Slováci podľa najnovších štatistík minú na alkohol viac ako na vzdelanie

  • 2,5 % našich príjmov putuje na alkohol
  • V jeho spotrebe sme v európskom rebríčku v top 10
al
archív: startitup/picssr.com/Christopher Sean O'Grady/
  • 2,5 % našich príjmov putuje na alkohol
  • V jeho spotrebe sme v európskom rebríčku v top 10

Pitie alkoholu v našej krajine nikto obzvlášť nerieši. Beriem ho ako súčasť našej kultúry, ako niečo čo neodmysliteľne patrí k haluškám a valaške. Ak nám tá flaška vína nezasahuje do rodiny, nevidíme dôvod, prečo by sme sa mali vzdať pocitu empatie a vtipu, ktorým sršíme počas opojenia.

Keď si nie jeden Slovák vypije, cíti sa múdro, akoby bol jeho bratom sám Sokrates. Dokáže sa odovzdať debate. Dokonca pozorne počúva argumenty toho druhého a reagujem na to čo hovorí. Je plný lásky má rád nielen svojich blízkych, ale aj ostatných ľudí.

To, že nám to s alkoholom celkom ide, potvrdzujú aj najnovšie prieskumy týkajúce sa spotreby alkoholu. Tie ukazujú, že Slovensko v tomto smere stále držíme v top 10 krajín EÚ. Za rok 2016 bežné domácnosti v Európskej únii minuli 1,6 % svojich celkových spotrebných výdavkov len na alkoholické nápoje. To predstavuje celkové výdavky vo výške takmer 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % HDP EÚ alebo viac ako 250 eurám na obyvateľa EÚ.

Samotní Slováci do alkoholu zainvestovali za rok 2016 viac ako 1 miliardu eur. V tejto sume však nie sú zarátané všetky poháre vína a piva v reštauráciách, krčmách, či hoteloch. Slovensko sa v tabuľke výdavkov domácností na alkohol umiestnilo na ôsmom mieste, hneď za Maďarskom a Fínskom. Ukázalo sa, že bežná slovenská domácnosť, nemá problém siahnuť hlbšie do vrecka, ak sa jedná o nápoje s percentami. Na alkohol minieme približne 2,5 percenta svojich prostriedkov.

„Ročné výdavky domácností na alkoholické nápoje zhruba zodpovedajú ich výdavkom na zdravotnícke prostriedky, prístroje a zariadenia a sú mierne vyššie ako náklady na sociálnu ochranu alebo vzdelávanie v roku 2016,“ uviedol Eurostat.

Čo sa týka spotreby alkoholu, stále horšie to vyzerá s Cyprom a Českou republikou, kde sa konzumácia alkoholu za obdobie 2006-2016 zvýšila o (+0,4 %). Aj keď sa u našich susedov situácie mierne zhoršuje, vyzerá to tak, že aspoň vedia ako na alku zarobiť. Kým české úrady na jedno euro výdavkov získajú späť na spotrebných daniach 222 eur, na Slovensku je to štyrikrát menej. Na jedno euro výdavkov získa slovenský úrad 52 eur daňových príjmov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá