Levy, kobry či farebné ryby. Toto sú najlepšie fotografie roka, ktoré vznikli v divočine

  • Súťaž Wildlife Photographer of the Year oceňuje najkrajšiu fotografiu z prírody
  • Poznáme hneď niekoľko z pochválených fotografií, ktoré sa môžu dostať do užšieho výberu
  • Výber 100 najlepších z celkových 45 000 fotografií bude predstavený svetu 19. októbra
ryba
Theo Bosboom
  • Súťaž Wildlife Photographer of the Year oceňuje najkrajšiu fotografiu z prírody
  • Poznáme hneď niekoľko z pochválených fotografií, ktoré sa môžu dostať do užšieho výberu
  • Výber 100 najlepších z celkových 45 000 fotografií bude predstavený svetu 19. októbra

Súťaž Wildlife Photographer of the Year bola založená v roku 1965 magazínom BBC Wildlife (vtedy pod názvom Animals). K magazínu sa neskôr pridalo aj Natural History Museum v Londýne. Práve tu sa každý rok výherné fotografie vystavujú. Po počiatočnej výstave sa neskôr dostávajú na anglické a celosvetové turné.

Do výberu vysoko chválených diel sa dostalo 100 fotografií, ktoré budú vystavené od 19. októbra vo vyššie spomínanom múzeu. Na oficiálnom blogu súťaže bola uverejnená malá časť z najlepších diel, ktorá slúži ako perfektná návnada.

Neďaleko súostrovia Seychely v Indickom oceáne naháňa mladistvý samotár, vták Booby, lietajúcu rybku. Tá práve unikla predátorom pod hladinou, hlavne tuniakom. Korisť však mladému operencovi tento deň unikla.

Na tomto strome to doslova rastie. Výrastky tvoria nádherné zelené paprade. Tilo patrí medzi vysoké druhy vavrínu – dorastá až do výšky 40 metrov. Rastie len v Madeire.

Levica pije z napájadla v africkom národnom parku Luangwa, ktorý sa nachádza v Zambii. Je súčasťou svorky zloženej z dvoch samcov, piatich samíc a piatich mláďat.

Titiwangská rohatá jašterica sa víťazne pozerá na cestu za fotografom. V boji na život a na smrť práve zabila Malayskú stonožku, ktorá je vysoko jedovatá. Víťaz hrdo stojí nad svojou obeťou, zatiaľ čo je jeho druh vo veľkom lovený pytliakmi.

Zdochlinu morského leva sprevádzal neznesiteľný pach. Aj napriek ponurej atmosfére však pobrežie národnej rezervácie Paracas v Peru prekvitá životom. Dôkazom je najmä mladý samček leguána na mieste, kde kedysi bývala očná buľva. Je najedený a očivide aj spokojný – má miesto, kde sa môže ukryť pred pražiacim slnkom a relaxovať.

V odľahlých lesoch Bhutánu, v Himalájach, upiera do kamery pohľad Bengálsky tiger. Pohybuje sa po cestičke, ktorá pretína národné parky. Aj keď by malo ísť o vysoko strážené územie, nik nevie zabrániť ilegálnemu pytliačeniu a vysekávaniu stromov. Bengálske tigre sú ohrozené. Pri poslednom spočítavaní ich bolo len 103.

Sfarbenie tejto Ázijskej ryby má svoj špecifický význam. Cieľom je prilákať samičky a odlákať rivalov, ktorých nebojácne udrie hlavou alebo uhryzne. Ryby tohto druhu začínajú svoju púť ako samice. Až v istom veku a pri istej veľkosti sa môžu zmeniť na samcov. Rastie však zdĺhavo a čelí nadmernému rybolovu.

Mrože si užívajú pokojné poobedie v nórskom súostroví Svalbard. Na súši môžu byť nemotorné, no ich skutočný potenciál sa skrýva vo vode, kde sa pohybujú svižne. Lov mäkkýšov im teda nerobí problém, najmä ak vezmeme do úvahy ich veľmi citlivé fúzy. Na fotografii vidíme mladého samca, ktorého sleduje jeho matka.

Jeden z medveďov v Zoo v Indonézskej Sumatre. Keď zviera uvidí svojho strážcu, vypustí srdce trhajúci krik. Malajské medvede sú vysoko ohrozené kvôli pytliačeniu a deforestácii ich rodného prostredia. Väčšinu svojho času trávia v korunách stromov, kde jedia ovocie alebo malé zvieratá. Ak, samozrejme, nie sú držané v zajatí.

Delta rieky Ewaso Ng’iro, na hranici Kene a Tanzánie, tvorí sieť rastlinných úponiek, ktoré sa rozmnožujú cez usadeniny na dne. Plameniakom však spleť rastlín nevadí, sú na ňu zvyknuté. Samé pri kŕmení tvoria svojskú mrežu.

Pár afrických divých psov sa hrá s hlavou paviána v národnom parku Mana Pools (Zimbabwe). Ide o zvyšky ich raňajok. Dnes už ohrozený druh psov sa preorientoval z antilop na paviánov len nedávno. Mnohých táto zmena šokovala – paviáni totiž dokážu vážne zraniť svojho oponenta.

Na piesočnatom dne blízko Filipín si táto žltá rybka stráži domov – vyhodenú sklenenú fľašku. Čochvíľa do nej nakladie vajíčka, zatiaľ čo samec bude úpenlivo strážiť vchod.

Keď začala táto kobra ohrozovať dvojicu surikatích mláďat, celá skupinka spojila svoje sily. Rozdelili sa na dve polovice. Jedna utekala s mláďatami do skrýše a zvyšok sa odvážne pustil do hada, ktorý o 10 minút ponížene odišiel.

 

Zdroj: www.forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá