Slovensko má jedny z najnižších cien alkoholu v EÚ, no ceny potravín rastú suverénne najrýchlejšie

  • Ceny potravín rastú na Slovensku raketovým tempom
  • Alkohol a cigarety však stále kúpime za pomerne nízku cenu
  • Najhoršie je to s hodinovou mzdou, ktorá bude na obstojnej úrovni až o desiatky rokov
BeFunky-collage (6)
Yeme, unsplash
  • Ceny potravín rastú na Slovensku raketovým tempom
  • Alkohol a cigarety však stále kúpime za pomerne nízku cenu
  • Najhoršie je to s hodinovou mzdou, ktorá bude na obstojnej úrovni až o desiatky rokov

Ceny potravín a nealkoholických nápojov na pultoch slovenských obchodov počas prvého polroka tohto roku medziročne vzrástli o 5,4%, čo bol najvýraznejší nárast v rámci celej Európskej únie. V únii vzrástli ceny potravín a nealkoholických nápojov celkovo o 2%, v eurozóne o 1,7%. Vyplynulo to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Európskych spoločenstiev Eurostat.

V raste cien sa za Slovenskom umiestnili Estónsko (nárast o 4%), Rumunsko (o 3,9%) a Maďarsko (o 3,9%). Naopak, zlacňovanie potravín pocítili v prvej polovici roka v Grécku (-0,4%), na Cypre (-0,6%) a v Írsku (-2%). Aj napriek rýchlejšiemu medziročnému rastu, Slovensko patrí aj naďalej medzi krajiny s najnižšími cenami potravín, v roku 2017 boli siedme najlacnejšie v rámci EÚ.


A čo bude vplývať na vývoj cien potravín v druhom polroku 2018? Doznievať budú efekty maslovej a fipronilovej krízy, ktoré na rast cien začali vplývať počas uplynulého roka.

„V posledných mesiacoch sa tak trochu polemizuje aj o vplyve príplatkov za prácu v noci alebo cez víkend. Predpokladáme, že najskôr príde k určitej pozorovacej fáze, po ktorej sa vyhodnotí dopad tohto opatrenia na hospodárenie tej ktorej firmy. A ak sa firmy rozhodnú podniknúť nejaké kroky, tak by sa mohlo jednať o skrátenie prevádzkových hodín, zrušenie práce cez víkend, úpravy platov alebo zvyšovanie cien výstupov. Nemožno vylúčiť, že práve posledné dve vymenované riešenia môžu mať dopad na cenový rast tovarov a služieb, potravín nevynímajúc,“ uvádza Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva.

Lacné cigarety a alkohol

Potraviny ako mäso, chlieb a mlieko sú u nás trochu drahšie, ale stále pod priemerom cien EÚ. Túto latku však podliezame najmä v cenách tabaku a alkoholu. Lacnejší alkohol ako na Slovensku kúpite len v štyroch krajinách (Česko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko).

S hodinovou mzdou budeme spokojní o desiatky rokov

Priemerná hodinová mzda na Slovensku vlani podľa údajov Eurostatu dosiahla 10,20€. Oproti najvyspelejším krajinám EÚ sme výrazne pozadu. Luxemburčan, Dán či Belgičan zarobia za hodinu zhruba štyrikrát viac, konkrétne v Luxembursku je to až 45€.

„Hlavným dôvodom je, že naša ekonomika počas 40 rokov budovania socializmu výrazne zaostala. Dobehnúť deficit je náročnejšie, než ho vytvoriť,” tvrdí Jana Mesárová z personálnej spoločnosti Wincott People.

Napriek tomu sme na tom lepšie ako väčšina krajín strednej a východnej Európy. Predbehli sme Maďarov, Poliakov a o kúsok dokonca aj Čechov. Za posledných desať rokov sme v otázke hodinovej mzdy urobili tretí najvýraznejší nárast v rámci Európskej únie.

Odmena za odpracovaných 60 minút vzrástla až o 62%. Rýchlejšie rástla iba v Bulharsku a Estónsku. Napriek tomu je ich hodinová mzda o polovicu menšia ako v prípade slovenského zamestnanca.

„Slovenská ekonomika profituje z pomerne dynamického ekonomického rastu, prílevu investícií. Postupne sa približujeme mzdovej úrovni Západu, aj keď jej dobehnutie bude trvať pravdepodobne ešte desiatky rokov,” dodáva Mesárová.

zdroj: Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá