Titul Učiteľ Slovenska udelili Košičanke, ktorá získala aj grant od NASA

  • Jej nasadenie pritiahlo k maturite z informatiky viac než tretinu maturantiek na gymnáziu
  • Ide pritom o najvyšší podiel na Slovensku
  • Učiteľkou Slovenska sa stala Zuzana Tkáčová
bew
Učiteľ Slovenska
  • Jej nasadenie pritiahlo k maturite z informatiky viac než tretinu maturantiek na gymnáziu
  • Ide pritom o najvyšší podiel na Slovensku
  • Učiteľkou Slovenska sa stala Zuzana Tkáčová

Vzdelávanie žiakov a študentov je pre nich nielen profesiou, ale aj poslaním. A to aj napriek častokrát náročných pracovných podmienkach. Na svojich hodinách skúšajú nové postupy a metódy, lebo chcú aby nielen pár jednotlivcov, ale celá trieda dosahovala lepšie výsledky.

100 pedagógov sa podelilo o svoje skúsenosti z praxe a zapojilo sa do prvého ročníka súťaže. Len jeden z nich sa mohol stať Učiteľom Slovenska, získať 5-tisíc eur a možnosť ísť na svetové finále Global Teacher Prize 2019 do Dubaja.


Ocenenie Učiteľ Slovenska získala tento rok Zuzana Tkáčová, učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach. Vyštudovala odbor umelá inteligencia, ale od základnej školy chcela byť učiteľkou. Venuje sa aj nanotechnológiám – získala učiteľský grant od NASA, vyštudovala nanoedukáciu v USA a neskôr aj bionanotechnológie v Nemecku.

Podľa Zuzany tou najcennejšou spätnou väzbou sú pre ňu nadšení žiaci, nakoľko práve nadšenie je podľa nej najväčšou hnacou silou vlastného rozvoja. Zameriava sa na predmety v oblasti STEM (informatické, prírodné a technické vedy). Na škole zaviedla Informatický ŠOK (študentskú odbornú konferenciu), podujatie plné IT workshopov a prednášok.

Pre Zuzanu Tkáčovú je kľúčová predovšetkým motivácia žiakov, špeciálne  však dievčat, . Aj vďaka jej nasadeniu tvoria dievčatá na gymnáziu viac než tretinu maturantov z informatiky, čo predstavuje na Slovensku najvyšší podiel. Taktiež robí popularizáciu nanotechnológií vo výučbe prírodovedných a technických predmetov na ZŠ a SŠ – je autorkou metodických materiálov pre učiteľov a putovnej edukačnej výstavy Cesta do nanosveta.

Zuzana Tkáčová už čoskoro v Dubaji zabojuje aj o cenu Global Teacher Prize. Ide pritom o vôbec prvý ročník tejto súťaže, kedy bude medzi finalistami aj učiteľ zo Slovenska a to vďaka Komenského inštitútu. Cena Globálneho učiteľa, Global Teacher Prize, predstavuje ocenenie v hodnote 1 mil. USD pre jedného výnimočného učiteľa z celého sveta, ktorý výrazne prispel v oblasti vzdelávania za uplynulý rok. Ocenenie udeľuje Nadácia Varkey pod záštitou jeho kráľovskej výsosti šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech