Ľadoborce sa pomaly stávaju na našej planéte nepotrebné

  • Svet, aký ho poznáme, sa pomaly mení. Klimatické zmeny prinášajú zmeny nielen v počasí, ale aj v politike a ekonomike.
pexels-photo-416431
pexels.com
  • Svet, aký ho poznáme, sa pomaly mení. Klimatické zmeny prinášajú zmeny nielen v počasí, ale aj v politike a ekonomike.

Voľakedy bolo prekročenie arktickej oblasti takmer nemožné. Pre ľudí to predstavovalo veľkú hrozbu a výzvu zároveň. Nie každá expedícia sa dostala do svojho cieľa, lebo príroda to nepovolila. Nedávno sa však ruský tanker bez problémov plavil cez zvyčajne zľadovatelú vodu. Tanker prešiel z Nórska do Južnej Kórey len za 19 dní, čo je o 30 percent rýchlejšie ako bežné trvanie trasy cez Suezský prieplav.

Vzhľadom na súčasnú mieru morského ľadu v Arktíde sa predpokladá, že lode tadiaľ budú môcť voľne prechádzať počas letných mesiacov už v roku 2040 a do roku 2100 budú tieto námorné plavebné dráhy vraj splavné celoročne.

pexels.com

Ruský tanker, ktorý bol postavený na prekonanie zmrazených vôd Arktídy, teda dokončil cestu v rekordnom čase, čím sa síce zlepšila budúcnosť lodnej dopravy, no zhoršili obavy z globálneho otepľovania. Zvyčajne je totiž jediný možný spôsob, ako sa plaviť cez Arktídu, pomocou ľadoborca. Christophe de Margerie bol zhotovený špeciálne na túto cestu a stal sa prvou loďou, ktorá dokončila trasu Severného mora bez pomoci špecializovaných lodí na lámanie ľadu.

Faktom bude aj to, že už aj z Arktídy sa stane miesto, ktoré budú môcť veľké spoločnosti využívať na svoje obohatenie. Klíma to doteraz vo veľkej miere nedovoľovala, čoskoro je však možné očakávať záujem o náleziská ropy, zemného plynu a iných prírodných, speňažiteľných, prírodných zdrojov. Objavujú sa preto aj obavy, že zvýšená doprava poškodí krehký ekosystém.

pexels.com

Cesta bola vyvrcholením storočného plavebného snu a desaťročného plánu ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorého vláda naznačila, že plánuje využiť zmeny v arktickom prostredí na politické a ekonomické ciele. ,,Ide o veľkú udalosť pri „otvorení“ Arktídy,“ povedal Vladimír Putin o ceste ruského tankera.

Zdroj:iflscience.com, nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech