Peter nechal po 12-tich rokoch prácu v kancelárii. Dnes sa naplno venuje drevu, z ktorého tvorí jedinečné doplnky

  • Drevo odmalička tvorí naše prirodzené prostredie, je pekné, no zložité zároveň. Prepája nás s prírodou, je príjemné na dotyk aj pohľad. Avšak len hŕstka ľudí vie, ako s ním zaobchádzať tak, aby rozprávalo príbehy a tvorilo predmety, ktoré pre nás predstavujú hodnotu.
pop
Peter Kovács
  • Drevo odmalička tvorí naše prirodzené prostredie, je pekné, no zložité zároveň. Prepája nás s prírodou, je príjemné na dotyk aj pohľad. Avšak len hŕstka ľudí vie, ako s ním zaobchádzať tak, aby rozprávalo príbehy a tvorilo predmety, ktoré pre nás predstavujú hodnotu.

Medzi ľudí, ktorí to s drevom naozaj vedia patrí aj Peter. Pochádza z Nových Zámkov, no už 6 rokov býva v malej dedinke s názvom Bajč. Vyštudoval strednú odbornú školu strojársku, kde úspešne zmaturoval v odbore mechanik elektronik. Aj keď jeho zameranie nemalo nič spoločné s drevárskou výrobou, svoje elektrikárske zručnosti bežne využíva napríklad pri výrobe drevených dizajnových osvetlení.

Peter už pracoval na viacerých miestach, prevažne v oblasti obchodu a zákazníckeho servisu, naposledy v Budapešti. Po 12-tich rokoch neustálej práce sa rozhodol, že je čas dať si na chvíľu od kancelárskej práce pauzu. Jeho cieľom bolo naplno sa venovať svojmu hobby, z ktorého sa postupom času snaží urobiť svoje primárne zamestnanie.

Aj keď drevárske remeslo Petra naplno neživí, nakoľko sa mu venuje len rok, všetko hrá v jeho prospech. Svedčia o tom reakcie a komentáre ľudí, ktorí si uňho nechávajú robiť zákazky na mieru a ohlasy sú naozaj pozitívne. Peter však vie, že základom úspechu je aj dostatočne široké portfólio, na ktorom ľudia uvidia, čo všetko je schopný vystrúhať.

V dnešnej dobe záujem mladých ľudí o prácu postavenú na poctivom remesle stále viac upadá. Vníma to aj Peter: „Podľa môjho názoru je to aj touto “počítačovou dobou”, kde požiadavky na ľudí pre slušné zamestnanie sa kladú hlavne na prácu s počítačom. Ale samozrejme je to individuálne v čom sa človek nájde, ale po pravde, ak by som naďalej pracoval v Budapešti, tak toto celé by sa nestalo,“ hovorí Peter pre Startitup.

Peter má podľa jeho slov na svojej práci najradšej zhmotňovanie jeho fantázie, aj keď procesy si vyžadujú veľa trpezlivosti a nervov, vždy dokáže vytvoriť to, čo si zaumieni.

„Tak isto mám rád prírodu a drevo ako materiál ma fascinuje jeho jednoduchou dokonalosťou a prirodzenými tvarmi. Za najťažšie považujem to, že všetko robím “na kolene” v otcovej garáži, kde disponujem s malým priestorom a minimálnym množstvom náradí, ale snažím sa vynájsť v každej situácii,“ hovorí Peter.

Čo sa týka dreva, Peter zo začiatku zbieral a dostával palety od priateľov a z nich vytváral čo sa dalo.

„Kedže som bol bez práce tak toto bola najúspornejšia alternatíva a neverili by ste aké kúsky sa dajú vyrobiť zo starých paliet,“ hovorí Peter. Talentovaný rezbár však využíva aj voľne ležiace kúsky dreva, ktoré nachádza popri riekach. Aj z nich už vytvoril niekoľko neuveriteľných interiérových doplnkov. „Stačí len zapnúť fantáziu a chcieť,“ dodáva Peter.

Čo sa týka Petrových plánov do budúcna, hlavným cieľom je tvoriť, fantazírovať a robiť maximum pre to, aby sa jeho hobby posunulo ďalej. Celú jeho tvorbu nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech