Dvaja mladí Slováci čakajú hodiny maskovaní v lesoch, aby zachytili krásy slovenskej prírody

  • Na Slovensku sa objavuje čoraz viac foto nadšencov, ktorých očarilo kúzlo našej prírody
  • Kvalitné zábery však dosiahnu len tí, ktorí majú dostatočnú trpezlivosť a odhodlanie
  • Skvelým príkladom ako to robiť sú aj títo dvaja Slováci, ktorí jednej fotografii obetujú aj niekoľko hodín
BeFunky-collage (1)
Wildlife Jakub Polomský Photography, Ján Ontek
  • Na Slovensku sa objavuje čoraz viac foto nadšencov, ktorých očarilo kúzlo našej prírody
  • Kvalitné zábery však dosiahnu len tí, ktorí majú dostatočnú trpezlivosť a odhodlanie
  • Skvelým príkladom ako to robiť sú aj títo dvaja Slováci, ktorí jednej fotografii obetujú aj niekoľko hodín

Ján Ontek

27- ročný Ján Ontek je študentom farmácie na UVLF v Košiciach. Keď sa mladý Bardejovčan práve nevenuje štúdiu, jeho kroky vedú do hlbokých lesov v okolí Bardejova. Práve tu sa venuje fotografovaniu voľne žijúcej zveri.

Moje prvé potulky po prírode sa spájajú od detstva s pohorím Čergov, kam som so svojimi rodičmi často chodil. Veľmi sa mi páčilo pozorovať divoké zvieratá vo voľnej prírode, skúmať ich etológiu a monitoring. Rozhodol som sa, že svoje úžasné zážitky budem zaznamenávať,” hovorí Ján pre dnes24.sk.

Fotografovaniu sa Ján začal venovať už v roku 2012. Momentálne fotí so zrkadlovkou Canon EOS 550D a objektívom Canon EF 300mm f/4 L IS USM. Všetky jeho fotografie pochádzajú z voľnej prírody, hlavne z prírody v pohoriach Čergov a Busov.

Zvieratá, na ktoré sa Ján zameriava, sú však veľmi plaché, aby ich nevyplašil, nesmie podceniť maskovanie.“Keď fotím v lete, tak som doslova od hlavy až po päty zahalený v maskáčovom oblečení aj s kuklou. Dokonca mám špeciálnu maskačovú pokrývku aj na objektíve,”hovorí Ján.

Naopak, keď fotí v zime, musí byť celý v bielom ako hlavný hrdina z filmu Wind River. Ján si zvykne robiť aj fotokryty z prírodných materiálov alebo z maskovacej plachty a v ňom čakám na zver aj niekoľko hodín. Jeho koníček chce veľkú trpezlivosť, ale podľa Jána to stojí za to.

Jakub Polomský

Jakub je len 16-ročný vášnivý fotograf, ktorý vymenil vysedávanie za počítačom, typické pre jeho rovesníkov, za potulky prírodou, kde zachytáva život zvierat, ktoré bežný človek vidí na vlastné oči len zriedka.

Stredoškolák Jakub pochádza z malej dedinky na Spiši, je študentom strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej Jozefa Dekerta Matejovie v Liptovskom Hrádku. V budúcnosti sníva o fotografovaní šeliem ako rys ostrovid alebo medveď hnedý.


Okrem vynikajúcich fotografických výsledkov má Jakub za sebou úspech v podobe zasadnutia na čestnú stoličku predsedu celoslovenskej internetovej súťaže Fotografia očami detí. Stalo sa tak v minulom ročníku súťaže, ktorú každoročne pripravuje iniciatíva Rozumieme nadaným.

A čo odporúča talentovaný fotograf začínajúcim obdivovateľom fotografie? “Chodiť do prírody, naučiť sa pozorovať ju i zvieratá okolo seba. Menší fotoaparát začiatočníkov by mal po čase vystriedať kvalitnejší fotoaparát. Apropo – nezabudnite sa pred zverou dobre maskovať, aby ste sa dostali k zvieratám čo najbližšie a vytvorili kvalitnú fotografiu, na ktorú budete hrdý,” upozornuje Jakub pre portál Školský Servis.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech