Remini: Nechystáme sa robiť diáre s vodotryskom. Čistý papier a voľný priestor je pointa

  • Si človekom, ktorý neustále so sebou nosí smartfón a svoje poznámky a nápady si zapisuješ do virtuálneho priestoru? Alebo naopak nedáš dopustiť na svoje vždy tupé ceruzky a papierový diár či zápisník, ktorý pozná všetky tvore tajomstvá?
Karol Prudil
  • Si človekom, ktorý neustále so sebou nosí smartfón a svoje poznámky a nápady si zapisuješ do virtuálneho priestoru? Alebo naopak nedáš dopustiť na svoje vždy tupé ceruzky a papierový diár či zápisník, ktorý pozná všetky tvore tajomstvá?

Slovo remini pochádza z pojmu reminiscencie, čo vlastne znamená spomienky. No a nie je to ideálny názov pre handmade tvorcu zápisníkov, diárov a skicárov? Za jedinečným projektom stojí Karol Prudil a jeho partnerka Lívia a Remini funguje už od roku 2012. Pôvabnou ideou značky je sila prázdneho listu papiera, krása v jednoduchosti, uchovávanie spomienok.

A poďme k praktickým veciam. Remini má vo svojom portfóliu zápisníky, diáre a skicáre zaodeté do jedinečného dizajnu viacerých šikovných umelcov, ktorí sa na tomto projekte podieľajú. Používajú kvalitný, certifikovaný papier krémovej farby, ktorý je ideálny aj na archiváciu, a teda vaše spomienky zostávajú v bezpečí.

Remini štandardne ponúka päť veľkostí zápisníkov (na výšku aj na šírku), jemné, sivé riadkovanie, bodky ako náhradu štvorčekovaného papiera, a aj unikátny systém pripnutia pera cez dierovanú pruženku. Personalizovaná verzia zápisníka môže obsahovať napríklad menovku, kapsičku alebo textilnú záložku podľa vlastných želaní. Jednou z možností, ako spolupracovať s Remini, je aj príprava vlastnej grafiky, ktorú môžeš na obal dostať. A čo nám o svojom projekte prezradil Karol Prudil?

 

Ahoj, svoje krásne zápisníky a denníky vyrábate takmer celé ručne a máte špeciálne uchytenú gumičku na pero. Je to váš patent?

Ahoj, áno, použitie dierovanej gumičky ako uchytenie na pero a tiež uchytenie gumičky pomocou jednej dierky máme patentované. Prednedávnom sme od zástupcu prevzali patentovú listinu a tešíme sa z nej. Rovnako aj celé riešenie našich zápisníkov máme registrované a chránené ako dizajn.

Ako dlho trvá výroba zápisníčka od prvej stránky až po poslednú?

Na to je ťažko odpovedať. Nepriliepame ich jednu po druhej za seba :) Veľa času nám zaberie zháňanie nových ilustrácií, ich príprava do tlače a každoročná príprava grafiky pre pre vnútra našich diárov (s čistými a riadkovanými je práce menej). Keď už ich máme vytlačené, obaly polaminované, kapsičky pozliepané, dosky, gumičky, záložky narezané, prosto všetky komponenty prichystané, zlepenie jedného A6 zápisníka dohromady ručne trvá asi 20 minút.

 

 Na vašich dizajnoch sa podieľa veľa šikovných dizajnérov. Ako ste sa našli? Ktorú spoluprácu si ceníte najviac?

Spočiatku sme našich autorov oslovovali výhradne sami s manželkou Líviou, a robíme to stále, ale výborná spolupráca je aj s tými, ktorí oslovia nás. Cítia že remini je miesto, kde by sa zapojiť chceli a tak je to dobre. Ak by som mal označiť pár ľudí, ktorí držia remini pri živote, tak je to Lívia, moja žena, ktorá vie otočiť hlavou na mojom krku správnym smerom vtedy, keď je najzatuhnutejší. Tak isto Dominika Valentovičová, ktorá už skoro 4 roky chystá úspešné vzory, pomáha s určovaním smeru, s výrobu a zaúčaním nových pomocníkov. Špeciálna vďaka patrí Mirovi Perďochovi, web developerovi, bez ktorého by sme boli neviditeľní a web-debilní.

Všímate si po piatich rokoch na trhu, ako sa vaša výroba zmenila? Robíte dnes niečo inak než na začiatku?

Jasné, naša výroba sa veľmi zmenila. Začínali sme s tým, čo nám samým stačilo – zápisník so záložkou a grafikou na vrchu. Ale trh nás cepuje. Pri ručnej výrobe nemôžeme cenovo konkurovať a za naše ceny chceme ponúknuť porovnateľnú kvalitu. Postupne sme pridali oblé rohy, aby sme chránili kabelky, gumičku, aby sme chránili zápisník a kapsičku, aby sa nestrácalo to, čo sa nedá napísať. Po tom, čo „papier vo farebnej koženke“ išiel znovu hore mám osobne pocit, že za rovnakú cenu ponúkame viac a ručne.

Nechystáme sa robiť diáre s vodotryskom. Čistý papier a voľný priestor je pointa. Je to najmotivujúcejšia vec, ako som si všimol, pre všetkých. Rôzne „predvyplnené diáre“, idú proti nám, nútia podobať sa na druhých a bránia hľadať, kto v skutočnosti a do hĺbky ste a čo ste schopní priniesť vy. Našli si vás ešte aj vo vašej chvíľke ticha. Každý úžitkový produkt má svoje spodné a aj horné limity. Jednoduchosť a účelnosť sú hodnoty, ktoré chceme udržať a ak sa v niečom budeme posúvať dopredu, potom je to škála produktov a výber ilustrácií.

Na ktorých akciách vás môžu klienti pravidelne vidieť, prípadne, kde budete najbližšie?

Sme radi doma :) Radi ľudí privítame v dielničke Remini na Legionárskej 2 v Bratislave – až do Vianoc sa tu budeme snažiť mať maximum pre vás. Bežne nás môžete nájsť na Dobrom trhu, a Trnavskom rínku, prihlásení sme aj na decembrový Urban Market 2017 a Mint Market v Brne.

Zdroj: remini.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech