Liečivo, ktoré kupujú tisícky Slovákov, je vo veľkých problémoch. EMA vystrašili najnovšie zistenia

  • Pseudoefedrín je látka bežne využívaná vo voľnopredajných liekoch
  • Spájajú sa s ňou nebezpečné zdravotné riziká
  • Európska lieková agentúra ju preverí
sklad liekov hruď
Ilustračná fotografia, Unsplash/Arpád Czapp, Giulia Bertelli
  • Pseudoefedrín je látka bežne využívaná vo voľnopredajných liekoch
  • Spájajú sa s ňou nebezpečné zdravotné riziká
  • Európska lieková agentúra ju preverí

Pozorne si prezri lieky, ktoré doma skladuješ „len tak pre istotu“. Mnohé z nich by totiž mohli obsahovať látku, ktorá je v súčasnosti preverovaná Európskou liekovou agentúrou. Mohla by totiž spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Agentúru znepokojili nedávne prípady

Podľa oficiálnej stránky EMA (skratka Európskej liekovej agentúry odvodená z angličtiny, pozn. red.) venujú v súčasnosti odborníci zvýšenú pozornosť látke pseudoefedrín, ktorý je súčasťou množstva bežných voľnopredajných liekov. Agentúru znepokojilo niekoľko hlásení o závažných nežiaducich účinkoch, vrátane mozgových príhod a infarktov u pacientov, ktorí užívali dané lieky.

Pseudoefedrín je liek, ktorý sa bežne používa na zmiernenie nosovej kongescie, ktorá môže byť spôsobená prechladnutím, chrípkou alebo alergiami. Inými slovami, zúži krvné cievy v nosovej sliznici, čo znižuje opuch a uľahčuje dýchanie.

Často sa taktiež používa v kombinácii s antihistaminikami, ktoré pomáhajú zmierňovať alergické symptómy, ale aj s analgetikami, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť a horúčku. Na Slovensku ho môžeš nájsť napríklad v liekoch ako Paralen Grip a rôznych nosových sprejoch.

Spomínané riziká sú už známe aj v súčasnosti a sú súčasťou informácií o produktoch, ktoré spomínanú látku obsahujú. Preto je dôležité, aby pacienti užívali lieky obsahujúce pseudoefedrín len pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka a aby dodržiavali odporúčané dávkovanie aj dĺžku liečby, pretože môže byť zároveň návykový.

Vyvodia následky

Bližšie preskúmanie pseudoefedrínu bude vykonané na žiadosť Francúzskej liekovej agentúry a má za úlohu preveriť, či je jeho súčasná dostupnosť bezpečná a či nie je potrebné predaj liekov obmedziť, či v najhoršom prípade dokonca zrušiť.

Konkrétne sa bezpečnostnej evaluácii bude venovať Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC), ktorý zhodnotí všetky dostupné údaje o bezpečnosti týchto liekov a urobí odporúčania pre akékoľvek potrebné regulačné opatrenia.

lieky
zdroj: Unsplash/Kristine Wook

Ide o štandardný postup na zmenu bezpečnostných informácií akéhokoľvek lieku. PRAC sa pozrie na klinické štúdie, hlásenia o nežiaducich účinkoch a ďalšie relevantné údaje, aby určil potenciálne riziká a výhody týchto liekov.

EMA uvádza, že výbor poskytne aktualizáciu o preskúmaní, keď bude dokončené. Akékoľvek odporúčania pre regulačné opatrenia by mali byť následne implementované podľa potreby.

Problémy mal aj v minulosti

Pseudoefedrín však má v rámci Slovenska za sebou už jeden „škandál“. Ide o obmedzenie z roku 2014, o ktorom prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Existovali totiž obavy, že by sa z liekov obsahujúcich túto látku dal podomácky vyrábať pervitín.

mz sr
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do zoznamu liekov, ktoré môžu lekárne vydať len v presne určenom počte balení, pribudnú ďalšie dva nové registrované lieky. Ide o horúce nápoje proti chrípke a prechladnutiu. Oba lieky obsahujú drogový prekurzor pseudoefedrín v granulovanom prášku. Po novom už lekárne vydajú pacientovi len jedno alebo dve balenia lieku,“ informovalo v minulosti ministerstvo.

V konkrétnych číslach išlo o obmedzenie nákupu na výrobky, ktoré spoločne nemohli obsahovať viac ako 720 mg pseudoefedrínu. „Z takého množstva sa nedá získať omamná alebo psychotropná látka, ktorá by sa mohla zneužiť na nezákonné účely. Nové opatrenie obmedzí nákupy neprimeraného množstva tohto druhu voľnopredajných liekov,“ uviedol toho času generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Adam Hlôška.

Zdroje: EMA, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá