Slovenský pár založil značku zasvätenú tvorivosti, ktorú si zamiluješ na prvý pohľad

  • Ako rozbehnúť malý, no prosperujúci biznis?
  • Táto slovenská značka postavená na kreativite a ručnej výrobe je skvelým príkladom.
l15
Tvoriť a ľúbiť
  • Ako rozbehnúť malý, no prosperujúci biznis?
  • Táto slovenská značka postavená na kreativite a ručnej výrobe je skvelým príkladom.

Za značkou Tvoriť a ľúbiť stojí šikovné duo Dodo a Soňa. Pochádzajú z malého mestečka na východnom Slovensku, z Vranova nad Topľou. Spoločne sa venujú výrobe handmade výrobkov. Predovšetkým sú to smaltované hrnčeky či tričká a plátené tašky s ľudovými motívmi. Okrajovo však vyrábajú aj kožené zápisníky a diáre.

V začiatkoch Soňa a Dodo pracovali oddelene. Soňa kreslila a Dodo vyrábal kožené zápisníky. Postupom času však chceli záľuby spojiť a tvoriť spolu. Prišli s nápadom smaltovaných hrnčekov so zapleteným koženým uškom.

“Hrnčeky zo smaltu sa nejak tak prirodzene spájajú s nostalgiou, prázdninami u starých rodičov na dedine a ľudovými motívmi. Pripojili sme k tomu kožené uško pre praktickejšie držanie, ľubozvučnú slovenčinu, všetko spojili dokopy a pustili sa do výroby,” vyjadrila sa Soňa pre Startitup.

Začiatky boli pomerne neisté a s neveľkými zdrojmi. Obávali sa, či dokážu vyrobiť niečo, za čo budú ľudia chcieť dať peniaze. Motiváciou však samozrejme bola aj túžba platiť účty na čas.

Značka Tvoriť a ľúbiť ponúka spojenie nostalgie a dobrodružstva. Niečo, čo si môžeš zobrať so sebou na túru do hôr alebo len domov do postele na rannú kávu. Počas roka tvorcovia vychádzajú s rôznymi limitovanými edíciami. Naposledy to bola Štúrovská edícia, či séria hrnčekov s ľudovými piesňami. Na jar zase prišli s farebnými hrnčekmi s veselými motívmi.


Popri Tvoriť a ľúbiť máš zrejme aj regulérnu prácu, aká je tvoja profesia?

“Tvoriť a ľúbiť je moja celá práca. Popri vyrábaní vecí a všetkým tým spojeným, ako je balenie balíčkov, komunikácia so zákazníkmi či fotografovanie nových výrobkov, sa venujem ešte blogu pod rovnakým názvom, ktorého obsahom sú rôzne diy fotopostupy. Od módnych až po bytové dekorácie či tipy, ako zabaliť darčeky alebo pripraviť napríklad panna cottu. “


Zatiaľ, čo Soňa kreslí, balí a komunikuje so zákazníkmi, jej muž pletie kožené ušká plus má na starosti celú finančnú časť podnikania. Dnes im je jasné, že jeden bez druhého by boli v tomto “biznise” stratení. Navzájom sa  totiž dokonale dopĺňajú.

“Niežeby on nevedel kresliť, no jeho prejav inklinuje skôr ku kubizmu a modernizmu. Ja mám zase zmätok v tabuľkách a číslach.  A ešte nám pomáha kamoš, ktorý nosí balíčky na poštu. “

Značka Tvoriť a ľúbiť momentálne  pripravujeme nové ľudové motívy na dámske tričká s ktorými by mali výjsť už na jeseň. Chystajú sa už aj na Vianoce, ktoré ako mnoho obchodníkov vie, začínajú v septembri.

Biznis tohto mladého dua nemusí, byť nejako svetoborný. Ide však o skvelý príklad toho, že ak robíš čo ta baví, dokážeš sa tým aj uživiť.

“Nemyslíme si, že všetko čo robíme je originálne, aj keď originalita je v dnešnej dobe cenená, je to skôr taký remix nápadov. Skvelým hnacím motorom je tiež hľadanie toho najkrajšieho, najužitočnejšieho, najkvalitnejšieho riešenia za najnižšiu cenu. A tiež nás baví robiť pekné veci. Je asi len málo lepších radostí ako pocit z dobre vykonanej práce. Keď sa môžete obzrieť a povedať – Cíí, dobré je to!”

Ak ťa tvorba tvoriť a ľúbiť zaujala sleduj ich Facebook alebo si objednaj produkty TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech