Benzín konečne zlacnie. Dáta bez pátosu vedia, kedy sa dočkáme

  • Už v auguste by mala byť ropa lacnejšia, píšu Dáta bez pátosu
  • Vďaka tomu by mohla klesnúť aj inflácia
benzín
Ilustračný obrázok, TASR/Henrich Mišovič
  • Už v auguste by mala byť ropa lacnejšia, píšu Dáta bez pátosu
  • Vďaka tomu by mohla klesnúť aj inflácia

Ceny ropy dosahujú v poslednom čase historické maximum, vďaka čomu je benzín čoraz drahší. Avšak ako sa zdá, vodiči sa môžu pripraviť na lepšie časy.

Analytici známi ako Dáta bez pátosu totiž informovali na svojom facebookovom profile o tom, že už na konci leta by mala byť ropa oproti začiatku júna lacnejšia až o 28 amerických dolárov (27,88 eura). 

Prognózy analytikov

Ako ďalej analytici informovali, v šiestom mesiaci tohto roka bola ropa na hodnote 123 amerických dolárov (122,50 eura) za jeden barel, pričom o mesiac by to mohlo byť „iba“ 95 dolárov (94,60 eura).

Ďalej podotýkajú, že ropa Ural bude oproti maximu v strede júna lacnejšia až o 23 amerických dolárov (22,90 eura). Hodnota minulý mesiac pritom dosahovala cenu 93 amerických dolárov (92,61 eura). Cena ropy Ural by sa tak znížila na sumu rovných 70 amerických dolárov (69,70 eura) a možno aj menej.

Podľa analytikov to predstavuje hlavne nádej pre bezradných vodičov, že cena benzínu bude na čerpacích staniciach počas ďalšieho školského roku výrazne lacnejšia. Zníženie cien ropy by sa dotklo aj inflácie. 

„Inflácia by mohla vďaka lacnejšej doprave a energiám klesnúť ku koncu roka na jednociferné hodnoty,“ uviedli Dáta bez pátosu.

„A ako bonus, Rusko dostane v 2. polroku 2022 výrazne menej (desiatok) miliárd za lacnejšiu ropu a oveľa menej za nedodávaný plyn. A zrazu možno bude tých energií viac, ako sme dúfali. A leto potvrdilo, že ceny energií zvyknú klesať. Tento rok je z čoho,“ zakončili príspevok.

Neuveriteľná strata

Ako sme informovali už v našom článku, už od februára sa celý svet ocitol vďaka vojne na Ukrajine, ktorú zapríčinil ruský agresor, vo veľmi náročnej situácii.

Ceny energií rapídne stúpli, no azda najviac sa to dotklo paliva, ktoré kvôli ruskej invázii dosahuje historické maximá. K tomu celému ešte minister financií Igor Matovič odmietol návrh, ktorý by dopomohol k zníženiu spotrebnej dane na benzín.

Už v júni portál Dáta bez pátosu predpovedal, že „v cene palív na benzínkach by sme mali dopad vidieť na začiatku júla“. Síce sa dátum trochu posunul, ale nádej na lepšie ceny tu stále je. Ich pokles, ako sme už spomenuli vyššie, uvoľní tlak aj na infláciu na Slovensku a zníži príjmy Ruska z exportu ropy.

benzin
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Rusko totiž podľa dostupných informácií denne exportuje takmer 5 miliónov barelov ropy. Pri desaťdolárovom poklese jej ceny by tak Moskva prišla o 50 miliónov dolárov každý deň, čo mesačne predstavuje neuveriteľnú stratu vyše miliardy dolárov. 

Avšak problémy s tankovaním nerieši iba Slovensko, ale celý svet. Príklad by si však mohlo Slovensko brať od Nemecka, ktoré pristúpilo k rovnakému riešeniu, aké náš minister financií zatiaľ odmietol.

Už od 1. júna znížili totižto spotrebnú daň na benzín v Berlíne o 30 centov. Nemecká daň je tak v súčasnosti na úrovni 36 centov, čo je celkom o 15 menej než u nás.

Zdroje: FB/Dáta bez pátosu, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá