Liek českých vedcov na rakovinu hlási prelomové výsledky. Pacientom predĺžil život o mesiace

  • Sotio hlási nádejné výsledky testov ich lieku na rakovinu pľúc
  • Liek, ktorý na ľuďoch testujú od roku 2015, pacientom predĺžil život o mesiace
  • Výsledky už boli prezentované aj na jednej z najväčších onkologických konferencií sveta, v Chicagu
labo
pexels.com
  • Sotio hlási nádejné výsledky testov ich lieku na rakovinu pľúc
  • Liek, ktorý na ľuďoch testujú od roku 2015, pacientom predĺžil život o mesiace
  • Výsledky už boli prezentované aj na jednej z najväčších onkologických konferencií sveta, v Chicagu

Sotio je česká biotechnologická spoločnosť, ktorú vlastní skupina PFF miliardára Petra Kellnera. Táto spoločnosť najnovšie prezentovala výsledky klinickej štúdie, ktorá hodnotí ich liek, ktorý bol podávaný pacientom v pokročilom štádiu nádorového ochorenia pľúc.

Finálna analýza dát potvrdila sľubné výsledky v oblasti účinnosti lieku s názvom DCVAC/LuCa. U pancientov, ktorým bol podávaný DCVAC v kombinácii s chemoterapiou, bolo riziko úmrtia o 46 % nižšie než u tých, ktorí dostávali len chemoterapiu. Predĺženie doby prežitia o 3,7 mesiaca je podľa odborníkov štatisticky aj klinicky významné. Liečba novým prípravkom nevykázala žiadne významné vedľajšie účinky.

zdroj: unsplash.com

Výsledky klinickej štúdie boli prezentované na výročnej konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie (American Society of Clinical Oncology – ASCO 2019), ktorá sa konala v Chicagu. Dôležité je tiež povedať, že ASCO je vôbec najväčšia svetová onkologická konferencia.

„Finálne výsledky štúdie potvrdili našu pôvodnú hypotézu, že pridanie prípravku DCVAC k štandardnej liečbe chemoterapiou by mohlo predĺžiť celkové prežitie aj čas do progresie ochorenia,“ vyjadril sa v tlačovej správe MUDr. Libor Havel z Thomayerovej nemocnice v Prahe.

„Vo svojej ordinácii vidím, že u väčšiny pacientov, ktorým je podávaný DCVAC, sa podstatne zvýšila kvalita života. Verím, že ďalšie klinické štúdie to potvrdia,“ dodáva.

zdroj: pexels.com

Profesor Radek Spíšek, generálny riaditeľ spoločnosti Sotio, k tomu dodáva: „Nádorové ochorenie pľúc je jednou z najzákernejších chorôb, u ktorej existujú len obmedzené možnosti liečby. S našimi akcionármi a s poprednými lekárskymi odborníkmi budeme diskutovať o ďalších možnostiach klinického vývoja prípravku DCVAC / LuCA tak, aby sme v budúcnosti mohli pacientom poskytnúť nové možnosti účinnej liečby. Výsledky štúdie SLUO1 nadväzujú na veľmi nádejné výsledky DCVAC u pacientok s karcinómom vaječníkov, ktoré sme prezentovali v poslednom roku.“

Sotio v súčasnosti vlastní a prevádzkuje dve centrá s laboratóriami na výrobu bunkových terapií v Prahe a v Pekingu. Laboratóriá v Prahe sú pritom jednými z najväčších svojho druhu v Európe. Vďaka svojej výhodnej polohe môžu vyrábať a dodávať prípravky na báze bunkovej imunoterapie pre klinické štúdie v Európe ako aj v USA.

Abstrakt s finálnymi dátami klinickej štúdie SLUO1 nájdeš tu.

zdroj: sotio.com, abstracts.asco.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech