Kuchynská bylinka dokáže zmierniť stres či zlepšiť pamäť, dokázali vedci. Doma ju máš zrejme aj ty

  • Zdravotné výhody tejto superpotraviny sú všestranné
  • Dokáže zlepšovať pamäť, ale aj zmierniť stres
potraviny v kuchyni
Ilustračné foto, Dall-e
  • Zdravotné výhody tejto superpotraviny sú všestranné
  • Dokáže zlepšovať pamäť, ale aj zmierniť stres

Liečivé rastliny pomáhajú v liečbe rôznych chorôb, pri prevencii a zmiernení ľahších problémov. Existuje však bylinka, ktorá podľa doktorky Umy Naidoo, nutričnej psychiatričky z Harvardovej univerzity, môže chrániť náš mozog a zlepšovať pamäť. Doma ju má takmer každý z nás.

Reč je o rozmaríne, ktorý zlepšuje pamäť, zmierňuje stres a pomáha pri prevencii kognitívnych porúch spojených s vekom. Ako informuje portál Hola, túto rastlinu považuje nutričná psychiatrička za potenciálny „protijed“ proti zhoršovaniu mysle.

Stačí vdychovať jeho vôňu

Starovekí Egypťania, Rimania a Gréci považovali rozmarín za posvätnú bylinu a často ho využívali na ochranu pred chorobami. Hoci táto rastlina nezabíja vzdušné patogény, Josh Axe, autor knihy „Starodávna medicína“, tvrdí, že je skvelá na zlepšenie mozgovej funkcie.

Podľa jeho vysvetlenia štúdia zverejnená v International Journal of Neuroscience ukázala, že vdychovanie vône rozmarínu môže zlepšiť koncentráciu a pamäť. Ďalšia štúdia z Psychogeriatrics naznačuje možné zlepšenie kognitívnych funkcií u ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Vdychovanie vône rozmarínu môže znížiť hladinu kortizolu, stresového hormónu. Dôvodom je prítomnosť kyseliny rozmarínovej, ktorá má ochranné účinky na nervový systém.

Rozmarín neponúka len zlepšenie pamäti, ale aj ďalšie zdravotné výhody. Jeho bioaktívne zlúčeniny a fytochemikálie nielenže podporujú mozgové funkcie, ale majú aj protizápalové, antioxidačné, antibakteriálne a protirakovinové účinky.

Netreba to však preháňať

Hoci rozmarín prináša mnoho výhod pre pamäť a celkové zdravie, je dôležité nezabúdať na striedmosť. Prehnaná konzumácia môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky ako brušné kŕče a gastroenteritídu. Dôležité je používať túto bylinu rozumne a zaradiť ju do stravy bez preháňania.

Rozmarín v miske.
zdroj: Freepik/@jcomp

Rozmarín sa dá do stravy začleniť rôznymi spôsobmi, od použitia v kuchyni až po prípravu čajov alebo inhaláciu, aby si si vychutnal jeho vôňu. Je dostupný aj vo farmaceutickej forme.

Pri používaní prírodných liečiv je vždy dobré konzultovať ich použitie s odborníkom, ako je lekárnik.

Žltý „zázrak“

So zdravotnými problémami ti môže pomôcť aj exotická korenina z Južnej Ázie. Ako sme ťa v našom článku informovali, táto žltá, aromatická koreňová rastlina, známa svojou jedinečnou chuťou, ponúka viac než len kulinársky zážitok. Jej použitie v tradičnej medicíne na zmiernenie bolesti a zápalu kĺbov sa opiera o silné protizápalové a analgetické účinky. Vedci tiež skúmali jej potenciál v boji proti rakovinovým bunkám a v prevencii srdcových ochorení.

Vedci objavili, že konzumácia niektorých druhov potravín môže zmierniť príznaky vznikajúcej artritídy, medzi ne patrí aj kurkuma. Toto žlté korenie, bežné v indickej kuchyni, obsahuje kurkumín, zložku, ktorá efektívne znižuje bolesti kĺbov.

Okrem jemnej horkosti a výraznej arómy má kurkuma aj protizápalové vlastnosti. Výskumy ukázali, že podávanie kurkumy potkanom účinne znižovalo zápal ich kĺbov.

Vyniká svojimi antioxidačnými, antibakteriálnymi, antiseptickými a protizápalovými vlastnosťami. Táto korenina prispieva k potlačeniu akútnych i chronických zápalov, posilňuje imunitný systém a má preventívny vplyv proti vzniku rôznych ochorení.

Postačí ti malé množstvo

V ajurvédskej medicíne sa kurkuma často využíva na liečbu rán, zápalov a nádorov vďaka svojim výrazným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam. Podľa princípov ajurvédy predstavuje kombinácia kurkumy a medu jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík, ktoré je účinné pri liečbe prechladnutia, nádchy a chrípky.

Vedci zdôrazňujú, že na dosiahnutie pozitívnych účinkov kurkumy nie je potrebné jej konzumovať veľké množstvá. Nie sú totiž úplne známe dôsledky jej nadmernej konzumácie, no viaceré znaky ukazujú, že môže stáť za anémiou krvi. Stačí preto pridať len malé množstvo, štipku kurkumy, do vybraných jedál. Ideálne je ju po pár týždňoch používania vysadiť a nechať organizmus od jej vplyvov oddýchnuť.

Kurkuma má aj schopnosť podporovať zníženie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by sa však mali vyhnúť konzumácii veľkých dávok.

Zdroje: Hola, International Journal of Neuroscience, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá