3 študenti na Babettách precestovali 9 štátov. Dostali sa až za Polárny kruh

  • Žiadne GPS, len túžba cestovať, vo vrecku papierová mapa a nablýskané Babetty. Toto vybavenie tvorilo základ mnohých expedícií troch vysokoškolákov, ktorí nechceli presedieť žiadne letné prázdniny doma.
bab
facebook.com/nababetteposvete
  • Žiadne GPS, len túžba cestovať, vo vrecku papierová mapa a nablýskané Babetty. Toto vybavenie tvorilo základ mnohých expedícií troch vysokoškolákov, ktorí nechceli presedieť žiadne letné prázdniny doma.

Jedna vec je cestovať v punkovom štýle a druhá vec je cestovať na Babette. Aj cesta v polorozpradnutom, preplnenom autobuse je pravdepodobne pohodlnejšie, ako presedieť večnosť na tomto legendárnom dopravnom prostriedku.

Účastníkmi expedície bol René – študent biochémie, Matej a Denis, ktorý študuje farmáciu. Na začiatku všetkého bol ich sen nepresedieť prázdniny doma za počítačom, ale cestovať, zažiť niečo nové a baviť sa.

Ako však precestovať, čo možno najviac, no so študentským rozpočtom. Odpoveď na túto otázku čakala troch 22-ročných dobrodruhov v garážach ich starých otcov, keďže za ich hlavný dopravný prostriedok si vybrali Babetty.

Na ich prvú veľkú cestu sa vydali do Moldavska a k Čiernemu moru. Vtedy boli čerství maturanti, ktorí toho z technického hľadiska veľa nevedeli. Na ceste strávili 34 dní a prešli približne 4000 km, čo sa dovtedy ešte nikomu na Babettách nepodarilo. Na tejto ceste sa smerom späť na Slovensko  stretli aj s Marekom Slobodníkom (vedúci výpravy Afrika na pionieri), ktorý bol už toho času jeden z ich najväčších cestovateľských idolov.

Keďže traja kamaráti nemali cestovania stále dosť, rozhodli sa ísť ešte ďalej. Inšpirovaní práve Marekom a jeho prvou cestou na pionieroch k Aralskému jazeru, začali s plánovaním. Východná Európa sa im veľmi zapáčila. Plusom bolo, že sa tu dá  prejsť cez hranice aj s Babettou, ktorá vlastne nemá ŠPZ. Napokon sa ich prst na mape sa zastavil na Arménsku a Gruzínku. Nikdy pred tým o týchto krajinách ani nepočuli, no o to lákavejšie sa im táto expedícia začala javiť.

Po 2 rokoch od ich poslednej cesty do Gruzínska a Arménska študenti otvorili atlas a začali plánovať. Dostali  Babetty zatiaľ najvyššie a najďalej na východ. Chcelo to zmeniť motorku. Alebo len svetovú stranu. Povedali si preto, čo tak ich dostať najsevernejšie? Chladnejšie počasie, veľa jazier a riek na kúpanie, takmer nezapadajúce slnko a samozrejme soby, vlky, medvede a mnohé ďalšie prítulné zvieratká. A tak sa rozhodli prekonať na Babettách ďalšiu výzvu – Polárny kruh.

V číslach to znamená 60 dní cesty, viac ako 8000 kilometrov, 9 prejdených štátov, desiatky stretnutí, stovky zážitkov a 116 litrov paliva. Chalani svoju expedíciu úspešne ukončili v seprembri, no určite to nebola ich posledná výprava. To ako vyzerala cesta naprieč  Škandináviou si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK