Na Instagrame ho sleduje aj Mark Zuckerberg a má skvelú prácu vo Facebooku. Matej je zrejme najlepší web dizajnér zo Slovenska

  • Jeho meno mohlo pokojne už dnes rezonovať v automobilovom biznise
  • Zlákal ho však produktový dizajn a to priamo v spoločnosti Facebook v Kalifornii
  • Ako však vyzerala jeho cesta až do Silicon Valley?
marr
Mark Zuckerberg, Matej Hrescak
  • Jeho meno mohlo pokojne už dnes rezonovať v automobilovom biznise
  • Zlákal ho však produktový dizajn a to priamo v spoločnosti Facebook v Kalifornii
  • Ako však vyzerala jeho cesta až do Silicon Valley?

Bratislavčan Matej Hreščák absolvoval súkromné gymnáziu Mercury v Petržalke. Pôvodne chcel byť automobilovým dizajnérom. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením Štefana Kleina.

Počas štúdia absolvoval stáž v Škoda Auto v Mladej Boleslave. Tu pôsobil ako exteriérový dizajnér.

„Pracoval som na rôznych dizajnoch exteriéru automobilov. Bol som priamo súčasťou tímu Škoda Auto. Získal som skúsenosti s konceptualizáciou, skicovaním, digitálnym renderingom. Taktiež som sa zlepšil v prezentovaní pred dizajn manažmentom,“ píše na svojom LinkedIn profile.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Katarína Komárová

 

Následne sa Matej venoval 3D modelovaniu a kompozíciám pre rôzne lokálne ale aj globálne spoločnosti. Spolupracoval na tvorbe televíznych reklám od samotného konceptu cez produkciu až po uvedenie do vysielania.

Vyše 1 roka pôsobil aj v slovenskej spoločnosti Websupport. Bol jediným zamestnancom zodpovedným za vizuálnu komunikáciu pre vtedy rýchlo rastúcu spoločnosť poskytujúcu web hosting pod vedením Michala Trubana.

Od jeho riešení často záviseli konverzie spoločnosti. Implementoval aj virálne marketingové kampane a spolupracoval s vývojárskym tímom na rôznych projektoch pre klientov.

Matej je spoluzakladateľom a bol aj produktovým dizajnérom malého hudobného startupu soundz.fm, ktorý umožňoval jednoduché počúvanie desiatky rozhlasových staníc z celého sveta cez internetový prehliadač. Tento program stál v App Store 1,59 €.

Okrem toho, že umožňoval zostaviť si vlastný zoznam obľúbených staníc, vždy si tu videl, ktorá stanica hrá akú pieseň a tiež si si mohol označovať pesničky, ktoré sa ti zapáčili. Soundz.fm prišiel na trh v roku 2011, kedy sa objavil aj prvý iPhone 3 a neskôr aj iPhone 4.

V roku 2012 už Matejove kroky viedli do Kalifornie, kde spolupracoval na projekte Mixtent. Išlo o databázu plnú anonymných hodnotení, vďaka ktorým mohol napríklad tvoj budúci zamestnávateľ získať obraz o tvojich pracovných schopnostiach.

 

Matej je taktiež spolumajiteľom a vedúcim dizajnérskeho tímu vo vývojárskej firme Bonetics. Tá poskytuje prvotriedne služby v oblasti dizajnu a vývoja pre rôzne spoločnsoti. Stál aj za službou Nicereply, ktorá sa sústreďovala na zisťovanie spokojnosti zákazníkov jednotlivých firiem.

Momentálne už vyše 5 rokov pôsobí vo Facebooku ako produktový dizajnér. Do tímu Facebooku vstúpil netradične – cez akvizíciu. Zároveň sa môže pochváliť množstvom osobných stretnutí s Markom Zuckerbergom a dokonca aj tým, že ho jeden z najväčších mozgov súčasnosti sleduje cez Instagram.

Jednotka medzi sociálnymi sieťami kúpila americký startup Storylane. Tento sociálno-blogovací projekt, ktorý sa výrazne podobal napríklad na blogovaciu sieť Tumblr, tvorilo päť ľudí aj s Hreščákom. Šéf Storylane ho oslovil a po malej ponuke prišla dlhodobá spolupráca.


„Začiatky boli ťažké, okrem webového dizajnéra Michala Šimkoviča som v Palo Alte vôbec nikoho nepoznal,“ spomína na začiatky v Storylane Matej Hreščák. Ako tvrdí, v americkom Silicon Valley nie je jednoduché si vybudovať zázemie pri pracovnom nasadení, aké je tam bežné. Dokonca je jediným Slovákom, ktorého na Instagrame followuje aj Mark Zuckerberg.

O jeho profesionalite a šikovnosti svedčí aj jeho Linkedin profil, na ktorom nájdeš len samé dobré referencie na jeho prácu. „Matej je zrejme najlepší web dizajnér zo Slovenska. Má skvelé nápady a vie ich excelentne exekuovať,“ píše na margo Matejovej práce Peter Fabor, zakladateľ Surf Office na LinkedIn.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech