4 dôvody, prečo má dnešná mládež tie najlepšie príležitosti, o akých sa nám nesnívalo

  • Kedysi bola pre mladých výhra pracovať v supermarkete či roznášať noviny
  • Dnešní však majú nekonečno príležitostí, ako naštartovať svoju budúcnosť
  • Svet im leží pri nohách a mnohí tak rozbehnú kariéru už zo školskej lavice
stud
unsplash.com
  • Kedysi bola pre mladých výhra pracovať v supermarkete či roznášať noviny
  • Dnešní však majú nekonečno príležitostí, ako naštartovať svoju budúcnosť
  • Svet im leží pri nohách a mnohí tak rozbehnú kariéru už zo školskej lavice

Podnikanie zo školskej lavice

Pred desiatimi rokmi bolo pre stredoškoláka svetovým úspechom, keď sa mu podarilo nájsť slušnú brigádu. Mnohí sme si tak privyrábali za pokladňou v supermarkete či vykladaním tovaru. Ten, komu sa podarilo zohnať brigádu v cukrárni alebo roznášal noviny po meste, bol v očiach ostatných „pán“. Podnikať alebo freelancovať na strednej?

O tom nikto z nás ani nechyroval. Dnes už je situácia iná a mnohí šikovní stredoškoláci či vysokoškoláci už v lavici pracujú na svojich ambicióznych projektoch. Z ich záľuby sa tak často stáva perspektívny biznis a oni v budúcnosti nemusia riešiť, ako sa adaptovať vo svete dospelých. Takto rozbehli svoje projekty napríklad naši kolegovia z portálu FonTech alebo chalani z Octago.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Organizácie a dobrovoľníctvo 

Na strednej či na výške má ešte väčšina ľudí výhodu, že ich živia rodičia. Aj keď si zvyčajne nemôžu vyskakovať a musia dodržiavať striktný budget, majú neskutočné množstvo voľného času na to, aby začali namiesto drenia v Kauflande pracovať na svojej kariére. Kedysi sa študentom ani nesnívalo o toľkých organizáciách, do ktorých sa dnes môžu mladí prihlasovať a získavať prvé kariérne skúsenosti. Či už je to AIESEC, Future Generation Europe alebo im podobné. Môžu tu začať rozvíjať tie schopnosti, ktoré im v budúcnosti zaručujú lepšiu prácu, napríklad v oblasti marketingu, projektového manažmentu, sales či jazykov. Možnosti sú nekonečné. Majú tu príležitosť stretnúť mnoho zaujímavých ľudí, networkovať a získavať cenné kontakty do budúcnosti.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Dvere do sveta otvorené

Keď som bola na strednej, top cestovateľským zážitkom bol lyžiarsky výcvik, výlet do Tatier či maximálne návšteva Švajčiarska, ktorú si aj tak polovica deciek nemohla dovoliť. Dnes však študenti nie sú odkázaní na školské výlety s učiteľkou za chrbtom. Študentské organizácie ponúkajú študijné pobyty už pre stredoškolákov, stačí trocha pátrať (Studentagency, ICESlovakia, Interstudy, EF, Unilink…). Absolvovať jazykový kurz v zahraničí, zažiť pár týždňov na škole v Anglicku, Škótsku či USA, alebo tam vďaka štipku rovno absolvovať celé štúdium, je dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Dnes už nikto nie je odkázaný na naše školstvo. Nehovoriac o geniálnom Erasme, vďaka ktorému zažiješ semester či dva zahraničného raja.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Svetové vzdelávanie zadarmo

Zároveň majú dnes študenti prístup k tomu najkvalitnejšiemu vzdelávaniu na svete priamo zo svojho počítača. Okrem nevyhnutného času, ktorý musia venovať papierovým školským učebniciam, sa vo voľnom čase môžu vzdelávať online. Knihy sú skvelé, no kartičku do knižnice dnes študenti fakt nepotrebujú.

Namiesto toho môžu absolvovať online kurzy na Coursere či Udemy a rozšíriť si svoje vedomosti v oblastiach, ktoré ich lákajú. Pokojne to môžu byť kvantová fyzika, strojové učenie, podnikanie, kryptomeny či budhizmus. Nemusia pritom minúť ani euro. Ak sa však v niektorej oblasti nájdu, dokážu získať certifikát z najprestížnejších škôl na svete, ako sú Stanford, NYU či Yale.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: unsplash.com

Ak už máš dávno po škole, môžeš dnešnej mládeži len závidieť. Ak si však stredoškolák alebo vysokoškolák, nenechaj si ujsť príležitosti, ktoré máš teraz na dosah ruky. Staršie generácie si, žiaľ, tento luxus nemohli dovoliť, a tak by si mala súčasná generácia oveľa viac vážiť to, čo im život a okolie ponúka. Raz sa im to niekoľkonásobne vráti!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech