KRISTÍNA POMOTHY: Aj práca je miesto, kde chcem byť sama sebou

  • Prostredníctvom projektu Collective pomáha z ľudí robiť lídrov a budovať produktívnejšie a kreatívnejšie pracovné prostredie. Kristína verí, že budúcnosť práce nie je v individualizácii, ale v spolupráci a efektívnom spojení síl. 
XXXX0710
KP
  • Prostredníctvom projektu Collective pomáha z ľudí robiť lídrov a budovať produktívnejšie a kreatívnejšie pracovné prostredie. Kristína verí, že budúcnosť práce nie je v individualizácii, ale v spolupráci a efektívnom spojení síl. 

Ako by si popísala tvoj vlastný predmet podnikania jednou vetou?

Collective pomáha vytvárať zdravé a produktívne miesta na prácu.

Čo stálo za rozhodnutím venovať sa práve tejto sfére?

Prišlo mi nepredstaviteľné tráviť toľko času v dni na mieste, ktoré nie len že neinšpiruje, ale dokonca bráni tomu, aby sa človek cítil prirodzene. Podceňujeme vplyv prostredia na naše zdravie a výkon. Budujeme mestá a staviame budovy a kancelárie, ktoré nás v tom lepšom prípade vyčerpávajú a demotivujú a v tom horšom nám spôsobujú stres a dramaticky znižujú výkon. Tiež mi príde nepredstaviteľné oddeľovať prácu od života – konceptu work-life balance vlastne vôbec nerozumiem. Pre mňa je práca život a život je práca. Aj práca je miesto, kde chcem byť sama sebou. Je to spôsob sebavyjadrenia – ja som aj moja práca – preto delenie život-práca mi nedávalo zmysel, a tak som sa rozhodla, že budem vytvárať prostredia, kde to delenie neexistuje, resp. je ho menej cítiť. Žila som v časti San Francisca, v ktorom sa zabývali firmy so svojimi fascinujúcimi kultúrami a priestormi a rozhodla som sa to skúmať.

Zdroj: Kristína Pomothy

Ktorý bol ten moment, keď sa z tvojho startupu stalo skutočné podnikanie?

Moje podnikanie nikdy nebolo startup, ale ani keby bolo tak nerozlišujem medzi podnikaním a startupom. Pokiaľ nehráte divokú kartu a nechystáte sa len prepáliť investorské peniaze, tak je to vždy risk a to je základ podnikania. Určitý čas každý deň čelíte neistote, či to vyjde, alebo nie a občas neviete, čo bude o tri mesiace a ci budete mať z čoho platiť nájom. Niektorí to majú komfortnejšie a niektorí menej. Ja som to mala častokrát nekomfortne, takže o to viac si vážim, že sa to podarilo dostať do stavu, keď ma živí už len moja firma.

Keď sa zamyslíš nad svojimi začiatkami, aká vedomosť, ktorú máš teraz, by sa ti vtedy zišla?

Treba sa aktívne obklopovať mladšou generáciou a nestratiť kontakt s univerzitami a študentmi. Mladí naozaj držia krok s inováciami a majú v rukách budúcnosť. Sú pre mňa neustály zdroj inšpirácie a cítim, že čím som staršia, tým komplikovanejšie je ich stretnúť. Dnes potrebujem nájsť talentovaných a vzdelaných absolventov/junior konzultantov/študentov a vie to byť poriadne veľký problém. Ak toto čítate, ozvite sa! J  A ešte by som si častejšie pripomínala neponáhľať sa. Žiaden job nestojí za následky stresu.

Aká osobnosť ťa v kariére najviac pozitívne ovplyvnila a prečo?

Tých bolo! Nemám také tie veľké známe vzory. Jasne čítam, sledujem, počúvam Alexandra, Sineka, Brooksa, Senga, Friedmana atď.  Najviac ma ovplyvnili ľudia, ktorých som stretla počas cestovania, štúdia v zahraničí aj u nás. Určite moji profesori na LSE, Patrick Humphreys a Barry Rogers. Neskôr v práci mi dodal veľa sebavedomia Tim Rowe, zakladateľ Cambridge Innovation Center. Na Slovensku som stretla niekoľko výnimočných a skúsenejších teraz už priateľov, ktorí ma podporujú a veľmi si to vážim. Veľkú oporu mám aj v coach-ke, volám ju jednočlenný fakľový sprievod.

Zažila si počas svojej kariéry neúspech, ktorý ťa posunul ďalej? Ak áno, aký?

Nie málo! Aspoň dva ak nie trikrát som sa pustila do práce, v ktorej som nie len že bola nešťastná, ani som v nej neuspela, alebo to nevyšlo z nejakých iných dôvodov. Malo to ale byť presne tak ako to bolo. Bola som taký “kamikadze” – keď som sa nadchla pre nejakú myšlienku, išla som do toho hlava nehlava a neúspechy (aj tie čiastočné) som si veľmi brala k srdcu. No v tomto som nepoučiteľná, svoju prácu stále beriem osobne.  Zmena nastala len v tom, že zlyhania vnímam ako šancu vymyslieť to lepšie. Ak mi niečo nevyjde, netrávim čas ľutovaním a snažím sa z toho získať maximum pre rast. A toto všetko sa ľahšie píše, ako robí, to vám je dúfam jasné!

Čerpala si inšpiráciu aj zo zahraničia? Ak áno, odkiaľ (príp. od ktorých konkrétnych projektov alebo ľudí)?

Takmer výlučne zo zahraničia pretože u nás moja oblasť neexistovala. Už počas výskumu v Londýne – veľkou inšpiráciou bola téma “collaboration”, ktorá v USA dosiahla boom okolo 2010. Veľa som sa naučila o tom, ako fungujú organizácie vďaka tomu, že som vnímala spoluprácu v skupine. Tiež ma veľmi inšpiruje, ako to robí medzinárodná coworkingová sieť WeWork – ich základný biznis je na rozhraní najriskantnejších oblastí – startupy a nehnuteľnosti – ostro sledujem každý ich krok J Inšpirujú ma projekty, ktoré menia ako pracujeme a žijeme – veľmi fandím Roam, WeLive, The Collective Living, CIC, Factory, BetaHaus, Soho House, BizTreat, Surf Office, Wolfhouse a ďalším.

Zdroj: Kristína Pomothy

Čo by si poradila ľuďom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či rozšíriť svoj biznis aj do zahraničia?

Aby to určite skúsili. Netvrdím, že u nás nie je inšpirácia ale treba si byť vedomý obmedzení Slovenska a siahať za poznaním ďalej. Ak to nevyjde, bude to nová lekcia a to je nenahraditeľné. A ak ste startup, tak vám to vysvetľovať možno ani netreba.

Ako vnímaš podmienky pre začínajúcich podnikateľov na Slovensku?

Nemáme sa čím chváliť, ale zlepšuje sa to. S touto otázkou je to ako so stavom celej spoločnosti – dáte šancu podnikateľom rásť, alebo ich odsuniete na vedľajšiu koľaj? Budete sa venovať skutočným problémom krajiny, alebo sa budete snažiť vyťažiť maximum pre seba? Chýbajú nám vzory, skutoční lídri. Mali sme tu vždy to, na čo sme v danom čase boli zrelí. Prichádza šanca zmeniť to, a verím tomu, že sa to podarí. Stále sme, ale na míle vzdialení od krajín ako Estónsko alebo Izrael, ktoré sú podobne malé, z geopolitického hľadiska to mali podstatne ťažšie ako my, a napriek tomu vedia vytvárať závideniahodné podnikateľské prostredie.

Prečo si sa rozhodla stať sa porotcom Chivas VENTURE a na čo budeš ako porotkyňa pri hodnotení prihliadať?

Dostala som príležitosť vďaka Lukášovi, on je jeden z mála skutočných a úspešných “social entrepreneurs” na Slovensku/ zo Slovenska a je vzor. Táto súťaž pomôže firme, ktorá potom pomôže ďalším ľuďom žiť lepšie alebo vôbec, takže je to česť a rozhodnutie bolo jasné. Poteším sa ak vyhrá firma, ktorá spĺňa tento predpoklad najlepšie – to je asi najdôležitejšie.

Prihlás sa so svojím biznisom do slovenského kola Chivas VENTURE a nechaj si poradiť od tých najlepších.

 

Tento článok vznikol v spolupráci s Chivas VENTURE.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá