Košičania vymysleli appku, s ktorou si návštevu múzea užiješ aj ty

  • ● Dobré nápady vznikajú aj na študentských vývojárskych podujatiach
  • ● Prvá aplikácia, ktorá pomáha nevidiacim a ľuďom so zrakovým znevýhodnením orientovať sa v expozícii múzea
  • ● Možnosti jej ďalšieho využitia pokojne navrhni aj ty
  • ● Dobré nápady vznikajú aj na študentských vývojárskych podujatiach
  • ● Prvá aplikácia, ktorá pomáha nevidiacim a ľuďom so zrakovým znevýhodnením orientovať sa v expozícii múzea
  • ● Možnosti jej ďalšieho využitia pokojne navrhni aj ty

Projekt z prvého košického inkubátora pre Digital Health je vonku!

Aj ty môžeš mať svoj vlastný start-up! Toto posolstvo šírilo medzi študentmi Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) podujatie s názvom Citizens Toolkit. A to, že aj študent naozaj môže mať svoj vlastný úspešný start-up, prišli potvrdiť tí najpovolanejší – traja študenti TUKE, ktorí len deň predtým slávnostne spustili vlastnú appku, ktorá pomáha zrakovo znevýhodneným ľuďom.

 

Veronika Matejová, Filip Hudzík a Marek Haluška začali svoj projekt vyvíjať minulý rok, keď súťažili ako tím na 24-hodinovom hackerskom festivale, ktorý v Košiciach organizuje spoločnosť T-Systems Slovakia – Hackathon. Ten sa v roku 2017 niesol v duchu „Hackni si život!”. Trojica študentov prišla s nápadom „nahekovať” život zrakovo znevýhodneným a budovať tak smart Košice.

Už vtedy prišli s funkčným prototypom navigačného systému, ktorý funguje na báze IoT. Zariadenia Location Beacons medzi sebou komunikujú pomocou technológie bluetooth, a preto je tento typ systému vhodný do interiéru. „V múzeu sa zosieťujú a keď sa návštevník priblíži k exponátu, prostredníctvom mobilu a slúchadla aplikácia priblíži expozíciu a okolie,” vysvetľuje developerka aplikácie Veronika Matejová.

Svoje priestory developerom sprístupnilo jedno z najstarších múzeí na Slovensku – Východoslovenské múzeum v Košiciach. Moderné technológie určené pre ľahšie orientovanie sa zrakovo znevýhodnených ľudí zaviedli v pamätnom dome Františka Rákocziho II. – Rodošto. Developer Filip Hudzík spomína na prvú návštevu múzea: „Uvedomili sme si, že je to fúzia budúcnosti, minulosti a prítomnosti. Preto sme sa rozhodli vytvoriť appku, ktorá poskytne niečo viac. Aplikácia je určená aj pre bežných návštevníkov múzea, ktorí pomocou nej spoznávajú históriu interaktívnou formou.

 

Samozrejme, cesta troch študentov k vlastnému start-upu trvala len rok aj vďaka podpore, ktorú dostali od spomínanej najväčšej košickej IT spoločnosti. Vďaka nej sa začali pri vyvíjaní aplikácie stretávať s predstaviteľmi Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska aj Východoslovenským múzeom.

Podľa projektového manažéra z IT firmy Petra Breyla by pilotná aplikácia vôbec nemusela byť poslednou. „Sám v múzeu je dôkazom toho, ako sa dajú v smart mestách využívať IoT technológie. Verím, že týmto smerom pôjdu aj Košice, kde vznikol prvý start-up inkubátor Innovation Hub, ktorý sa venuje inováciám v oblasti zdravia a digitálneho zdravia.”

S realizáciou dobrého nápadu pomôže aj tebe. Ak máš v hlave zaujímavý projekt, ktorý by si chcel rozvíjať, Innovation Hub je určený práve tebe.

Možno aj vďaka spolupráci T-Systems Slovakia a Európskeho inštitútu pre inovácie a  technológie v oblasti zdravého životného štýlu a aktívneho starnutia (EIT Health) sa stane východ našej krajiny so svojím start-upovým inkubátorom jedným z epicentier inovácií.

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá