Slovenka predala svoju rozbehnutú firmu, aby postavila základnú školu na Madagaskare

  • Anežka Boriová bola úspešná podnikateľka
  • Aj napriek skvelo rozbehnutému biznisu si dokázala povedať stop – a rozhodla sa pomáhať
  • Na Madagaskare postavila školu pre stovky detí
BeFunky-collage (12)
Ľudia ľuďom
  • Anežka Boriová bola úspešná podnikateľka
  • Aj napriek skvelo rozbehnutému biznisu si dokázala povedať stop – a rozhodla sa pomáhať
  • Na Madagaskare postavila školu pre stovky detí

Anežka patrí medzi vášnivých cestovateľov, no na Madagaskar sa dostala celkom náhodou. Pôvodne chcela zažiť len bezstarostnú exotickú dovolenku, no všetko sa zmenilo po návšteve miestnej rybárskej dediny, kde sa stretla aj s miestnymi deťmi.

„Zblížila som sa s nimi a naučila som ich pár slov po slovensky. Všetko po mne krásne opakovali. Cítila som, že majú potenciál a sú vďačné za každú pozornosť. Rozhodla som sa, že sa sem musím vrátiť, ale už inak,“ vysvetľuje Anežka pre pluska.sk.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Ľudia Ľuďom

Anežku čakalo dlhé premýšľanie o tom, ako miestnym deťom pomôcť čo možno najefektívnejšie. Prvotný impulz nakoniec dostala od miestneho sprievodcu. Ten jej hovoril o tom, ako chcú turisti pomáhať, no končí to len pri cukríkoch a ceruzkách. To, čo však najviac potrebujú, je osvojenie hygienických návykov ako aj výchova a vzdelanie.

To bolo znamenie, ktoré Anežku nakoplo k tomu, aby v dedinke Antoby Est postavila školu. Predsa len, štátne školy sú tu v ešte horšom stave ako naše nemocnice a vyučuje sa v nich len výnimočne. Deti by sa pritom radi učili novým veciam, no nemajú kde a častokrát ani s kým, keďže učiteľov je ako šafránu.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Ľudia Ľuďom

Anežka sa preto dala do práce. Predala svoju firmu Büroprofi Kanex Slovakia, ktorú viedla 20 rokov a za časť peňazí postavila na Madagaskare spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi základnú školu. Spoločnosť Büroprofi Kanex Slovakia s. r. o. sa v roku 2014 dostala do straty z 60 956 € na -59 856 € a tržby jej klesli o  9 % na 2,624 mil. €.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Ľudia Ľuďom

Ambiciózna Slovenska však v budovaní školy nebola sama, pomocnú ruku dostala od saleziánskeho misionára, Vladimíra Stuchlého, ktorý žije na ostrove vyše 30 rokov. Neskôr sa s Anežkou skontaktovalo aj naše ministerstvo zahraničných vecí a pomohlo financovať zariadenie v škole, ktorá dostala meno Sekoly Anežka.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Ľudia Ľuďom

Do novej školy už teraz chodí 220 detí z okolitých dedín, ktoré sú vzdialené aj niekoľko kilometrov.„Už o piatej ráno, hneď ako vyjde slnko, vidíte deti s taškami, ako kráčajú do školy,“ hovorí Anežka pre pluska.sk.

Škola je len začiatok

Školou sa snaženie obetavej Bratislavčanky neskončilo. Už teraz rozbieha Anežka Boriová ďalší projekt. Chce priniesť pitnú vodu tam, kde najviac chýba, a to do obce Antoby Est, kde sa nachádza aj samotná škola. Už iniciovala charitatívnu zbierku na pitnú vodu pre školu a miestnych. V rámci online zbierky sa podarilo vyzbierať spolu okolo 4-tisíc eur, za ktoré sa dnes už na Madagaskare kope studňa.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Ľudia Ľuďom

 „Keď som prvý krát navštívila Madagaskar v roku 2015, nevedela som, že Madagaskar patrí medzi päť najchudobnejších krajín sveta. Veľmi ťažko som znášala ich náročné životné podmienky a nedostatok mnohých, pre nás úplne samozrejmých vymožeností, akou je napríklad prístup k vode. Ostala som v nemom úžase pri pohľade na matku s deťmi ako si niekde z diaľky nesú na hlavách bandasky s vodou, aby mali z čoho navariť jedlo a mali čo piť.

Až tu som si uvedomila veľkú rozdielnosť našich svetov a plytvanie prírodnými zdrojmi vo vyspelých krajinách.Škola je základ, avšak týmto naša podpora pre Madagaskar nekončí,“ píše o novej iniciatíve Anežka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech