Podľa najnovších štatistík nás stále trápi smutná skutočnosť. Do jednej z najdôležitejších oblastí dávame najmenej peňaží

  • Podľa dlhodobých štatistík investície do vedy a výskumu Slovensku pomaly rastú
  • Z našich vreciek však stále najmenej investujeme do tej najdôležitejšej oblasti
  • Technické vedy podporujeme vo všetkých regiónoch, experiment v Trnave, poľnohospodárske vedy v Nitre
dani-vivanco-577295-unsplash
unsplash.com
  • Podľa dlhodobých štatistík investície do vedy a výskumu Slovensku pomaly rastú
  • Z našich vreciek však stále najmenej investujeme do tej najdôležitejšej oblasti
  • Technické vedy podporujeme vo všetkých regiónoch, experiment v Trnave, poľnohospodárske vedy v Nitre

Štatistický úrad SR prednedávnom publikoval zaujímavý text so zložitým názvom „Analyticko-propagačná publikácia, ktorá charakterizuje vývojové tendencie v regiónoch Slovenska na základe vybraných štatistických ukazovateľov za posledných päť rokov prostredníctvom nových vizualizačných prvkov, grafov a krátkych analytických textov.“

Znamená to teda, že zozbieral poriadne množstvo dát získaných od roku 2012 – 2016 a pripravil prehľadnú publikáciu o tom, koľko kde míňame, kde sa rodí najviac detí, ako sa vyvíjala v našich regiónoch nezamestnanosť, ako je na tom naše poľnohospodárstvo, priemysel či cestovný ruch a napríklad aj to, ako je na tom naša veda a výskum. Pár zaujímavostí vyberáme.

Jedným za najhodnotnejších údajov sú záznamy o vývoji príjmov a výdavkov jednotlivých krajov. Čisté peňažné príjmy a výdavky vo všetkých krajoch za sledované obdobie vzrástli. Najvyšší rast príjmov bol zaznamenaný v Trenčianskom kraji (24,1 %) a najnižší v Žilinskom kraji (11,9 %). Výdavky rástli najpomalšie v Bratislave a najrýchlejšie v Trenčíne.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: statistics.sk

Štatistiky rodinných účtov poukázali aj na to, na čo najviac míňame. Podľa očakávaní ide najviac z nášho zárobku na jedlo a nápoje. Tu minieme až 19,2 % z nich. Okrem Trenčianskeho a Košického kraja tieto výdavky vo všetkých krajoch klesali. Ďalej sú to výdavky na bývanie a energie, kde nechávame približne 18,4 % z príjmov, nuž a najmenej z našich príjmov končí v oblasti vzdelania, hoci tu výdavky stúpajú najrýchlejšie. V Trenčianskom kraji to bolo počas sledovaného obdobia dokonca štvornásobne.

V prípade podpory vývoja a výskumu sme taktiež na dobrej ceste, no ešte stále máme na čom pracovať, a to nie len po finančnej stránke (náš článok o slovenských vedcoch a ich vracaní sa na Slovensko nájdeš TU). Podľa údajov Štatistického úradu SR výdavky na vývoj a výskum v sledovanom období medzi roku 2012 a 2016 vzrástli o 9,5 %. V roku 2016 to bolo presne 641 miliónov eur, z čoho až polovica putovala Bratislavskému kraju. Rast týchto výdavkov bol zaznamenaný vo všetkých krajoch okrem Košického, kde klesli o viac ako 20 % a Žilinského (o 2 %).

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: statistics.sk

Oblasť technických vied bola najviac finančne podporovaná vo väčšine regiónov. V Nitrianskom kraji boli najväčšie výdavky v oblasti poľnohospodárskych vied (sídli tu Slovenská poľnohospodárska univerzita). V Košickom a Bratislavskom kraji išiel najvyšší podiel financií na základný výskum, v Banskej Bystrici a Žiline dominoval aplikovaný výskum a experimentálny vývoj bol podporovaný najviac v Trnavskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji. Ak by ťa zaujímala celá analýza, stiahnuť si ju môžeš  TU.

O tom, že na Slovensku máme množstvo mladých, šikovných ľudí sa každý deň dozvedáš aj z našich článkov. Tak si nezabudni prečítať napríklad o úžasnom startupe Virtual Medicine, kde ambiciózni študenti vytvorili virtuálnu učebnicu medicíny (celý článok TU), o grafikovi Tomášovi Kopaníkovi, ktorého vďaka knihe o slovenských výšivkách pozná celý svet (celý rozhovor nájdeš TU) alebo slovenskej juniorskej majsterke, Lucii Supekovej v športe, o ktorom si možno ani nepočul (rozhovor TU).

Zdroj: statistics.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá