Nad Vlkolíncom otvorili novú vyhliadku. Zo Sidorova uvidíte najvyššie pohoria Slovenska ako na dlani

  • Na vrchu Sidorovo, ktorý sa týči nad dedinkou Vlkolínec, otvorili novú vyhliadku
  • Každému, kto vystúpi na vrchol, sa naskytne krásny pohľad na poklady Slovenska
BeFunky-collage (25)
monikamih (Instagram), Wikimedia
  • Na vrchu Sidorovo, ktorý sa týči nad dedinkou Vlkolínec, otvorili novú vyhliadku
  • Každému, kto vystúpi na vrchol, sa naskytne krásny pohľad na poklady Slovenska

Liptov si pre turistov zo širokého okolia, prichystal na tohtoročnú letnú sezónu ďalšie lákadlo. Okrem perličkového kúpeľa v prírode, najkrajšieho mesta na Slovensku a množstva ďalších zaujímavých lokalít tento rok ponúka i novú vyhliadku. Výhľady na Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Tatry a veľkú časť Liptova samotného si užijete z novootvorenej vyhliadky na Sidorove.

Vlkolínec

Vrch Sidorovo pri vstupe na Liptov z juhu (teda od Banskej Bystrice), nemôžete prehliadnuť. 1099 metrov vysoký vrchol kužeľovitého tvaru sa týči nad pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry Vlkolínec. Návštevu vyhliadky tak môžete rovno spojiť aj s návštevou tejto podhorskej osady, ktorá vám predstaví, ako sa na Liptove žilo kedysi.

Plány vybudovať na vrchole Sidorova vyhliadku, existovali už dávno. Na 1099 metrov vysokom vrchole mala stáť dokonca vyhliadková veža. Ako však píše magazin.sk, po rozhovoroch s ochranármi, autori projektu nakoniec od tejto myšlienky upustili a rozhodli sa pre prirodzenejšie riešenie. Vyhliadkový bod zabezpečili zábradliami so sklenenou výplňou a turistom, tak ponúkli krásne výhľady na okolitú krajinu.

Na Sidorovo sa môžete dostať hneď z troch rôznych smerov. Jedna z možností je vyraziť z Kalvárie nad Ružomberkom a na Sidorovo tak prísť zo severnej strany. Turistická trasa na vrchol vedie i zo známej lokality Malinô Brdo a zo samotného Vlkolínca. Ak by ste si zvolili práve túto poslednú variantu (odporúčame pre návštevu Vlkolínca!), výstup k vyhliadke vám potrvá asi 1 hodinu 20 minút.

Výstup na samotný vrchol nie je veľmi náročný a zvládnu ho i tí najmenší turisti. Vyniesť však na Sidorovo materiál potrebný na vybudovanie vyhliadky, nebolo jednoduché. Podieľalo sa na tom 23 dobrovoľníkov, ktorí vo dvojiciach vynášali materiál starou nemeckou trasou (počas 2. svetovej vojny bolo Sidorovo sídlom nemeckej protileteckej batérie) celé dva dni. Spoločnosti Timberus, ktorá vyhliadku vybudovala a všetkým dobrovoľníkom tak môžete poďakovať, napríklad návštevou Sidorova počas najbližšieho víkendu. Na tabuľu s názvami jednotlivých pohorí, vrcholov a dedín, ktoré z vyhliadky môžno pozorovať, si ale ešte budeme musieť chvíľku počkať.

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK