Mladý Slovák vymenil kanceláriu za les a založil si vlastné Máriássy Wood Studio

  • Dávid Máriássy sa umeleckej rezbárčine venuje prakticky už odmalička. Zručný Košičan mal to šťastie, že svoj koníček dokázal potiahnuť do bodu, kedy je preňho vyrezávanie dreva aj plnohodnotnou prácou, ktorá ho napĺňa.
ko
facebook.com/MariassyWoodStudio
  • Dávid Máriássy sa umeleckej rezbárčine venuje prakticky už odmalička. Zručný Košičan mal to šťastie, že svoj koníček dokázal potiahnuť do bodu, kedy je preňho vyrezávanie dreva aj plnohodnotnou prácou, ktorá ho napĺňa.

Jeho kúsky dnes prezentuje pod značkou Mariassy Wood Studio. Za to, že sa Dávid môže živiť drevárskym remeslom však vďačí predovšetkým rodine.

„Mojej mame budem do konca života zaviazaný zato, že v tomto mojom koníčku nevidela hrozbu, ale naopak podporila ho a snažila sa moje umelecké sklony  rozvíjať. Môj otec je akademický maliar, tým pádom mama vedela, že sa možno aj ja vyberiem umeleckou cestou,“ popisuje svoje začiatky Dávid.

Ako tínedžer vytváral svoje prvé interiérové sochy, ktoré mu predurčili jeho vlastný, abstraktný štýl vyrezávania. Inšpiráciou k abstraktnej tvorbe mu bolo vždy drevo samotné, načúval mu a sledoval jeho línie, až ho samotné drevo doviedlo do konečného stavu sochy.

Podľa Dávidových slov, na práci s drevom najviac miluje ten pocit, keď vidí ako s ním drevo pri práci spolupracuje. Najťažšie bolo preňho odhadnúť, kedy treba prestať. To sa však naučil rokmi praxe a zahlbovania sa do svojich diel.

„Umenie je pre mňa všetkým. Pretvárať tak krásny materiál ako je drevo v umenie je pre mňa celoživotným zážitkom. Nikdy nenatrafíte na rovnaký kúsok, vždy je to iné, jedinečné,“ popisuje Dávid.

 

Časom sa Dávid dostal aj ku vyrezávaniu exteriérových sôch s motorovou pílou. Začiatky neboli ľahké, no každý dobrý majster vie, že len poctivá a tvrdá práca ho dovedie tam, kam bude chcieť. Mladý Slovák si zaumienil, že  drevu sa chcem venovať celý život a zdá sa, že to nebude taká ťažké.

Dávid sa v umeleckom rezbárstve jednoducho našiel a zákazky sa mu hrnú z každej strany. Jeho vernými zákazníkmi sú aj mestské lesy Košice.

„S mestskými lesmi spolupracujem doteraz. Práca pre nich ma baví. Predstavte si, že ráno vstanete a odrazu sa ocitnete niekde v lese, nie v kancelárii obklopený štyrmi stenami, ale v lese plnom čerstvých ranných vôní, húb, zvierat.. Je to pocit ktorý ma napĺňa energiou pokračovať v tom čo ma baví. Nevzdať sa toho aj keď sú aj horšie časy, stále nad nimi víťazia tie pocity slobody, uvolňenia a radosti z dokončených diel, ktoré mi to prináša,“ popisuje Dávid.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech