Mária z Hlohovca vyštudovala Oxford. Už v detstve mala nadpriemerné IQ a dnes sa venuje výskumu Alzheimera

  • Mária Karabová-Kregerová sa narodila do učiteľskej rodiny ako vytúžené dieťa - jedináčik
  • Keď mala päť rokov, psychologické testy ukázali, že jej nadpriemerné IQ dosahuje hodnotu 147
  • Školskú dochádzku nezačínala ako prváčka, ale nastúpila rovno do druhého ročníka
oxford
twitter, pixabay
  • Mária Karabová-Kregerová sa narodila do učiteľskej rodiny ako vytúžené dieťa - jedináčik
  • Keď mala päť rokov, psychologické testy ukázali, že jej nadpriemerné IQ dosahuje hodnotu 147
  • Školskú dochádzku nezačínala ako prváčka, ale nastúpila rovno do druhého ročníka

Po maturite zatúžial po štúdiu medicíny, začala preto študovať na Masarykovej univerzite v Brne. Ako študentka medicíny sa zúčastnila aj trojtýždňovej stáže v Anglicku v Oxforde, na základe ktorej dostala príležitosť absolvovať tam aj celý trimester. Po jeho úspešnom ukončení jej vyučujúci povedal, že má potenciál a možnosť študovať na tejto prestížnej škole ako riadna študentka a tak sa aj stalo. Mária sa tak stala ofociálnou študentkou Oxfordu v odbore neurológia a psychiatria.

“Problém však bol v tom, že na Oxforde neuznávajú žiadne štúdium, nech by ste študovali kdekoľvek. Uznali mi len prvý ročník, lebo som tam už absolvovala trimester a spravila som ich testy, ale ostatné roky v Brne nemali žiadnu váhu. Na Oxforde som mohla nastúpiť do druhého ročníka,” hovorí Mária.

Oxford verzus Brno či Slovensko

Po každom trimestri na Oxforde majú študenti trimestrálne skúšky a na konci ročníka sa píšu záverečné testy z celého ročníka zo všetkých predmetov. Tie majú najväčšiu hodnotu. Prvé tri roky sa vyučujú stále rovnaké predmety, no študenti preberali iné sústavy.

“V Brne bola najskôr anatómia, ďalší rok fyziológia, atď. Na Oxforde sme mali všetko spolu naraz – sedem predmetov, no vždy sme topograficky preberali inú sústavu, napr. sme mali lakeť, tak sme sa učili všetko o lakti. Prvý trimester bola srdcovo-cievna sústava, druhý bola respiračná, tretí nervová, atď,“ opisuje štúdium Mária.

Všetky skúšky na Oxforde sú písomné, vrátane štátnic, ktoré podľa Márie trvajú celý deň. Študenti môžu mať pri sebe len občiansky (identity card) a fľašu vody bez etikety. Na Oxforde neexistuje opravný termín. Na všetkých skúškach majú študenti len jeden pokus. Raz a dosť – kto nespraví, končí. Podľa Máriiných slov to v Brne fungovalo tak ako na Slovensku. „Niečo sa naučíš, napíšeš skúšku, no neostane ti to v hlave, ideš ďalej a nevieš nič.“

V Anglicku sa učí iným spôsobom. Prvé zadanie, ktoré Mária dostala bolo, že si mala vybrať citát od Alberta Einsteina, ktorý by vedela spochybniť. Zpočiatku zadaniu nechápala, nakoľko bola zvyknutá sa niečo nabifľovať a brať to tak, ako povedali. Podľa Márie v Oxforde od študentov chcú, aby veci spochybňovali, rozmýšľali sami za seba a aby mali svoj názor. „Tam som konečne začala veriť sama sebe a práci, ktorú robím, že to má zmysel,“ dodáva.

Koľko stojí štúdium na Oxforde?

Štúdium na Oxforde je finančne veľmi náročné. Situácia nebola jednoduchá ani v prípade mladej Hlohovčanky. Prvé dva roky stál rok štúdia v prepočte 3 600 eur, no keď išla do štvrtého ročníka, ročné školné sa zvýšilo na 10-tisíc eur. Mária doplácala na štúdium iba prvý rok, ďalšie roky už neplatila. Vďaka svojim vynikajúcim študijným výsledkom vždy získala štipendium. Od druhého ročníka taktiež pracovala ako asistentka, nakoľko mesačne platila okolo 560 eur len za ubytovanie. Mesiac života v Oxforde (odhliadnuc od školného, ktoré jej vykrývalo štipendium) Máriu vyšiel na vyše 2-tisíc eur.

Po štúdiu Máriu prijali do nemocnice St. Thomas v Londýne, kde pracuje na oddelení neurológie a tiež vo výskume na Kings college Londýnskej univerzity. „Požiadala som o grant a dostala som peniaze od vlády, a tak môžem pod zastrešením univerzity pokračovať vo vlastnom projekte. Strašne sa teším, pretože to je to, čo by som chcela robiť,“ dodáva nadšene. O práci na Slovensku zatiaľ neuvažuje, ak by sa totiž chcela zahlásiť do lekárskej komory na Slovensku, musela by ako absolvent medicíny na Oxforde vykonať rozdielové skúšky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá