Mladý Slovák ručne vyrába luxusné hodinky na mieru, ktorých cena sa pohybuje v tisícoch eur

  • Hodinky od Tomáša Ondrouška, ktoré vyrába pod vlastnou značkou DECA si nemôže dovoliť každý. Prémiové materiály a precízna výroba z nich robia priam Ferrari medzi hodinkami.
dec
facebook.com/tomas.ondrousek/facebook.com/decawatch
  • Hodinky od Tomáša Ondrouška, ktoré vyrába pod vlastnou značkou DECA si nemôže dovoliť každý. Prémiové materiály a precízna výroba z nich robia priam Ferrari medzi hodinkami.

Celý život mladého výrobcu hodiniek sa nesie v znamení záujmu o techniku a jej kombináciu s umením. Chuť experimentovať a posúvať hranice možného sa u Tomáša prejavila, keď začal študovať na vysokej škole v odbore sklo. Po skončení vysokej školy nastal definitívny posun v tvorbe z čisto umeleckých, dekoračných objektov ku komplikovaným mechanizovaným produktom, ako sú aj jeho hodinky vlastnej luxusnej značky DECA.

Výtvarník a výrobca originálnych hodiniek Tomáš Ondroušek si uvedomuje, že nič nie je ani nebude absolútne dokonalé. Naopak, krásu hľadá v obyčajnosti a jednoduchosti, takže jeho hodinky sú „nedokonalé“ stroje, ktoré sa dokonalými ani nesnažia byť. To by podľa autora mohlo byť chápané ako úpadok- teda dekadencia.

Na dielach mladého slovenského výtvarníka Tomáša Ondrouška je na prvý pohľad zjavné, že je fascinovaný vedou, technikou a mechanikou. Svedčia o tom ako jeho sklárske objekty, pripomínajúce viac stroje ako sochy, tak aj náramkové hodinky. Tie vďaka nahrubo opracovaným kovovým materiálom pôsobia až agresívnym dojmom.

Tomáš sa k hodinkám dostal náhodou. Jedny si kúpil a ihneď to bola „láska“ na prvý pohľad. Časom si zohnal ďalšie, ale so zámerom, že si ich trochu prispôsobí. Od tejto doby sa nimi neprestal zaoberať. Postupne niekoľko hodiniek demontoval, navštívil pár hodinárstiev, prečítal si množstvo kníh. No zapísal sa aj do hodinárskej školy v Českej republike.

Pri svojej tvorbe Tomáš čerpá inšpiráciu predovšetkým z mechanických strojov a života. Proces výroby hodiniek začína skicami, potom ich nakreslí v 3D programe, objedná materiály, frézuje, brúsi a skladá.  Väčšinou zakúpený strojček rozoberie, prefrézuje a opäť zloží.

Výroba jedných hodiniek zaberie od mesiacov ažpo jeden rok. Tomáš si dokonca vyrába aj vlastný materiál. Ide o typ karbónového kompozitu, ktorý je ľahký, odolný a vizuálne zaujímavý.

Ručne robené hodinky od talentovaného Slováka nie sú ani zďaleka lacnou záležitosťou, siahajú po nich skôr bohatí ľudia. Cena závisí od toho, či to klient prenechá priamo na majstra, alebo mu dá limit. Vo svojej tvorbe už Tomáš využil aj kožu z ropuchy, pštrosa, jašterice, hada, aligátora, raje, či žraloka. Ceny jeho hodiniek DECA začínajú zhruba na 3-tisícoch eur, no najdrahšie stáli 7 500 eur.

zdroj:decawatch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech