Tatry zasiahla povodeň, ktorá strhla niekoľko mostov

  • Keď nie požiar a vietor, tak voda
  • Naše Tatry dostávajú zabrať
  • Zasiahla ich povodeň, kvôli ktorej museli hasiči evakuovať vyše 200 ľudí
tatra
Téryho chata, Ján Blaško
  • Keď nie požiar a vietor, tak voda
  • Naše Tatry dostávajú zabrať
  • Zasiahla ich povodeň, kvôli ktorej museli hasiči evakuovať vyše 200 ľudí

Po silných dažďoch a búrkach, ktoré sa prehnali Starou Lesnou museli do rána evakuovať okolo 247 ľudí a svoje domovy muselo opustiť aj niekoľko miestnych obyvateľov. Podľa spravodajského portálu tvnoviny.sk sa voda aj so stromami valila svahmi a ulicami. Zatopený je aj známy Hotel Hills.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v súvislosti s výdatnými zrážkami výstrahu 2. stupňa pred dažďom pre okres Poprad a 1. stupňa pre okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa. Zároveň vydal pre tieto tri okresy výstrahu 1. stupňa pred povodňami.


Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského národného parku neodporúčajú návštevníkom túry predovšetkým v oblasti Tatranskej Javoriny, kde intenzívne dažde zaplavili a poškodili turistické chodníky.

Najkritickejšia situácia je v oblasti Javorovej doliny, kde voda strhla časť zeleno značeného turistického chodníka. Momentálne je nepriechodný, na jeho dočasnú uzáveru turistov priamo v teréne upozornia aj informačné tabuľky.

Problémy hlásia tiež z Bielovodskej doliny, kde je poškodená cesta, ktorá slúži aj ako turistický chodník (modrá značka). Obchádzky poškodených úsekov budú vyznačené v teréne, avšak turistom sa odporúča, aby si výlety do tejto oblasti aspoň v najbližších dvoch – troch dňoch neplánovali. Poškodené mosty sú i na viacerých miestach v Tichej a Kôprovej doline a takisto aj v Malej a Veľkej Studenej doline. Situáciu a rozsah poškodenia sa ešte mapuje.

HZS doplnila, že Studenovodský potok nad Rainerovou chatou strhol most na Tatranskej magistrále v smere do Malej Studenej doliny a na Skalnaté pleso. Tatranská magistrála je preto taktiež nepriechodná, a to medzi Hrebienkom a Zamkovského chatou. Horskí záchranári upozorňujú, že aj v iných lokalitách môžu byť po silných dažďoch podmyté turistické chodníky a strhnuté mosty. Žiadajú preto turistov, aby zbytočne neriskovali a nepokúšali sa prebrodiť cez potoky a horské bystriny a radšej sa vrátili po rovnakej trase.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech