Inšpektori kontrolovali potraviny po celom Slovensku, predajcovia urobia pre zvýšenie zisku čokoľvek

  • Potravinoví inšpektori vykonali 25 tisíc kontrol potravín
  • S rastúcou popularitou domácich potravín pribúda viac prípadov falšovania krajiny pôvodu
berr
pexels.com
  • Potravinoví inšpektori vykonali 25 tisíc kontrol potravín
  • S rastúcou popularitou domácich potravín pribúda viac prípadov falšovania krajiny pôvodu

Od 1. januára do 30. júna 2018 zrealizovali inšpektori ŠVPS SR vyše 25 tisíc kontrol potravín na celom Slovensku. Nedostatky objavili v 2 363 prípadoch, čo predstavuje 9,4 % pochybení. Inšpektori rozdali 842 blokových pokút v celkovej výške 29 059 €. Z celkového počtu 10 739 kontrolovaných prevádzok boli nedostatky zistené v 2 077 prevádzkach, čo predstavuje 19 %.

Ako problematické sa podobne ako minulý rok ukázalo ovocie a zelenina. Najviac pochybení odhalili pri jablkách, paprike, paradajkách, hrozne, kapuste či keli. Vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse úradovali nebezpečné baktérie Salmonella.

Prehrešky objavili kontroly aj v skupine zaručených tradičných špecialít. V Spišských párkoch namerali obsah tuku pod stanoveným limitom. Previerkami neprešla ani pukancová kukurica s maslovou príchuťou, ktorá chutila a zapáchala výrazne po oxidácii. Na zozname nevyhovujúcich potravín skončil aj piešťanský extra hustý sirup s príchuťou lesného ovocia, ktorý doplatil na nepriznané farbivo Brilantná modrá (E133).

Rýdzo slovenská zelenina pôvodom z Maroka

Závažné porušenia predpisov odhalili špeciálne kontroly zamerané na zisťovanie pôvodu čerstvého ovocia a zeleniny. Zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod zistili v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka.

„Vo viacerých prípadoch bolo preukázané, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny už v interných dodacích dokladoch, kde bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovenska,“ ozrejmil J. Bíreš.

Tovar so sfalšovaným alebo neoznačeným pôvodom inšpektori na mieste zakázali ďalej distribuovať. Zistené nedostatky budú riešené v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100 tisíc eur.

„Tovar so sfalšovaným pôvodom poškodzuje nielen spotrebiteľov, ale doplácajú naň aj poctiví slovenskí pestovatelia. Nedopustíme, aby na popularite slovenských výrobkov niekto parazitoval,“ zdôraznil Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR. Podľa neho agrorezort identifikoval viacerých veľkých dodávateľov, ktorí preukázateľne predávajú viac zeleniny a ovocia, než sú schopní dopestovať a tiež ponúkajú plodiny v čase, kedy na Slovensku nedozrievajú. „Takéto praktiky deformujú trh a likvidujú našich poľnohospodárov.“

Trhoviská s tovarom z reťazcov

V rámci cielených kontrol zameraných na vysledovateľnosť ovocia a zeleniny navštívila potravinoví inšpektori aj trhoviská, kde dochádza najčastejšie k predaju tovaru bez sprievodných dokladov alebo k vydávaniu tovaru za „domáci“, t.j. zo záhradkárskych prebytkov. Inšpektori tak nadviazali na kontroly trhovísk vykonaných počas pestovateľskej sezóny v minulom roku.

„Zaznamenali sme rastúci dopyt spotrebiteľov po čerstvých a lokálnych produktoch. Žiaľ, to zneužívajú niektorí špekulanti, ktorí nakúpia v reťazcoch typu Cash&Carry, a potom potraviny podvodne vydávajú za doma vypestované. Proti takýmto špekulantom zakročíme tvrdšími sankciami a intenzívnejšími kontrolami pôvodu,“ varuje Milan Lapšanský.

Z celkového počtu 200 kontrol boli zistené nedostatky v 67 prípadoch, čo predstavuje 38 % pochybení. Trhovníci pohoreli najmä na chýbajúcej evidencii dopestovaného/predaného ovocia a zeleniny pre „malé množstvá“, čiže  „predaj z dvora“, na nesplnení povinnosti registrácie a chýbajúcich nadobúdacích dokladoch.

Počas úradných kontrol bolo odobratých 6 898 vzoriek potravín, z čoho boli ku dnešnému dňu ukončené testy na 5 832 vzorkách. Predpisy porušilo 241 vzoriek, čo predstavuje 4,1 %. V kontrolách bude agrorezort pokračovať až do konca roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech