Krajina EÚ sa rozhodla pre veľké zmeny v očkovaní proti Covidu. Pribudlo cez 400 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 444
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 300 948
covid vakcína
Ilustračná snímka, Unsplash/CDC, Daniel Schludi
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 444
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 300 948

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 444 pozitívnych testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych testov PCR doteraz je 7 300 948, pričom takto bolo pozitívnych testovaných 1 844 129 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 579 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2. Celkový počet úmrtí je 20 459.

Švédsko už nebude odporúčať vakcínu tínedžerom

Ako informuje TASR podľa agentúry AFP, Švédsko dospelo k rozhodnutiu skoncovať s odporúčaním vakcíny proti ochoreniu Covid-19 pre deti vo veku 12 až 17 rokov. Podľa švédskeho úradu verejného zdravia totiž vírus predstavuje pre danú vekovú skupinu len „veľmi malé“ ohrozenie.

„Od 1. novembra 2022 sa bude očkovanie proti ochoreniu COVID-19 odporúčať, a teda aj ponúkať len deťom z určitých ohrozených skupín,“ uviedol úrad.

„Celkovo vidíme, že potreba (lekárskej) starostlivosti bola u detí a mladých ľudí nízka… a odkedy sa začal šíriť variant omikron, tak ešte viac poklesla,“ dodal Sören Andersson z oddelenia úradu zodpovedného za očkovanie.

Momentálne odporúčania ohľadom očkovania vo Švédsku smerujú k ľuďom nad 18 rokov. Tu sa ponúkajú tri dávky vakcíny. Osoby nad 65 rokov majú odporúčanú aj štvrtú posilňujúcu dávku.

Škandinávska krajina mala na začiatku pandémie k opatreniam iný prístup ako väčšina západných krajín a nezaviedla žiaden lockdown. Spočiatku mala vysoký počet obetí, avšak v súčasnosti toto číslo v prepočte na obyvateľa ukazuje menej covidových úmrtí, než je celoeurópsky priemer.

COVID-19 nezasiahne ani voľby na Slovensku

V blížiacich sa voľbách, v ktorých si slovenskí občania v jeden deň vyberú starostov, respektíve primátorov, poslancov zastupiteľstiev, ako aj predsedov krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev, budú môcť hlasovať i voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia Covid-19.

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že pozitívni budú smieť požiadať o špeciálny spôsob hlasovania obec svojho trvalého pobytu. Urobiť tak smú do 28. októbra. Týka sa to tiež osôb, ktoré žijú v jednej domácnosti s človekom v karanténe či izolácii. 

V deň volieb, 29. októbra, prídu za daným človekom v mieste jeho trvalého pobytu dvaja členovia špeciálnej volebnej komisie. Volič od nich získa špeciálnu schránku. Členov týchto komisií môžu delegovať politické strany a koalície.

Špeciálny spôsob hlasovania v súvislosti s ochorením COVID-19 predpokladá nový zákon. Uplatnil sa, pretože k piatku (30. 9.) platí vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR o izolácii osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnym.

Zároveň platí, že i volič, ktorý nemôže prísť do volebnej miestnosti z iných závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať o štandardnú prenosnú volebnú schránku. V tomto prípade za ním domov taktiež prídu vyslaní členovia komisie a schránku mu odovzdajú.

Volič v izolácii alebo karanténe požiada o špeciálny spôsob hlasovania zapisovateľa miestnej, respektíve mestskej volebnej komisie obce svojho trvalého pobytu. Požiadať môže sám alebo prostredníctvom inej osoby.

„Urobiť tak môže telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu. Žiadosť môže podať najneskôr do piatku 28. októbra do 12.00 h,“ uviedlo ministerstvo vnútra. Jednotlivé obce musia zverejniť kontakt na zapisovateľa najneskôr 24. októbra.

Volič takto hlasuje v mieste svojho trvalého pobytu. Možnosť má však hlasovať aj z inej adresy, ktorú v žiadosti oznámi. Tá sa však však musí nachádzať na území volebného obvodu pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva podľa miesta trvalého pobytu voliča.

„Špeciálny spôsob hlasovania sa nevykonáva v zdravotníckom zariadení, v ktorom sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku,“ upozornilo ministerstvo, ktoré v tejto súvislosti vydalo usmernenia.

Zdroje: NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá