Slováci si z najprestížnejšej medzinárodnej súťaže pre mladých vedcov v Číne odniesli medailu

  • Nevšedný prístroj im priniesol veľký úspech
hoss1
AMAVET
  • Nevšedný prístroj im priniesol veľký úspech

Ponožky proti kliešťom ocenené Zlatým kosákom na Agrokomplexe 2018 a strieborná medaila z Vedecko-technickej súťaže CASTIC 2018 v Číne majú spoločného menovateľa – AMAVET. Opäť sa potvrdilo, že táto Asociácia pre mládež, vedu a techniku je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky.

Tohtoročný 33. ročník Čínskej vedecko-technickej súťaže CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) sa konal v “meste hôr”, v Chongqingu v stredozápadnej Číne. Ide o najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž pre mladých vedátorov a inžinierov v Číne. Tento rok sa na nej zúčastnilo 88 medzinárodných projektov zo 45 štátov, celkovo spolu 207 medzinárodných účastníkov.

Slovensko reprezentovali Jakub Fecko a Sebastian Ivan s projektom Switching with disconnector in power station (Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici). Tento projekt bol zároveň jedným z víťazných projektov národného Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017. Jakub a Ivan tento rok maturovali na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove a plánujú pokračovať v štúdiách na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Slovenskú delegáciu v Číne viedol RNDr. Michal Zajaček, PhD.

Po  štyroch náročných dňoch prezentovania projektu pred odbornou hodnotiacou komisiou a verejnosťou sa konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže, v ktorom Jakub a Sebastian obsadili skvelé druhé miesto medzi medzinárodnými delegáciami.

Čínu zaujali aj ponožky proti kliešťom z dielne Slovákov

Z Číny si ešte v roku 2017 odniesli strieborné medajle aj Samuel Smoter a Miriam Feretová, študenti  z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove. Išlo o testovanie vybraných rastlinných extraktov s deklarovaným repelentným účinkom, na dvoch významných  stredoeurópskych kliešťoch, s potenciálnym využitím, ako aditív, do nových protikliešťových vlákien alebo repelentov. Ich výsledky využil Parazitologický ústav SAV pod vedením Branislava Peťka so spoluriešiteľmi.

 

Doc. Branislav Peťko reagoval potešene: „Úspech ma veľmi teší. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na zrode myšlienky a filozofie vlákna, na realizácii testov, zberov kliešťov a všetkého, čo s tým súvisí. Ešte sme však neskončili, čakajú nás testy s ponožkami, ktoré by ľudia už najradšej videli na pultoch, no a nový projekt. Myslím si, že s ponožkami by sa mohli objaviť aj dalšie deklarované odevné doplnky a pomôcky.“

zdroj: SAV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá