Ladislav ručne vyrába produkty z kože, ktoré sa zachovajú po generácie

  • Slovákov začína čoraz viac zaujímať ručná práca a produkty s príbehom
  • Kúpiť si koženú peňaženku v jednom z mnoha butikov Auparku už prestáva byť zaujímavé
  • Z tohto trendu pomaly začínajú profitovať aj šikovní remeselníci, ktorí na dopyt reagujú ich jedinečnou tvorbou na mieru zákazníka
leso1234
archív 5005 Leather
  • Slovákov začína čoraz viac zaujímať ručná práca a produkty s príbehom
  • Kúpiť si koženú peňaženku v jednom z mnoha butikov Auparku už prestáva byť zaujímavé
  • Z tohto trendu pomaly začínajú profitovať aj šikovní remeselníci, ktorí na dopyt reagujú ich jedinečnou tvorbou na mieru zákazníka

Skvelým príkladom úspešného výrobcu je Ladislav Soós, ktorý je autorom, dizajnérom a pracovníkom jeho vlastnej značky 5005 Leather.

Ladislavovi sa vždy páčili ručne vyrobené produkty či postupy, ktorými remeselníci pomocou čudných náradí vytvárali produkty, ktoré neboli takpovediac „jednorazové“, ale dali sa používať dlhé roky, až desaťročia. Tieto staré remeslá skoro takpovediac vymreli, no Ladislav patrí medzi ľudí, ktorí sa ich snažia uchovať aj prostredníctvom jeho značky 5005 Leather.

Tento netypický názov značky vychádza z Ladislavovho priezviska SOOS-5005. Pri výrobe prvého produktu v roku 2011 totiž ešte nemal skoro žiadne náradia a na rezbu jeho značky mohol používať iba číslicové razidlá. Svoju dielňu má v Dunajskej Strede, kde vlastnými rukami vytvára kožené produkty, ktoré vydržia generácie.

„Koža je krásny a strašne odolný materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy. Starne spolu so svojim majiteľom, dostane krásnu patinu a pritom nič nestráca zo svojej funkčnosti a krásy,“ opisuje pre Startitup svoj obľúbený materiál.

Jeho produkty vznikajú v dielni v Dunajskej Strede. Ladislav sa už môže pochváliť tým, že od roku 2014 polovica jeho príjmov pochádza čisto z 5005 Leather a druhá polovica z fotenia svadieb.

„Aj napriek tomu, že len polovica mojich príjmov pochádza z tvorby týchto produktov, som presvedčený, že týmto remeslom by som sa vedel uživiť. Ak má človek dobré nápady a maximálne sa snaží vyhovieť každej zákazke na takej úrovni, ako keby to robil pre seba, tak sa to určite oplatí,“ opisuje.

„Mojim najväčším nepriateľom je čas a to, že zatiaľ všetko robím sám. Všetko som sa naučil autodidaktickým spôsobom, takže stále sa učím a snažím sa vyvinúť nové metódy, produkty a vyhotovovať stále dokonalejšie produkty,“ hovorí.

Keďže všetky postupy robí Ladislav ručne, vrátane šitia, výroba produktov je časovo veľmi náročná. Za 10 hodín vie vyrobiť iba 2 peňaženky z jeho portfólia. Najdrahšie výrobky, ktoré robí, sú tašky, aktovky a kabelky, ktorých cena sa pohybuje okolo 400 až 500 eur a ich výroba zaberie často 5 až 6 dní.

Čo sa týka materiálov, ktoré Ladislav využíva, niektoré niektoré náradia alebo voskované ľanové nite kupuje v zahraničí, ale kožu, (hovädziu hľadenicu) kupuje výlučne na Slovensku. „Podľa mňa je to super, že máme takých podnikateľov, ktorí pokryjú aj túto sféru, a to na vysokej úrovni,“ hovorí Ladislav.

Vedia podľa teba Slováci doceniť ručnú prácu?

„Áno, vedia. Po produktoch, ktoré nie sú dostupné v nákupných centrách a nie sú propagované ani v televíznych reklamách, je v súčasnej dobe našťastie veľký dopyt. Moje výrobky z kože kupujú a používajú ľudia, ktorí nechcú len vlastniť daný produkt, ale chcú mať osobný a citový vzťah aj k remeselníkovi a k celému procesu,“ dodáva.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá