Takto si Slovensko pripomína, prečo by sme nemali zabudnúť na udalosti z augusta 1968

  • Dnes si pripomíname 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie
  • V rámci tejto udalosti vzniklo hneď niekoľko projektov, ktorými si Slováci a Češi pripomínajú dôležitosť okupácie
okupacia
Aktuality.sk / Archív Sketcher
  • Dnes si pripomíname 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie
  • V rámci tejto udalosti vzniklo hneď niekoľko projektov, ktorými si Slováci a Češi pripomínajú dôležitosť okupácie

Dnes si pripomíname 50. výročie, odkedy vpadli na územie Československa vojská Varšavskej zmluvy. Niekto by mohol tvrdiť, že prišli ako bratská pomoc, no existuje hneď niekoľko dôkazov, ktoré ťa presvedčia, že to nebola mierumilovná záležitosť. Aj vzhľadom na to, že mnoho mladých ľudí netuší, čo sa v tento deň pred päťdesiatimi rokmi udialo, vznikli nielen kampane, ale aj ďalšie projekty, ktoré ti tieto udalosti priblížia.

Nerozumieme

Kampaň z produkcie reklamnej agentúry MARK BBDO vznikla v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky (IVO). Cieľom kampane je približenie udalostí z roku 1968, lebo im mnohí mladí ľudia nerozumejú. Preto sa v rámci kampane jej tvorcovia rozhodli umiestniť viacero billbordov a pútačov, ktorých hlavným motívom bolo napísané slovo prečo v azbuke. V rámci kampane bolo uskutočnené premietanie na hotel Kyjev na Kamennom námestí v Bratislave. A ak si videl aj nadpis tohto článku na našom webe v azbuke neboli to halucinácie, ale tiež súčasť kampane.

zdroj: www.nerozumieme.sk

Minúta po minúte od Denníka N

Denník N sa rozhodol priblížiť ľuďom a predpokladáme, že hlavne mladým, akým spôsobom sa vyvíjali udalosti počas 21.augusta 1968. Svojim konceptom minúta po minúte, kedy jednoduchými fleškami informujú o aktuálnych udalostiach, informovali od včerajšej noci o tom, ako prebiehalo obsadenie nášho územia vojskami. Aj mladí ľudia tak mohli jednoducho pochopiť, čo presne sa dialo a pravdepodobne to bolo pre nich pochopiteľnejšie ako z učebnice dejepisu.

zdroj: Denník N

Výstava na Hodžovom námestí v Bratislave

Pred Prezidentským palácom v Bratislave môžeš vidieť výstava fotografií Ladislava Bielika a Josefa Koudelku. Výstavu pripravila organizácia Camera Obskura a potrvá do 30. septembra. V rámci výstavy sa môžeš oboznámiť s cennými informáciami, ktoré fotografie dopĺňajú. Fotografie z Bratislavy a Prahy sú takto vystavené po prvý raz v histórii.

zdroj: Archív Sketcher

Večer slobody od Aktuality.sk

Spravodajský portál Aktuality organizuje udalosť, kde sa bude hlavnou témou spomienková diskusia s osobnosťami verejného života. Nebude sa hovoriť len o udalostiach spred 50. rokov, ale aj o tej spred polroka, o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Diskusia bude vo všeobecnosti o slobode a jej hodnote, ktorá má pre spoločnosť veľmi dôležitý význam.

zdroj: Večer slobody 1968 - 2018

Sme s mimoriadnou prílohou

Aj denník Sme si pripomenul udalosti z roku 1968 konceptom minúta po minúte. Okrem toho tiež vytvorili šepciálne vydanie svojich novín. Na titulku umiestnili historický oznam, ktorý vyzýval občanov, aby ostali pokojní aj napriek tomu, že v noci o 23 hodine vpadli vojská na územie Československa.

Alexander Dubček a mobil od Českej televízie

Česká televízia okrem toho, že podobne ako Denník N vytvorila minútu po minúte, popustila uzdu fantázii a vytvorila tiež krátke video o tom, ako by to vyzeralo, keby mal Alexander Dubček mobil. Vidíme tak ako si smskuje s Ludvikom Svobodom alebo pridáva príspevky na sociálne siete. Aj toto je jeden zo spôsobov, ako sa dajú možno na prvý pohľad komplikované historické udalosti priblížiť mladým ľuďom.

Pán Králiček si váži slobodu

Aj menšie značky, ktoré práve nie sú médiom, upozorňujú na dôležitosť dnešného dňa. Kaviareň Pán Králiček na svojej fanpage zverejnila fotografie s popisom, ktorý hovorí, že by sme si mali vážiť slobodu. Vyzývajú tiež ľudí, aby sa neodvracali chrbtom týmto udalostiam, nezabúdali, čo sa pred 50. rokmi udialo a vážili si slobotu.

Album stratených spomienok

Väčšina z nás si nevie predstaviť, aké to bolo, keď si ráno vyšiel na ulicu a tam boli ulice zaplnené tankami a vojakmi. Fanpage Bratislava a jej premeny však zverejnil album, ktorý ilustruje fotokolážami ako to v Bratislave počas okupácie vyzeralo. Spojením aktuálnych fotografií Bratislavy a tých z roku 1968 vznikli fotokoláže, ktoré ti pomôžu predsatviť si ako to počas okupácie vyzeralo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá