Lekári bijú na poplach pred ťavou chrípkou. Je oveľa smrteľnejšia než COVID-19

  • Ochorenie aktuálne môže ohrozovať fanúšikov na MS v Katare
  • Nakaziť sa touto chrípkou môžeš pri kontakte s ťavami infikovanými vírusom MERS
Na snímke ťava a koronavírus
Ilustračné foto: Unsplash/Wolfgang Hasselmann, CDC
  • Ochorenie aktuálne môže ohrozovať fanúšikov na MS v Katare
  • Nakaziť sa touto chrípkou môžeš pri kontakte s ťavami infikovanými vírusom MERS

Britskí lekári varujú pred ťavou chrípkou (MERS), ktorá môže ohrozovať fanúšikov na Majstrovstvách sveta vo futbale, ktoré aktuálne prebiehajú v Katare. Jazda na ťavách totiž podobne ako v mnohých krajinách arabského sveta patrí medzi obľúbené atrakcie turistov, ale aj miestnych ľudí.

Keďže hrozí, že nakazení fanúšikovia by ťaviu chrípku mohli so sebou následne preniesť prakticky do celého sveta, boli už pred začatím šampionátu upozornení, aby sa tejto aktivite vyhýbali, uvádza The Mirror.

Ťavia chrípka

Aj keď je ťavia chrípka v našich končinách pomerne neznámou chorobou, odborníci uvádzajú, že ide o oveľa smrteľnejšie ochorenie než COVID-19. Na ťaviu chrípku totiž štatisticky zomrie viac ako tretia infikovaných, zatiaľ čo pri Covide sú to menej ako 4 percentá.

Od septembra 2012 sa vo svete eviduje viac ako 1 000 prípadov tohto ochorenia, ktoré boli zaznamenané predovšetkým v krajinách Blízkeho Východu (Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Egypt, Jemen, Libanon a Irán), informuje na svojom webe Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Na snímke ťava
zdroj: Unsplash/Wolfgang Hasselmann

„Je to veľmi nebezpečná choroba, oveľa smrteľnejšia ako Covid-19 s veľmi vysokou mierou úmrtnosti a v súčasnosti neexistuje účinná vakcína,“ hovorí pre The Sun profesor Paul Hunter z Východoanglickej univerzity zaoberajúcej sa infekčnými ochoreniami.

„Riziko nákazy pre obyvateľov Spojeného kráľovstva je veľmi nízke, ale môže byť vyššie u tých, ktorí sú v regióne vystavení špecifickým rizikovým faktorom – napríklad ťavám,“ píše britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) vo vyhlásení.

Nakaziť sa touto chrípkou môžeš pri kontakte s ťavami infikovanými vírusom MERS. Ide o druh koronavírusu, ktorý najčastejšie infikuje ťavy a netopiere. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej stránke informuje, ako ochorenie vyzerá a ako postupovať v prípade infikovania sa.

Ako sa prenáša a prejavuje

Prenáša sa kvapôčkovou infekciou z infikovanej osoby. Takmer všetky nové ochorenia vznikajú v zdravotníckych zariadeniach alebo u blízkych (rodinných) kontaktov chorého.

Nakaziť sa vírusom MERS-CoV je možné aj kontaktom s ťavami jednohrbými a pri konzumácii nedostatočne tepelne spracovaných živočíšnych produktov z nakazených tiav. Inkubačný čas (obdobie od infikovania organizmu po prepuknutie príznakov choroby) je 2 až 14 dní, v priemere 5 dní.

Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. U niektorých chorých ľudí boli zaznamenané tráviace ťažkosti. V ťažkých prípadoch môže vyústiť do zápalu pľúc a multiorgánového zlyhania, ktoré môže končiť úmrtím.

Priebeh ochorenia je závažnejší u pacientov s oslabenou imunitou alebo s iným chronickým ochorením (napr. onkologické ochorenie, diabetes mellitus, obličkové ochorenie, pľúcne ochorenie).

Aké je riziko nákazy

Riziko nákazy existuje predovšetkým v postihnutých krajinách Blízkeho Východu, kde prichádza k nákazám od zvierat a k menším epidémiám vzniknutým v súvislosti s pobytom v zdravotníckom zariadení, kde sú hospitalizovaní pacienti s MERS-CoV. Podľa vedeckých štúdií vírus MERS-CoV nemá vysoký pandemický potenciál. Od chorých osôb sa najčastejšie nakazia blízke kontakty (rodinní príslušníci), zdravotnícky personál starajúci sa o chorých s MERS-CoV a ostatní pacienti v zdravotníckych zariadeniach.

Čo robiť po návrate z rizikovej oblasti:

1) používať výlučne vlastné prostriedky osobnej hygieny,
2) kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, tráviace ťažkosti),
3) v prípade výskytu príznakov ochorenia kontaktovať svojho lekára alebo zavolať na tiesňové telefónne číslo 112 a informovať ich o ťažkostiach a o tom, že si navštívil krajinu s výskytom MERS-CoV.

Čo robiť pri vycestovaní do rizikovej oblasti:

1) používať výlučne vlastné prostriedky osobnej hygieny,
2) umývať si ruky často a dôkladne,
3) zakryť si ústa pri kašlaní a kýchaní,
4) nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
5) vyhýbať sa osobnému kontaktu s chorými osobami,
6) sledovať aktuálnu epidemiologickú situáciu v postihnutých krajinách Blízkeho východu.

Zdroje: The Sun, The Mirror, UVZRS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá