Krmivo pre psov už nebude len z mäsa. Nahradí ho verzia, ktorá šetrí našu planétu

  • Spoločnosť Fido, ktorá vyrába pochutinky pre domácich miláčikov, sa rozhodla zaradiť do svojej ponuky o mušky obohatené krmivá
  • Od tohto kroku si sľubuje to, že prispeje aspoň troškou k ochrane životného prostredia
Unsplash
  • Spoločnosť Fido, ktorá vyrába pochutinky pre domácich miláčikov, sa rozhodla zaradiť do svojej ponuky o mušky obohatené krmivá
  • Od tohto kroku si sľubuje to, že prispeje aspoň troškou k ochrane životného prostredia

Ekologický prístup k našej planéte sa dostáva do všetkých oblastí. Už to nie sú len ekologické automobily, ekologická výroba elektrickej energie alebo ekologické správanie sa jednotlivcov. Ekologický trend a ochrana životného prostredia sa presúva aj do oblasti krmiva pre zvieratá.

pes

Výrobca krmiva pre psov – spoločnosť Fido, sa totiž rozhodla pre výrobu krmiva, ktoré bude namiesto tradičného hovädzieho mäsa založené na „chutnom mäsku“ z miniatúrnych mušiek Stratiomyidae. Až 40 % nového krmiva spoločnosti bude založené práve na tejto náhrade.

Fido je jednou z mnohých spoločností, ktoré dúfajú, že obmedzenie hovädzieho mäsa prinesie nižšie množstvo skleníkových plynov. Dobytok je totiž kŕmený sójou, ktorá pochádza z obrovských polí. Údržba týchto polí prispieva k znečisťovaniu životného prostredia a tvorbe skleníkových plynov.

Mušky sú bohatým zdrojom proteínov

Otázkou však zostáva, či je mäso z mušiek plnohodnotnou náhradou tradičného hovädzieho mäsa. Áno môže! Hmyz je totiž veľmi dobrým zdrojom proteínov. Viaceré štúdie potvrdili, že hmyz môže poskytnúť kvalitnú výživu pre psov. Bude však musieť prebehnúť viacero ďalších štúdií, ktoré ukážu, aké množstvo nutričných látok z tejto potravy dokáže absolvovať telo psa.krmivo

Je všeobecne známe, že masívna konzumácia mäsa ľuďmi prispieva k zvýšenému množstvu CO2 a metánu v ovzduší. Mušky sú lacným zdrojom proteínov a majú iba minimálny škodlivý dopad. V súčasnosti sa jedlo pre psov vyrába zo zbytkov mäsa, ktoré zostáva zo zabitých zvierat. Tento typ krmiva psom úplne stačí. Ale keďže ľudia majú v súčasnosti viac financií, môžu si dovoliť kupovať miesto tradičného krmiva aj čerstvé mäso.

Na druhej strane, ak by výrobcovia masívne presedlali na krmivo z mušiek, muselo by sa nájsť iné využitie pre zbytkové mäso, čo by nemuselo byť až také jednoduché. Psy sú všežravce a zjedia takmer čokoľvek, preto im postačia aj mušky. V prípade mačiek by však podobnú stravu nebolo jednoduché použiť. Mačky sú totiž na rozdiel od psov náročnejšie na kvalitu stravy, pretože ich telo si nedokáže vytvoriť životne dôležitú aminokyselinu taurín.

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK