Kostarika ukazuje plný potenciál využitia obnoviteľných zdrojov

  • Investície do obnoviteľných zdrojov energie sa Kostarike vyplatili. Tento rok dokázala krajina fungovať na obnoviteľnej energii viac ako 300 dní a toto číslo sa neustále zväčšuje.
volcano-2355772_1920
pixabay.com
  • Investície do obnoviteľných zdrojov energie sa Kostarike vyplatili. Tento rok dokázala krajina fungovať na obnoviteľnej energii viac ako 300 dní a toto číslo sa neustále zväčšuje.

Jednou z možností, ako sa zbaviť škodlivých emisií v našej atmosfére je namieriť našu pozornosť na obnoviteľné zdroje elektriny. Tie dokážu vyprodukovať elektrickú energiu aj bez použitia fosílnych palív, ktoré zaťažujú životné prostredie. Avšak otázne je, do akej miery dokáže obnoviteľná energia splniť požiadavky jednotlivých krajín na dodávku energie. Príkladom môže byť Kostarika, ktorej sa podarilo fungovať iba na obnoviteľnej energii, a to po dobu viac ako 300 dní!

Kostarika nepatrí práve ku krajinám, ktoré by sa mohli pýšiť svojou rozlohou či populáciou. Tento štát nachádzajúci sa v Strednej Amerike má iba 4 a pol milióna obyvateľov, no svojou krásnou prírodou a podnebím láka každoročne státisíce turistov z celého sveta.

Kostarika sa už niekoľko rokov snaží o využívanie obnoviteľných zdrojov energie, na úkor fosílnych palív. V roku 2015 fungovala krajina na obnoviteľnej energii po dobu 299 dní. O rok neskôr sa toto číslo znížilo na hodnotu 271 dní, no už teraz je isté, že tohtoročná hodnota prekoná rekord z roku 2015.

Kombinácia solárnej, veternej či vodnej energie dokázala zabezpečiť elektrickú energiu pre obyvateľov Kostariky už viac ako 300 dní. Tento počin je len jeden z cieľov vlády, ktorá chce do roku 2021 znížiť uhlíkovú stopu na nulu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: grupoice.ticoblogger.com

Kostarický inštitút pre elektrickú energiu zverejnil nedávno správu, v ktorej sa píše že rekord z roku 2015 bude určite prekonaný. Výkonný prezident inštitútu, Carlos Manuel Obregón, sa vyjadril že, zmeny v oblasti sietí a modernizácie elektrární, ktoré vyrábajú čistú energiu boli hlavným dôvodom na dosiahnutie takéhoto čísla.

Avšak výsledok Kostariky sa nedá porovnávať s krajinami ako je Rusko či Čína. Svetové krajiny zatiaľ nedisponujú takými zdrojmi, aby sa mohli Kostarike čo i len priblížiť. Na porovnanie, Kostarika vyprodukuje ročne 1,2-krát menej skleníkových plynov ako Čína.

Tento počin Kostariky je však ukážkou toho, aký veľký je potenciál obnoviteľných zdrojov energie a že už dnes existuje možnosť, ako fungovať na čistej energii po dobu niekoľkých mesiacov. Kostarika je tak príkladom toho, že obnoviteľná energia je blízkou budúcnosťou.

zdroj: iflscience.com / grupoice.ticoblogger.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech