Lucka dala nový zmysel papierovým vreciam od potravín. Vyrába z nich štýlové tašky

  • Neustála produkcia nových výrobkov z nových materiálov nie je dlhodobo udržateľná
  • Prečo namiesto toho nevyužiť na výrobu produktov to, čo už máme k dispozícii?
  • Češka Lucie Poubová takto upcykluje použité papierové obaly na naozaj špeciálne tašky
BeFunky-collage (42)
Relu
  • Neustála produkcia nových výrobkov z nových materiálov nie je dlhodobo udržateľná
  • Prečo namiesto toho nevyužiť na výrobu produktov to, čo už máme k dispozícii?
  • Češka Lucie Poubová takto upcykluje použité papierové obaly na naozaj špeciálne tašky

Relu je česká udržateľná značka eko doplnkov, ktoré sú vyrábané pomocou takzvanej upcyklácie. Pri ich výrobe sa nevyužívajú nové materiály, ale sa spotrebúva už existujúci materiál či odpad, ktorý takto nachádza nový zmysel. Za týmto pekným projektom stojí 34-ročná Lucie Poubová, ktorá vyštudovala textilný marketing v Liberci, takže k fashion biznisu má blízko. Namiesto toho tradičného však podporuje udržateľný a svojou troškou sa snaží zmeniť svet.

„Tašky Relu vznikli v roku 2016 pri mojej práci pre bezobalový obchod Bezobalu.org. Bola to zhoda niekoľkých náhod. V Bezobalu som dostala za úlohu, aby som našla využitie pre papierové vrecia. Zároveň sme pripravovali konferenciu o téme zero waste, na ktorú bola naviazaná séria workshopov a ja som viedla jeden o udržateľnom šatníku. Zámer bol, aby si účastníci odniesli nejaký výrobok. Istý čas som si lámala hlavu, čo budeme vyrábať, a potom som sa naštvala a povedala som si, že z tých vriec vyrobím kabelku. Tak sa to všetko začalo,“ spomína Lucka.

Unesú 8 kíl a nerozmočia sa

Začiatkom roku 2017 už bola značka Relu na svete a odvtedy sa jej sortiment rozšíril okrem tašiek aj o batohy a listové kabelky. Ako už bolo spomenuté, všetky výrobky vznikajú pomocou upcyclingu. O čo vlastne ide? „Je to premena starých a nepotrebných produktov na produkty s vyššou úžitkovou hodnotou, než akú mal pôvodný výrobok. Teda, že vezmete nejakú vec, ktorá by sa vyhodila, a urobíte z nej niečo nové. Tým šetríte prírodné zdroje, využívate veci, ktoré tu už sú, a predlžujete ich životný cyklus,“ vysvetľuje Lucka.

Doplnky od Relu už na prvý pohľad pôsobia výnimočne. Materiál na ich výrobu je z papierových vriec, ale aj krabíc či poškodených textílií od ľudí či zo secondhandov. Nie sú však len pekné a ekologické, ale aj praktické. Tašky a batohy unesú až 8 kilogramov, takže pokojne nahradia akúkoľvek nákupnú tašku a predovšetkým igelitku. Napriek tomu, že sú z papiera a vyzerajú krehko, môžu pokojne zmoknúť a potom opäť uschnú. Práve tohto sa podľa Lucky ľudia najviac boja. Nemajú však prečo.

Kúp alebo vyrob sám

A ako celý proces výroby takejto ekologickej a funkčnej tašky funguje? „Najprv zbieram materiál, potom vrecia spevním, prirobím uši a ozdobím. Trvá to podľa výrobku od hodiny do troch hodín. Takáto taška potom pri intenzívnom používaní vydrží až deväť mesiacov. Neskôr sa dá hodiť do kompostu, no samozrejme sa najprv musia odstrániť kovové časti a povraz, ktorý si môžete nechať na ďalšiu tašku,“ dopĺňa Lucka.

Každý záujemca sa pritom môže sám rozhodnúť, či si doplnok od Relu kúpi, alebo si ho príde vyrobiť na jeden z workshopov, ktoré Lucka organizuje. Tá sa totiž snaží všetky svoje aktivity venovať znižovaniu odpadu, prevencii jeho vzniku a jeho prezentácii ako zdroja pre kreatívne využitie. Workshopy sa konajú pravidelne raz až dvakrát mesačne v Prahe či inom meste na vyžiadanie. Okrem toho organizuje aj workshopy na objednávku alebo pravidelné „swapy“, kde si účastníci vymieňajú nevyužité kúsky oblečenia.

Šikovná Češka plánuje rozvíjať značku ďalej a pridať časom aj nejaký ďalší materiál. Rovnako sa chce naďalej venovať lektorstvu a šíriť myšlienku zero waste a upcyklácie. Držíme jej v tom palce a veríme, že inšpiruje mnoho ďalších, ktorým nie je naše životné prostredie ľahostajné. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech