Krajčírske dielne v Trnave zmenili výrobu, rozhodli sa šiť rúška, ponúknu ich aj obyvateľom mesta 

  • V ŽOS Trnava šijú tvárové rúška pre zamestnancov sami
  • Do konca týždňa ich ponúknu aj obyvateľom Trnavy
  • Prvých 20-tisíc rúšok už odovzdala aj Zornica
pexels.com, ŽOS Trnava
  • V ŽOS Trnava šijú tvárové rúška pre zamestnancov sami
  • Do konca týždňa ich ponúknu aj obyvateľom Trnavy
  • Prvých 20-tisíc rúšok už odovzdala aj Zornica

Krajčírske dielne ŽOS Trnava, ktoré zvyčajne pracujú na poťahoch pre osobné vlakové vozne, od víkendu zmenili na šijacích strojoch strih, uvádza firma v tlačovej správe.

V rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu sa rozhodli zabezpečiť pre zamestnancov a spolupracovníkov rúška z bavlnenej tkaniny vo vlastnej réžii.

„Denne ušijeme asi 400 rúšok. Do konca týždňa máme vybavených všetkých zamestnancov, spolupracovníkov a obchodných partnerov nachádzajúcich sa v areáli závodu. Prebytok plánujeme ponúknuť do našej železničnej lekárne a ďalším verejným zariadeniam,“ sľubuje výkonný riaditeľ trnavskej ŽOS-ky Zdenko Lančarič. O možnosti zakúpiť si rúška bude spoločnosť zamestnancov informovať.

zdroj: ŽOS Trnava

ŽOS Trnava, a.s. je najväčšou dielňou na opravy železničných vozňov v strednej Európe. V súčasnostitu pracuje viac ako 1400 zamestnancov, pričom obrat spoločnosti predstavuje 100 miliónov eur.

Šiť sa začalo aj v Košiciach 

Aj Košický samosprávny kraj sa snaží zabezpečiť rúška pre obyvateľov svojpomocne. Šiť ich začali zamestnanci župných stredných škôl a zariadení sociálnych služieb, informuje SITA.

 „Keďže pedagogickí zamestnanci majú najbližšie dva týždne nariadenú prácu z domu, rozhodli sme sa, že počas núdzového stavu pomôžeme, ako vieme. Rúška šijeme pre našich zamestnancov, pre ľudí v domovoch sociálnych služieb a obyvateľov okolitých obcí. Dokopy vieme vyrobiť aj tristo denne,“ povedal riaditeľ SOŠ technickej Ján Pituch.

Gepostet von Košický kraj – plný inšpirácie am Mittwoch, 18. März 2020

Za týždeň šičky zo škôl zhotovia tisíc rúšok. Na plné obrátky idú aj šijacie stroje v štyroch domovoch sociálnych služieb. Ich klienti dokážu zabezpečiť týždenne viac než 1 500 rúšok. Okrem toho viaceré školy distribuujú rúška aj pre obce. Ochranné pomôcky na prekrytie tváre šijú najmä pre seniorov a terénnych pracovníkov. Do tejto iniciatívy sa pritom môže zapojiť každý. 

Pomôcť môžu aj občania, ktorí nevedia šiť, a to tak, že dobrovoľníckemu centru, školám alebo sociálnym zariadeniam prispejú materiálom. Nedostatkové sú najmä gumičky, ale aj látky.

Tisíce rúšok už odovzdala aj textilná fabrika Zornica

Dodávka prvých 20-tisíc antibakteriálnych ochranných rúšok pre Štátne hmotné rezervy (ŠHR) už odišlo aj z bánoveckej textilnej fabriky Zornica Banko Fashion. Po návšteve textilky to vyhlásil predseda vlády SR Peter Pellegrini. Generálny riaditeľ firmy Igor Maukš potvrdil, že už čoskoro sa k výrobe pripojí aj susedný závod Eterna, čím by denná výroba ochranných rúšok mohla dosiahnuť minimálne 40-tisíc kusov.

Ešte pred dvoma týždňami sa v bánoveckej textilke šili košele. Pellegrini poďakoval vedeniu firmy a samotným šičkám, že dokázali veľmi rýchlo reagovať na situáciu a zmeniť výrobný program.

 „Kontrakt pre ŠHR je uzavretý na dodávku 650-tisíc kusov ochranných rúšok, prvá dodávka s 20-tisíc kusmi smerovala do skladov v Slovenskej Ľupči, odkiaľ budú distribuované. Dobrou správou je, že k iniciatíve Zornice sa pripája aj susedný závod, kde je pripravená ďalšia výrobná kapacita s 500 ľuďmi. Som presvedčený, že ak si bánovecká fabrika splní svoje zmluvné povinnosti voči štátu, výroba sa tu nezastaví a budú ochranné rúška vyrábať naďalej pre lekárne a súkromný sektor,“ uviedol premiér.

Zmene výrobného programu predchádzalo získanie potrebných certifikátov a hlavne zabezpečenie dodávky materiálu, z ktorého sa budú rúška vyrábať.

 „Ide o špičkový materiál, ktorý obsahuje strieborné vlákna, a tak má nielen prvotné ochranné prvky, ale bráni lepšie a aktívnejšie prieniku vírusu do ľudského tela,“ priblížil Maukš.

Užívateľom odporúča zaobchádzať s antibakteriálnym rúškom opatrne, preplachovať ho pri 30-stupňovej teplote s tým, že podľa certifikátu by malo zniesť 200 praní.

Premiér Pellegrini pochválil aj mestá a obce, ktoré sa dokázali dohodnúť s krajčírskymi dielňami a zabezpečiť vo vlastnej réžii rúška pre svojich zamestnancov, ale napríklad aj seniorov.

 „Som rád, že som dnes mohol informovať aj prezidenta Slovenskej lekárskej komory o začiatku distribúcie ochranného a zdravotníckeho materiálu cez vyššie územné celky. Bolo vyskladnených postupne takmer 70-tisíc ochranných rúšok, ochranných rukavíc a návlekov primárne pre pacientov, ktorí by mali s touto ochranou vstupovať k lekárovi, aby ho čo najmenej ohrozili,“ dodal Pellegrini.

Zdroje: ŽOS, Trnava, https://www.facebook.com/pellegrini.peter, KSK, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá