Slovenský unikát: Ako (ne)lákame profesionálov druhýkrát domov

  • Slovensko má problém s nedostatkom skúsených odborníkov
  • Pokúša sa to napraviť novou iniciatívou
  • Jedna tu už síce bola, ale veľký úspech nezaznamenala
spat-na-sk
unsplash / visitslovakia
  • Slovensko má problém s nedostatkom skúsených odborníkov
  • Pokúša sa to napraviť novou iniciatívou
  • Jedna tu už síce bola, ale veľký úspech nezaznamenala

Mnoho Slovákov v súčasnosti pracuje v zahraničí, odsťahovali sa tam za vidinou lepšieho zárobku, vyššej životnej úrovne a kvalitnejších služieb. Odliv kvalifikovaných odborníkov je dlhodobý trend, s ktorým Slovensko zápasí. Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) momentálne spúšťajú iniciatívu, ktorou sa snažia tomuto trendu zamedziť a prilákať ich naspäť. Projekt „Vráť sa na Slovensko“ má nemalé ambície, a to presvedčiť odborníkov, že sa vrátiť domov oplatí. Nie je to prvý pokus zo strany vlády prilákať profesionálov naspäť.

V roku 2015 rezort školstva navrhol príspevky pre profesionálov, ktorí by sa vrátili domov. Pre absolventov prestížnych univerzít ponúkali jednorazový príspevok 10 000 EUR, ak spĺňali niekoľko podmienok, vrátane veku. Pre odborníkov s viac ako 10-ročnými skúsenosťami ponúkali 50 000 EUR, ktoré by sa postupne vyplácali.

Na jednej strane sa to môže zdať veľa peňazí, na druhej si treba uvedomiť, že pre špičkového odborníka v svojom odbore to predstavuje približne ročný plat. Mimochodom, program, na ktorý štát vyčlenil 2 milióny EUR, nezožal veľký úspech. Na výzvu a príspevok sa mu podarilo v roku 2016 prilákať 8 odborníkov, o rok neskôr už len 5.

(Ne)známy štátny portál robí to isté, čo súkromný

Jednou z ciest ako chce vláda osloviť Slovákov v zahraničí je spolupráca medzi rezortom práce a zahraničných vecí. Ministerstvo práce bude vypracovávať materiály, ktoré Slovákom pomôžu pri návrate domov. Tieto materiály bude Ministerstvo zahraničných vecí propagovať na stránkach a sociálnych sieťach svojich veľvyslanectiev a zastupiteľských úradoch. Súčasťou týchto materiálov bude aj portál Internetový sprievodca trhom práce alebo ISTP, ktorý prevádzkuje Ministerstvo Práce.

Pozrime sa teda bližšie na portál ISTP. Jeho cieľom je pomôcť Slovákom doma aj v zahraničí nájsť si prácu. Ale čím sa teda líši od ostatných pracovných portálov? Čo sa týka funkcie, takpovediac ničím. Pomerom pracovných ponúk je to takmer jedna k jednej. Zaujímavejšia je návštevnosť webovej stránky ako takej.

Ak sa na to pozrieme z pohľadu návštevnosti, Profesia je podľa Alexa rankingu 33. najnavštevovanejšiou stránkou na Slovensku, ISTP je až na 271. pozícií. Čo sa týka prezerania stránok zo zahraničia, Profesia sa môže pochváliť návštevníkmi z Česka, Rakúska a Británie, ISTP len z Čiech. Pre zaujímavosť, viete akú stránku navštevujú Češi tesne pred ISTP? Ak ste odpovedali Profesia, tak ste hádali správne. Mohli by sme uviesť aj štatistiky z AIMonitoru, ale ten ISTP ani neeviduje.

Teraz sa však posuňme k tomu najzaujímavejšiemu číslu, koľko stálo ISTP štát? Finálnu sumu síce nepoznáme, ale v roku 2015 cena za ISTP prekročila magickú hranicu 3 miliónov eur. Celkom prehnaná suma za tento veľmi užitočný portál, hlavne keď ste si prečítali štatistiky v predošlom odseku. Mimochodom, vyvíjali ho takmer 10 rokov.

Nevieme vytvoriť podmienky pre vlastných, ideme presviedčať cudzích

IT Asociácia Slovenska v skratke ITAS sa má na tomto projekte podieľať tiež. Podľa dostupných informácií bude ministerstvo v spolupráci s ITAS organizovať motivačné semináre pre Slovákov, ktorí pracujú v Británii. Cieľom je prilákať ich ponukou práce v IT firmách na Slovensku. Otázkou je, čo si máme predstaviť pod slovným spojením „motivačný seminár“? Bude tam nejaký zamestnanec ministerstva kričať na programátorov ako Steve Ballmer v ikonickom videu „Developers“?

Keď už sme pri slove motivácia, čím chce ministerstvo motivovať skúsených programátorov, aby sa vrátili? Priemerný plat softvérového inžiniera v Británii je podľa webovej stránky glassdoor takmer 4000 EUR, zatiaľ čo u nás je priemerný plat na tej istej pozícií len 2025 EUR, to nie je zrovna motivačné. Motivačná nie je ani horšia úroveň služieb, nedostavané diaľnice či školstvo, ktoré sa už niekoľko rokov zmieta v problémoch.

Okrem Británie sa chystá v novembri podobné podujatie aj v Srbsku. Na podujatí sa aktívne zúčastnia aj slovenské firmy. V rámci tej istej spolupráce s ITASom chcú podporiť spoločné študijné programy na zahraničných univerzitách, primárne na tých, ktoré sa nachádzajú v Srbsku a Ukrajine.

Ako chceme propagovať Slovensko v zahraničí, keď nevieme presvedčiť odborníkov, aby tu zostali? Hlavne, keď si vezmeme do úvahy, že pedagógovia bojujú už nejeden rok o férové platy a celkovú reformu školstva. Taktiež sme písali o vedcovi, ktorý sa na Slovensko vrátil po 16 rokoch, aby tu robil výskum, avšak meškali mu granty alebo ich nedostal. A to je len jeden prípad. Spomeňme si na škandál s prerozdeľovaním eurofondov v hodnote 600 miliónov EUR.

Good Idea Slovakia má byť pochvala, nie otázka

Namiesto kadejakých iniciatív a programov by sa vláda mala sústrediť na komplexnejšie a dlhodobejšie riešenia. Vytvorme Slovensko, z ktorého ľudia neutekajú. Bol by to síce beh na dlhú trať, ale nik neočakáva, že sa to tu zmení cez noc. Ak by boli odborníci adekvátne platovo ohodnotení, vznikla by porovnateľná životná úroveň s krajinami, do ktorých odišli a možno by sa vrátili aj sami. Ak toto docielime, potom si môžeme povedať: Good Idea Slovakia!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá