Základná potravina na Slovensku čelí enormnému zdražovaniu. Je na svojom 15-ročnom maxime
- Cena základnej potraviny stúpla na Slovensku na svoje 15-ročné maximum
- Môže za to India a jej premiér Naréndra Módí
- Cena základnej potraviny stúpla na Slovensku na svoje 15-ročné maximum
- Môže za to India a jej premiér Naréndra Módí
Takmer všetci Slováci mimoriadne obľubujú prílohu, ktorá pochádza z Číny. Práve tá bude pravdepodobne čeliť zvýšeniu cien, ktoré by mohlo byť dosť výrazné.
Reč je o cene ryže, ktorá dosiahla svoj najvyšší rekord za posledných 15 rokov. Ako informuje portál HNonline, v súčasnosti je cena ryže vyššia ako 600 dolárov za tonu, pričom naposledy dosiahla hodnotu 635 dolárov za tonu v roku 2008.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť túto cenu.
El Niňo ničí úrodu
Ryža sa pestuje predovšetkým v Číne, Indonézii, Bangladéši a Thajsku. Zvýšenie ceny ryže ale nie je spôsobené žiadnou z týchto spomínaných krajín, ale skôr Indiou, kde premiér Naréndra Módí zakázal vývoz niekoľkých potravín v snahe ochrániť domáce trhy. Tento zákaz sa týka ryže, cibule, pšenice a cukru.
Na vysokej cene ryže má však podiel aj meteorologický fenomén známy ako El Niňo. Ten spôsobuje naprieč celou Áziou suchá, ktoré môžu za zničenie úrody.
Čakajú nás však aj pozitívne informácie. Očakáva sa, že celosvetová produkcia ryže v tomto roku porastie, čo by malo viesť k stabilite jej cien. Nepriaznivé poveternostné podmienky však môžu situáciu komplikovať.
V roku 2022 bola priemerná cena ryže 1,91 eur, ale v roku 2023 vzrástla na 2,22 eur za kilogram. To predstavuje 16-percentný nárast v cenách.
Zdraželi aj iné dôležité komodity
Klesajúce úrody spôsobili výrazný rast cien aj v prípade kávy. Napríklad cena kávy Robusta vzrástla v roku 2023 o takmer 60 %.
Problémy vznikli aj na trhu s cukrom. Produkcia tejto komodity v Indii, ktorá je druhým najväčším producentom cukru na svete, by tento rok mala prvýkrát za sedem rokov zaostať za spotrebou. Očakáva sa tak, že India výrazne zvýši dovoz.
Z iných komodít výrazne rástli tento rok ceny železnej rudy. Zvýšili sa o 55 %, za čím je najmä Čína a jej podpora sektoru nehnuteľností. Naopak, ceny zemného plynu a uhlia sa z rekordných úrovní v roku 2022 výrazne znížili.
V roku 2022 vyskočili v dôsledku útoku Ruska na Ukrajinu a obmedzovania dodávok ruského plynu do západnej Európy. Po prvých kritických mesiacoch európske štáty začali výrazne zvyšovať zásoby plynu a dopyt v tomto roku po ňom klesol. Okrem toho ich čiastočne ovplyvnilo aj teplé počasie, ktoré znížilo tlak na spotrebu.
Kontrola cien potravín na Slovensku
Vláda by mala dosiahnuť taký stav, aby ceny potravín na Slovensku neboli vyššie ako v krajinách s vyššími príjmami a dôchodkami obyvateľov. Vo zverejnenom videu s ministrom financií Ladislavom Kamenickým a ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom to na sociálnej sieti uviedol premiér Robert Fico (všetci Smer-SD).
„Možno Česká republika by pre nás mala byť cieľovou rovinkou, ktorú chceme v nejakom okamihu dosiahnuť,“ povedal Fico. Premiér pripomenul, že aj keď celková inflácia v porovnaní novembrov 2022 a 2023 bola necelých 11 %, potravinová inflácia bola v tom istom období viac ako dvojnásobná. V Česku pri vyšších platoch pritom potraviny medziročne zdraželi menej, a to o 17 %.
Fico vyzval Kamenického, aby na rokovanie vlády v čo najkratšom čase predložil novú správu o cenách potravín, aby mohli príslušné rezorty reagovať. Premiér avizoval predĺženie odpustenia časti odvodov pre prvovýrobcov potravín. Okruh podnikateľov, ktorých sa to týka, by sa mal podľa Fica rozšíriť.
Takáč by zároveň mal na zasadnutie kabinetu pripraviť analýzu, ako doterajšie odpustenie odvodov pomohlo znížiť zdražovanie. Predĺženie opatrenia by podľa Takáča malo byť platné do polovice tohto roka a má sa rozšíriť aj na ovocinárov či zeleninárov.
Do kontroly cien potravín v obchodných reťazcoch sa má vložiť aj Slovenská obchodná inšpekcia. Tá by mala zisťovať nákupné ceny veľkoobchodov a porovnávať ich s predajnými cenami.
Zdroje: hnonline.sk, TASR