Na Slovensko prichádza carsharing, ktorý má byť lacnejší ako MHD

 • Po up! city carsharingu v Bratislave, prichádza podobný koncept aj do Košíc
 • Jazdiť sa však bude na elektromobiloch Zhidou, ktoré si budeš môcť nabiť aj u seba doma
 • Ľudí chcú prilákať najmä nízkou cenou za prejdené kilometre
aktualna
pixabay,zd-sr.sk
 • Po up! city carsharingu v Bratislave, prichádza podobný koncept aj do Košíc
 • Jazdiť sa však bude na elektromobiloch Zhidou, ktoré si budeš môcť nabiť aj u seba doma
 • Ľudí chcú prilákať najmä nízkou cenou za prejdené kilometre

Možnosť požičať si auto a nechať ho, kde chceš. To je carsharing, teda zdieľanie automobilov. Na Slovensku sa zatiaľ testuje len verzia s bicyklami, podobný projekt, len s autami pribudne už o 99 dní aj v Košiciach. V meste budú nasadené elektromobily Zhidou, ktoré používajú ultra moderné LPF a LMO batérie. Tie v spojitosti s nízkou hmotnosťou automobilu a sofistikovaným motorom umožňujú dojazd až 257 kilometrov na jedno nabitie.

Plné nabitie batérie cez domáci adaptér trvá od 5 hodín, závisí to od modelu. Elektromobil sa dá jednoducho nabiť aj v pohodlí domova zo štandardnej domácej zásuvky 230V pomocou nabíjacieho kábla, ktorý je súčasťou základnej výbavy a adaptéra.

Ako bude nový carsharing fungovať v praxi? „Namiesto navigácie je v aute zabudovaná sharingová jednotka. To znamená, že zákazník príde, priloží svoj smartfón na čelné sklo, auto sa mu odomkne, v navigácii už má hodnotenie auta po stránke čistoty – či auto nie je poškodené. Zadá už len svoj pin kód a už minútovou tarifikáciou je spoplatnený a môže jazdiť po meste.

Minútová tarifikácia závisí od toho, či auto jazdí, stojí na semafore alebo je niekde odparkované a čaká na toho nájomníka,“ vysvetlil zástupca výrobcu Zhi Dou pre Slovenskú republiku Branislav Kocper rep Košice Online.

Hlavné benefity pre spoločnosť

 •  pri preprave 2 osôb často lacnejšie ako MHD
 •  nulové emisie
 •  odbremenenie dopravy
 •  turizmus
 •  jednoduché parkovanie  (1 park. miesto vhodné pre 2x ZhiDou)

Ak by sa ti tieto elektromobily naozaj zapáčili, je možné si ich aj zakúpiť. Ich cena začína na 15 290 €. S využívaním elektromobilov, by podľa výrobcu nemal byť problém. Slovensko disponuje jendou z najväčších sietí nabíjacích staníc v EU, pričom na väčšine nabíjacích staníc je nabitie elektromobilu celkom zadarmo, alebo za minimálny poplatok.

Plné nabitie v domácich podmienkach vychádza v prepočte (podľa tarify) 0,90€ a získaš tak dojazd až do 257 km. 100% elektromobil má aj minimálne servisné náklady v porovnaní so spaľovacím motorom , nakoľko nie je potrebné meniť žiaden olej, sviečky atď.

Tento carharing bude určite príjemným benefitom pre všetkých Košičanov. Mnohí sú však toho názoru, že viac ako zdieľané elektromobily by ich mestu pomohla prepracovanejšia infraštruktúra verejnej ale aj cyklo dopravy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech