Kúp si BN pass a zaži najväčších headlinerov Bielej noci

  • Už zajtra vypukne najväčšie podujatie na Slovensku – Biela noc
  • Bohatá dramaturgia prináša opäť svetové mená umelcov, ktorých diela zaplnia výnimočné/netradičné interiérové priestory, špeciálne „zapožičané“ pre tento festival
collage1
Adrien Frappa/Boris Vitázek
  • Už zajtra vypukne najväčšie podujatie na Slovensku – Biela noc
  • Bohatá dramaturgia prináša opäť svetové mená umelcov, ktorých diela zaplnia výnimočné/netradičné interiérové priestory, špeciálne „zapožičané“ pre tento festival

Zažiť čaro hypnotických svetelných projekcií či interaktívnych priestorovo uzavretých objektov, do ktorých sa doslova ponoríte môžete, ak si zakúpite bielonočnú vstupenku – BN pass v hodnote 8,- Eur, s ktorým sa dostanete úplne všade.

Tohtoročnou novinkou je formát BN víkend, vďaka ktorému si niektoré z diel môžete s plateným BN passom vychutnať už v piatok, v sobotu ešte pred oficiálnym otvorením, alebo v pokoji počas nedeľňajšej prechádzky až do 22:00 hod.

BN pass v predpredaji si môžeš zakúpiť už len dnes do polnoci.

Pozrite si prehľad všetkých diel, ktoré môžete navštíviť len vďaka BN passu.

Numen/For Use / Net Blow up / AT

Interaktívny objekt, Zuckermandel

Divácky obľúbené interaktívne dielo pripravilo aj významné rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use, ktorí v Zuckermandeli vytvoria imerzívnu plávajúcu krajinu. Po vstupe dovnútra sa návštevník ocitne v abstraktnom svete z pružnej pavučiny, ktorý môže fyzicky preskúmať zdola nahor, z jednej strany na druhú, alebo len tak pobudnúť ako v monumentálnej hojdacej sieti v srdci mesta.

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Yasuhiro Chida / Brocken 5.1. / JP

Svetelný objekt

Pribinova 8, nábrežie Eurovea

Vstúpte do objektu japonského umelca Yasuhiro Chidu a zažite kúsok japonskej zenovej atmosféry a pokoja. 60 000 malých dierok vytvárajú ilúziu, ako by sme leteli nočnou oblohou. Brocken 5.1 tiež odkazuje na tému absolútnej tmy, dnes už takmer vzácnosti, ktorej je hlavne vo veľkých mestách nedostatok.

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Guillaume Marmin / Licht, mehr Licht! / FR

Svetelná inštalácia

Kostol Klarisiek, Klariská

„Licht, mehr Licht!“ v slovenčine „Svetlo, viac svetla!“ boli Goetheho posledné slová pred jeho smrťou. Tajomné vyjadrenie možno chápať ako mystické konečné vyhlásenie veľkého autora a vedeckého mysliteľa, ktorý vyvinul svoju vlastnú teóriu optiky. Licht, mehr Licht! odzrkadľuje zážitky blízko smrti, ktoré preživší opisujú ako za tieňmi sa otvárajúci „tunel svetla“.

Tma je prerušovaná lúčmi svetla v neustálom pohybe, ktoré načrtávajú hypnotické geometrické tvary a premieňajú priestor na živú bytosť. V úzkom spojení s vizuálnou stránkou diela je použitie zvuku založeného na minimalistickej hudobnej palete so zameraním na jej priestorovosť.

Nenechajte si ujsť abstraktnú audiovizuálnu inštaláciu, ktorá premení priestor kostola Klarisiek na nekonečný svetelný tunel, ktorý vás doslova pohltí!

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00 

Squidsoup / Submergence / UK

Multimediálna inštalácia

Nádvorie Starej radnice – Múzeum mesta Bratislavy, Hlavné námestie 1, vstup z Hlavného námestia

Prestížne medzinárodné zoskupenie Squidsoup použitím viac než 5000 špeciálne ovládaných guličiek vytvorí v historickom nádvorí Starej radnice unikátny svetelný dážď. Kombinácia pestrofarebných bodov a pôsobivej autorskej hudby vás prenesie do iného sveta trojdimenzionálnej sci-fi reality. Submergence predstavuje veľkolepý zážitok z prechádzky, do ktorej sa doslova ponoríte!

Viktor Frešo / Mega Viki / SK

Monumentálny autoportrét s príznačným názvom Mega Viki je prirodzeným pokračovaním Frešovho konceptu intuitívneho zobrazovania svojej tváre/hlavy a príznačnej mimiky. Zakladateľ „egoartu“ je dlhodobo presvedčený o tom, že najdôležitejšie v umení je autentickosť a pravdivosť témy a tak často krát pracuje s motívom svojej oválnej hlavy v rôznych podobách. Špeciálne pre Bielu noc pripravil ďalšiu verziu – obrovskú svietiacu hlavu, ktorá v kontraste s historickým priestorom Moyzesovej siene očarí všetkých.

Karina Smigla-Bobinski / ADA / DE, PL

Interaktívna inštalácia

Kunsthalle LAB, Nám. SNP 12

Príď pokresliť steny Kunsthalle Bratislava!

ADA, je lietajúci balón, ktorého povrch tvorí niekoľko desiatok hrotov z dreveného uhlia. Uvedením ho do pohybu začína nepredvídateľná „akcia“ kresby po stenách. Jeho autorka, Karina Smigla-Bobinsky ho označila ako postiindustriálny „tvor“, ktorý sa podobá na molekulárny hybrid z nano-biotechnológie. Či za umelecké dielo môžeme považovať samotný skákajúci objekt alebo výsledné kresby na stenách, ktoré svojim pohybom vytvára takmer autonómne – autorka nedefinuje. Interpretáciu necháva na návštevníkov – to čo sama začala, publikum skompletizuje.

Výstava je súčasťou BN víkendu a potrvá od 28.9. do 30.10. Mimo Bielej noci ju môžete navštíviť v otváracích hodinách galérie: Pon: 12:00-19:00, Ut: zatvorené, Str: 13:00-20:00, Štv-Ned:12:00-19:00

Olivier Ratsi / Pêle-Mêle / FR

Site-specific projekcia

Sklad číslo 7, Pribinova 8

Aj tento ročník Bielej noci prináša divákom okrem možnosti vidieť kvalitných etablovaných umelcov a ich pútavé diela, spoznať opäť niekoľko nových lokácií, s ktorými sa doteraz možno nemali možnosť stretnúť. Pre jeden z nich – industriálny priestor v Sklade č. 7 v budove Eurovei, pripravil francúzsky umelec Olivier Ratsi na mieru šitú audiovizuálnu inštaláciu s názvom Pêle-Mêle.

Dva „namapované“ objekty budú nahliadané zrazu z iných perspektív – chvíľu sa vynárajúce z tmy a opäť miznúce. Prostredníctvom vertikálnych a vodorovných svetelných čiar meniaci sa priestor nadobudne ilúziu hĺbky, pri ktorej na chvíľu zabudnete, kde sa vlastne nachádzate.

Nechajte sa pohltiť abstraktnou atmosférou site-specific diela a objavte čaro nového priestoru!

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Marcel Gacho & Peter Gonda / Möbiov pás / SK

Objekt

Dvorana Ministerstva kultúry SR, Námestie SNP 33

Inštalácia pretvára známy matematický model – Möbiov pás – do štylizovanej svetelnej formy, ktorá nahrádza matematickú definíciu vizuálnym zážitkom pozorovateľným v priestore aj čase, kde sa svetelné sekvencie pokúsia prekresliť dvojrozmernú povahu tejto formy do troch rozmerov. Dielo má byť pripomienkou zložitosti, ktorá sa často skrýva v pokusoch o hľadanie nových foriem, aj keď tie samotné si zachovávajú na prvý pohľad jednoduchú podobu. Snáď aj motiváciou k hľadaniu zložitosti na miestach a vo formách, kde je jednoduché ju prehliadnuť.  Urobiť zo zdanlivých samozrejmostí priestor pre ďalšie skúmanie a inšpiráciu. 

Pavol Truben / DNA leviatana / SK

Objekt

Sklad číslo 7, Pribinova 8

Leviathan je mýtická bytosť, ktorej existencia nie je potvrdená, ani vyvrátená. Autor vo svojej inštalácii skúma jeho základnú stavebnú jednotku – jeho DNA. Práca reaguje na súčasný svet plný hoaxov, poloprávd a populizmu. V ňom sa bežne stretávame s informáciami, ktoré prekrúcajú realitu a prispôsobujú si ju pre svoje potreby. Kde sa nachádza zdroj informácie (alebo svetla) a ktorá strana prináša pravdivé informácie? Inštalácia zo stolných lámp a elektrických káblov ukazuje, aké náročné môže byť dopátrať sa k zdroju a porozumieť udalostiam, ktoré sa dennodenne odohrávajú v online priestore. 

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Martin Dzurek, Stroon, Jakub Pišek / Bdelosť / SK

Objekt

Gotická kaplnka sv. Jána z boku kostola Zvestovania, Františkánske námestie 1

Umelecká inštalácia Bdelosť spája tematický koncept a objekt výtvarníka Martina Dzureka s hudobno-zvukovou zložkou hudobného producenta Stroona a lightdesignom novomediálneho umelca Jakuba Pišeka. Jej minimalistická forma v sebe skrýva komplexný súbor stimulov, ktoré k divákovi prehovárajú s cieľom prebudiť ho zo stavu letargie a pasivity a objaviť vlastný charakter bdelosti ako jeden z najpodstatnejších a najužitočnejších fyzických a psychických stavov človeka.

Inštaláciu si môžete vychutnať v sobotu od 20:30 do 01:00

Zuzana Sabová / NO ROOTS NO FRUITS / SK

Multimediálna výstava

Galéria Statua, Pálffyho palác, Zámocká 41 

Objektové kompozície z kovového lešenia, viazania, nájdených drevených samorastov a figurálnych obrazov v maľbe, v kombinácii so zvukom, digitálnymi obrazmi a animáciou formou mappingu – budú prezentované v trojúrovňovej pivnici Pálffyho paláca na Zámockej ulici. Korene a plody, silné filozofické symboly vystupujú ako metafory v mnohých kultúrach. Ich spojenie evokuje nevyhnutný rast. Samozrejmý poznatok, že bez koreňov niet plodov, je rozvíjaný do mnohých príbehov, ktoré hovoria o okolnostiach rastu, v prenesenom význame o človeku, jeho pôvode, zázemí, identite, očakávaniach, mentálnom vývoji a o situáciách a schémach, ktoré ho ovplyvňujú. Inštalácia nereaguje priamo na niektorý z konkrétnych známych príbehov a podobenstiev, je autorskou úvahou, multimediálnou skladbou, ktorá v symbolike použitých materiálov vytvára nový autentický príbeh autorky.

Inštalácia je súčasťou BN víkendu a vychutnať si ju tak môžete vychutnať v sobotu od 17:00 do 02:00, v nedeľu od 10:00 do 22:00

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech