Koronavírus v Číne prispel k zníženiu emisií o viac než 20 percent

  • Čína je najväčším svetovým producentom oxidu uhličitého (CO2)
  • Emisie sa však z dôvodu nového typu koronavírusu v prvej polovici februára znížili až o 25 percent
TASR
TASR
  • Čína je najväčším svetovým producentom oxidu uhličitého (CO2)
  • Emisie sa však z dôvodu nového typu koronavírusu v prvej polovici februára znížili až o 25 percent

Epidémia vírusového ochorenia COVID-19, ktorá pozastavila život vo viacerých čínskych mestách aj továrňach, prispela k zníženiu emisií skleníkových plynov. S odvolaním sa na analýzu, ktorú dnes zverejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentúra AFP.

Čína je najväčším svetovým producentom oxidu uhličitého (CO2), emisie sa však kvôli novému typu koronavírusu v prvej polovici februára znížili až o 25 percent, uvádza štúdia.

V Číne každoročne klesne výroba na prelome januára a februára, pretože krajina počas osláv čínskeho Nového roka na týždeň uzavrie stavby a obchody a väčšina závodov obmedzí prevádzku. Prázdniny tak majú po celej krajine významný krátkodobý vplyv na dopyt elektriny, produkciu, a tým pádom aj objem emisií.

O 100 milónov ton menej emisií

Tento rok však čínske úrady kvôli koronavírusu prázdniny predĺžili o ďalších desať dní až do 10. februára a mnoho tovární zostalo zatvorených aj po tomto dátume.

Za posledné dva týždne (od 3. do 16. februára) emisie CO2 v Číne dosiahli 300 miliónov ton, zistil analytik a autor správy Lauri Myllyvirta z fínskeho Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA). Počas dvoch týždňov po novoročných sviatkoch krajina minulý rok vypustila do ovzdušia 400 miliónov ton.

Čítaj viac TU>>Koronavírus môže ovplyvniť aj olympijské hry v japonskom Tokiu, situáciu neustále monitorujú

„Zníženie spotreby uhlia a ropy viedlo k poklesu emisií o 25 percent za porovnateľné obdobie,“ uvádza Myllyvirta. To podľa neho zodpovedá zhruba šiestim percentám celosvetových emisií. Spotreba uhlia v elektrárňach klesla podľa CREA na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky a produkcia oceliarní je za uplynulých 14 dní na najnižšej úrovni za posledných päť rokov.

zdroj: TASR

Pomohli viaceré obmedzenia

K celkovému poklesu emisií prispelo aj obmedzenie osobnej a hromadnej dopravy. Napríklad čínska vnútroštátna letecká doprava vo februári klesla o 70 percent v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Nie je však pravdepodobné, že podobný stav vydrží aj potom, čo táto druhá najväčšia svetová ekonomika obnoví výrobu, poznamenáva Myllyvirta. Obzvlášť ak Peking podobne ako po svetovej finančnej kríze v roku 2008 prijme stimulačné opatrenia, ktoré naopak produkciu CO2 zvýšia.

Nový typ koronavírusu, ktorý sa objavil v stredočínskom meste Wu-chan na konci minulého roka, si doteraz vyžiadal 2 000 obetí a cez 75-tisíc, prevažne v kontinentálnej Číne.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá