KVÍZ: Vyliezol na Everest, vynašiel helikoptéru, bol na Mesiaci. Spoznáš slovenských preborníkov?

  • Známych Slovákov má svet neúrekom, väčšina z nás však pozná iba tých najuznávanejších
  • Pripravili sme pre teba kvíz, v ktorom si otestuješ svoje vedomosti a stretneš sa s menami, o ktorých si možno ani netušil
  • Známych Slovákov má svet neúrekom, väčšina z nás však pozná iba tých najuznávanejších
  • Pripravili sme pre teba kvíz, v ktorom si otestuješ svoje vedomosti a stretneš sa s menami, o ktorých si možno ani netušil

Množstvo z našich rodákov dalo tomuto svetu pridanú hodnotu, priložilo ruku k dielu, a tak vznikol padák, vrtuľník, ale aj popredné umelecké a architektonické diela. Slovensko sa môže pýšiť pomerne dlhým zoznamom svetovo uznávaných ľudí reprezentujúcich našu maličkú krajinu.

Zatiaľ čo viaceré portály ponúkajú zoznam aktuálnych najznámejších a najbohatších rodákov, my sme sa pozreli na mená, ktoré svetu dnes už veľa nehovoria, o ich finančnom bohatstve z niekdajších čias nik netuší, no pomáhajú nám zvládnuť každodenný život a sú nám inšpiráciou.

Medzi známejších z neznámych patrí aj Jozef Murgaš, ktorého cesta viedla najskôr k vizuálnemu umeniu, ktoré aj študoval. V Amerike sa mu práve to vyplatilo a zarobil dostatok peňazí na to, aby si otvoril svoje vlastné malé laboratórium, z ktorého vzišli jeho jedinečné nástroje. Nesmie chýbať ani Gusti Popovič a Ján Bahýľ. Stratil si sa už v týchto troch menách? Tentokrát nebude kvíz žiadna hračka, veríme však, že vďaka nemu zistíš, že na svoj národ môžeme byť aj hrdí.

Čím sa preslávil Jozef Murgaš?

Jozef Murgaš Thefamouspeople/jozef-murgas
Správne! Nesprávne!

Najslávnejším Murgašovým pokusom sa stalo rádiové spojenie, ktorým umožnil rozhovor medzi starostami obcí Scranton a Wilkes-Barre, vzdialenými od seba 30 kilometrov. Prenos bol úspešný, čo obaja starostovia písomne potvrdili. Murgašovo rádiové spojenie úspešne prijali aj na vzdialenosť 200 kilometrov, a to v Brooklyne. Tento pokus sa podaril vďaka spoločnosti Universal Aether Telegraph Co., ktorú založili vo Philadelphii práve kvôli Murgašovim vynálezom.

Dnes to využívame pravidelne. Vieš, za čo vďačíme Jozefovi Pecvalovi?

Jozef Pecval Spisska Bela/Mesto/historia
Správne! Nesprávne!

Pecvalovi vďačíme za modernú optiku, ktorej základy používame v zrkadlových fotoaparátoch dodnes. Počas geodetických prác v Pešti sa oboznámil so základmi optiky a optických prístrojov. Vo Viedni na podnet prof. A. von Ettingshausenom v roku 1840 urobil výpočet portrétového objektívu, zároveň vypočítal i krajinársky objektív. Podľa jeho nákresov zostrojil viedenský optik F. Vojgtländer v roku 1840 portrétový objektív, skladajúci sa z dvoch sústav šošoviek.

Kde a v ktorom roku bola nasnímaná táto legendárna fotografia?

Gusti Popovič Facebook/Slovensko/photos
Správne! Nesprávne!

Fotograf Charles C. Ebbets zhotovil v roku 1932 dnes už ikonickú fotografiu na 69. poschodí mrakodrapu RCA v New Yorku. Fotografia obletela štát a stala sa v momente tak slávnou, že toho istého roka 2. októbra ju publikovalo vtedy známe periodikum New York Herald Tribune. Prvý človek nachádzajúci sa na fotografii sprava je slovenský tesár Gustáv Gusti Popovič z obce Vyšný Slavkov v okrese Levoča. Ten nevytvoril žiaden vynález, no vďaka sláve fotografie sa dostal v podobe pohľadnice do domácností v rôznych kútoch sveta, a tak dokázal reprezentovať našu krajinu.

Držiteľ oskara, herec a režisér Paul Newman pochádzal zo Slovenska, vieš z akého mesta?

Paul Newman TASR/Jarmila Karasová
Správne! Nesprávne!

Paul Leonard Newman bol americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvomi Zlatými glóbusmi, Emmy a mnohými ďalšími cenami, ktorý mal Slovenské korene. Jeho matka sa totiž volala Terézia Fecková a pochádzala z Humenného.

Ján Bahýľ pochádzal zo Zvolenskej Slatiny a svet mu vďačí za helikoptéru, vieš, ako sa volal jej prvý prihlásený model?

Ján Bahýľ Cubeupload/upperlimitaviation
Správne! Nesprávne!

Ján Bahýľ v roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie helikoptéry s pohonom ľudskej sily, na ktorý dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Termín realizácie však nedodržal. Neskôr nadviazal kontakt s výrobcom kočov Antonom Marschallom, s ktorým sa mu v rokoch 1901 – 1903 podarilo vytvoriť v Marschallovej dielni zlepšený model helikoptéry nazvaný AVION – v máji 1905 bol prihlásený na uhorskú ohlasovňu v Budapešti.

Ako prvý Slovák vystúpal so Zolánom Demjanom na Mount Everest bez kyslíkovej masky, späť sa však nedostal. Aké je Juzekove skutočné meno?

Jozef Psotka TASR/Oliver Ondráš
Správne! Nesprávne!

Jozef Psotka bol aktívnym horolezcom, členom spolku IAMES, československej reprezentácie, funkcionárom, cvičiteľom i trénerom, dobrovoľným členom Horskej služby Tatranského národného parku. V horolezeckej komunite mal prezývku Juzek a v roku 1971 bol kľúčovým členom československej himalájskej expedície na Nanga Parbat, v rokoch 1973 a 1976 na Makalu. Na Kančenčongu (8586 metrov) vystúpil tzv. japonskou cestou bez kyslíkového prístroja v roku 1981, keď s Ľudovítom Záhoranským vytvorili čs. výškový rekord. Výstup na Mount Everest vykonali so Zoltánom Demjanom 15. októbra 1984 o 15:15. Zostup sa mu však stal osudným.

Posledná osoba na Mesiaci mala slovenské korene, vieš, ako sa volal?

Eugen Cernan TASR/NASA via AP/Harrison J. "Jack" Schmitt
Správne! Nesprávne!

V roku 1903 sa Eugenov starý otec Štefan Čerňan so svojou manželkou Annou odsťahovali z Vysokej nad Kysucou spolu s tisíckami iných vysťahovalcov do USA. Niekoľko desiatok rokov neskôr sa ich vnuk Eugen ocitol na misii Apollo 17, ktorá bola posledným americkým pilotovaným kozmickým letom v rámci programu Apollo a šiestym, pri ktorom ľudia pristáli na Mesiaci. Výprava Apolo 17 mierila do údolia Taurus-Littrow na východnej pologuli Mesiaca, pričom posádka vykonala tri výstupy na jeho povrch. Posledným človekom na Mesiaci v 20. storočí sa stal Eugene Cernan, astronaut so slovenskými a českými koreňmi.

Na ktorom z hudobných albumov sa objavilo Warholove dielo - žltý banán?

Andy Warhol TASR/Giuseppe Lami/ANSA via AP
Správne! Nesprávne!

Poznáme ho ako vizuálneho pop-artového umelca, no prsty si zamotal aj do hudby. Okrem toho, že je Warhol autorom vizuálu albumu The Velvet underground & Nico, bol aj jeho producentom. Album rockovej kapely vznikol v roku 1967 vo vydavateľstve Verve Records.

Ktorý známy výtvarný umelec a pedagóg sa nachádza na fotografii?

Vladimír Popovič TASR/Vladimír Benko
Správne! Nesprávne!

Posledné priečky venujeme aktuálnym autorom, ktorých svet viac či menej pozná. Slovák Vladimír Popovič už vyše 50 rokov bez prestania tvorí a rozvíja vizuálne umenie a jeho práce sú v majetku mnohých galérií, múzeách, spoločností a súkromných vlastníkov po celom svete. Už v mladom veku používal techniku krkváže, papier považoval za tvorivý materiál. Ešte počas štúdia sa preslávil vo svetovej i slovenskej avandgarde. V neposlednom rade sa významne podieľal na výtvarnom výsledku filmu režiséra Ela Havettu "Slávnosť v botanickej záhrade". V takzvanom "divadle obrazov" presadzoval spojenie slova, obrazu a hudby.

Čo je nonoilen?

Pavol Alexy Stuba/bioplasty
Správne! Nesprávne!

Profesor Pavol Alexy stojí za jedinečným slovenským bioplastom, ktorý je 100% rozložiteľný, pochádza len z organických materiálov a obdivuje ho celý svet, aj keď sa o ňom na Slovensku veľmi nehovorí. Nonoilen (pozn. non-oil - neropný) je prvý bioplast, ktorý je možné viackrát použiť, vložiť doň tepelne upravené jedlo bez migrácie prvkov a neobsahuje ani stotinu neorganických látok, vďaka ktorým sú iné bioplasty v skutočnosti biodegradovateľné len do určitej miery.

Vyliezol na Everest, vynašiel helikoptéru, bol na Mesiaci. Spoznáš slovenských preborníkov?
Skvelé, že týchto úspešných Slovákov poznáš, gratulujeme!

Eugen Cernan

Nevadí, veríme, že si sa dozvedel nové veci a úspech našincov ťa inšpiroval.

Andy Warhol

Zdroje: Vladimír Popovič, History Info, Korzár, Startitup, Stuba, Petržalčan, Jozef Murgaš

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK