Poznáme cenu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. V hre sú stovky miliónov eur

  • Bratislava by mala dostať novú nemocnicu
  • Mala by slúžiť aj na výučbu budúcich lekárov
  • Vybudovaná by mala byť na mieste pôvodnej nemocnice na Rázsochoch
hospital-931282_1920
Pixabay
  • Bratislava by mala dostať novú nemocnicu
  • Mala by slúžiť aj na výučbu budúcich lekárov
  • Vybudovaná by mala byť na mieste pôvodnej nemocnice na Rázsochoch

Nová UNB (Univerzitná nemocnica Bratislava) počíta vo svojom pláne aj s novým areálom, ktorý má byť vybudovaný na Rázsochách. Predpokladané náklady na novú UNB sú odhadované na 343 miliónov eur. Otázka je, či bude finálna cena rovnaká. 

Historické okienko 

Na Rázsochách sa už raz s nemocnicou počítalo a jej história siaha až do roku 1985. Pôvodná nemocnica mala vyzerať ako tie, čo poznáme zo západu. Jej areál mal obsahovať fakultnú nemocnicu, posluchárne, laboratória, internáty a celkovo mal byť vybavený ako vysokoškolský kampus. Za 30 rokov, čo sa výstavba nemocnice naťahovala, sme nakoniec dostali hrubú stavbu, a teda nosný skelet a obvodové múry.

Na dnešné pomery sa do tejto stavby preinvestovalo 65 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov. No a keďže táto hrubá stavba už nespĺňa nároky a požiadavky súčasnej doby, tak musí ísť preč. Samozrejme aj odstránenie takejto budovy niečo stojí. V tomto prípade 17 miliónov eur. Dokopy náklady na nevyužitú, nedokončenú stavbu a jej následne zbúranie sa vyšplhali na 82 miliónov eur. 

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aké budú náklady na novú UNB?

Ako si v úvode článku už zistil, celková cena je odhadovaná na 343 miliónov eur. Ale nie celá suma ide na areál, ktorý ma vyrásť na Rázsochách, ten počíta so sumou “iba” 263 miliónov eur. A čo tých ostatných 80 miliónov? Tie sú určené na reprofilizáciu ostatných častí Univerzitnej nemocnice Bratislava. Predpokladáme, že v tomto prípade sa jedná o nemocnicnu Ružinov, keďže dokopy s Rázsochami ma tvoriť novú Univerzitnú nemocnicu. Investičný plán na zdravotníctvo počíta s nákladmi 150 miliónov eur na sieť urgentných príjmov vrátane traumacentier.

90 miliónov eur má poputovať na vybudovanie urgentných príjmov typu 2 a traumacentier. Ďalej, štát plánuje dobudovať urgentné príjmy typu 1 v hodnote 60 miliónov eur. Ďalších 670 miliónov eur bude vyčlenených na obnovu infraštruktúry akútnych nemocníc v rámci pevnej siete nemocníc. 200 miliónov by malo stáť vybudovanie siete zariadení poskytujúcich dlhodobú zdravotnú starostlivosť a súčasne aj vybudovanie zariadení sociálno-zdravotných služieb.

Zdroj: Národný ivestičný plán SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech