Bratislavskú ulicu chcú zbaviť stromov starých desiatky rokov

  • Obyvatelia Kulíškovej ulice v Ružinove sa vo veľkom ohradzujú voči výrube aleje stromov, ktorá vytvára tieň
  • Miestna časť oznámila, že kvôli opravám ciest a chodníkov chystá výrub až 18-tich tradičných soforov
boll
Pixabay, Google Street View
  • Obyvatelia Kulíškovej ulice v Ružinove sa vo veľkom ohradzujú voči výrube aleje stromov, ktorá vytvára tieň
  • Miestna časť oznámila, že kvôli opravám ciest a chodníkov chystá výrub až 18-tich tradičných soforov

Holandská cestovná kancelária TravelBird skúmala 50 miest z celého sveta a zostavila rebríček najzelenších miest, ktorý je určený turistom. Metropola Slovenska pritom obsadila úžasné tretie miesto. Tento výsledok však nejdo do hlavy zrejme mnohým obyvateľom hlavného mesta.

Bratislava je síce z niekoľkých strán obkolesená prírodou, avšak zeleň absentuje priamo v centre diania, či na miestach, kde ľudia bývajú. Ukážkovým prípadom je vynovené Trnavské mýto, ktoré v tohtoročných horúčavách pripomínalo veľkú rozpálenú panvicu. Chýbajú zelené plochy či aspoň čiastočná výsadba.

Žiaľ, s udržaním či výsadbou novej zelene je to v Bratislave na dlhé lakte. Najnovšie nás prekvapila správa o tom, že v čase, kedy sa všade diskutuje o znižovaní teploty v mestách, majú niektorí nutkanie zbaviť mesto stromov, ktoré tu rastú desiatky rokov. Na problém upozornila Eva Pevná na svojom Facebooku.

Jedná sa o štvrť okolo Mlynských nív, sídlisko s približne 500 bytmi, ktoré je charakteristické veľkou prítomnosťou zelene. Miestny úrad Ružinov sa rozhodol rekonštruovať cestu a chodníky na Kulíškovej ulici. V rámci rekonštrukcie sa rozhodlo o výrube 18-tich stromov s obvodom 2 metre a nahradiť ich jaseňmi štíhlymi s obvodom 30 cm. Rozhodnutie je odôvodnené zlým zdravotným stavom stromov, no v rozhodnutí o výrube sa nehovorí o žiadnom odbornom posudku. Stromy sú plne vitálne a najmä plné vtákov.

“Bohužiaľ sme sa o tomto rozhodnutí dozvedeli až teraz, keď do ulice prišiel ornitológ zisťovať pred výrubom či tam hniezdia vtáky. Keďže správne konanie je už ukončené, nevidím cestu ako to riešiť na úrade. Možno toto rozhodnutie prešlo formálne správnou cestou, ale materiálne (hodnotovo) mi príde hlúpe. Tie novovysadené stromy o priemere 10 cm nedokážu v žiadnom prípade nahradiť ani esteticky, ani funkčne (tieňovo) súčasný stav 60-ročných hrubých a vysokých stromov. A keď ich už raz vyrúbu, dôjde k nenapraviteľnej škode,” vyjadrila sa Eva.

Mladej Bratislavčanke sa však neskôr podarilo kontaktovať poslankyňu za Ružinov, pani Katarínu Šimončičovú. “Na zasadnutí mestského zastupiteľstva otvorila tému tohto výrubu stromov. Docielila, že má byť spravený odborný posudok na zdravotný stav stromov a v medzičase sa vykoná len orez tých stromov, ktoré majú zostať,” dodáva Eva.

V tejto chvíli je rekonštrukcia komunikácie aj výrub drevín pozastavený. Na podnet miestneho zastupiteľstva bude dopracovaný dendrologický posudok. Otázne je, aký by bol osud týchto 18-tich stromov, ak by nebolo pár iniciatívnych jednotlivcov, ktorí sa zaujímajú o dianie okolo sebe a len sa ticho neprizerajú činom, ktoré mesto náhle urobí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech