidátovi na post prezidenta v budúcoročných voľbách.

Minister spravodlivosti: Boris Susko

Susko je ostrieľaným poslancom za Smer a posledné volebné obdobie pôsobil ako podpredseda ústavnoprávneho výboru. Ten kandidoval za Smer v predčasných voľbách z 19. miesta a z volieb si odniesol 2 248 hlasov.

Minister pôdohospodárstva: Richard Takáč

Takáč je poslancom Smeru a spolu so synovcom exministra vnútra Erikom Kaliňákom v Smere predstavuje mladú stranícku krv. V predčasných parlamentných voľbách sa dostal do Národnej rady zo 4. miesta s takmer 70-tisíc hlasmi. 

Minister kultúry

O ministrovi kultúry sa spočiatku hovorilo ako o Tomášovi Tarabovi, ktorý sa dostal do Národnej rady tentokrát na kandidátke SNS Andreja Danka. Ten ale nie je členom SNS a šéfuje strane Život-NS. Po počiatočných informáciách, že rezort kultúry bude mať pod palcom Taraba, sa na jeho adresu zniesla vlna kritiky najmä od umelcov. Taraba túto kuloárnu informáciu nakoniec nepotvrdil.

Minister životného prostredia: Rudolf Huliak

Jednou z asi najkontroverznejších možných nominácií budúcej vlády je určite Rudolf Huliak. Ten sa dostal do parlamentu na kandidátke Andreja Danka a je známy pre naozaj svojské vyjadrenia. Viac sa o nevyberavom slovníku možného budúceho šéfa ekorezortu dočítaš v tomto článku.

Ministerstvo športu a cestovného ruchu

Veľkým prekvapením počas aktuálneho zostavovania čerstvého vládneho kabinetu je vznik bonusového ministerstva. To by mali dostať do svojho portfólia rezortov národniari a malo by ísť o rezort športu a cestovného ruchu.

Zatiaľ sa konkrétne nevie, kto by ho mohol mať pod palcom, no v kuloároch sa skloňuje v súvislosti s novovznikajúcim ministerstvom meno Andreja Danka.

Zdroj: Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá