Toto je kaviareň v Bratislave, ktorá meria svet

  • Nápad využiť výklad kaviarne na prezentáciu umenia nevznikol zo dňa na deň.
  • Zakladatelia Svag to go, Martina Králová a Jozef Čillo do neho museli dozrieť a prejsť si netradičným príbehom s tradičným produktom, ktorý povýšili na zážitok.
svag-ba-priestor
Svag
  • Nápad využiť výklad kaviarne na prezentáciu umenia nevznikol zo dňa na deň.
  • Zakladatelia Svag to go, Martina Králová a Jozef Čillo do neho museli dozrieť a prejsť si netradičným príbehom s tradičným produktom, ktorý povýšili na zážitok.

Keď pred viac ako dvomi rokmi Martina a Jozef chceli priniesť do Bratislavy koncept malého espresso baru zameraného na kávu so sebou, netušili, že budú tvorcami komunity ľudí, ktorí niečo tvoria. Nejde len o umelecké diela ale o zmes ľudí, ktorí žijú tým čo robia. A je jedno čo to je. Keď sme o nich pred rokom písali, Jozef a Martina prechádzali náročným obdobím biznisu a rozmýšlali čo ďalej s ich konceptom esspreso baru.

“Gastro biznis je veľmi nestály a nie je tajomstvom, že mnohým kaviarniam sa nepodarí prežiť viac ako tri roky, ale my sme odhodlaní pokračovať v našom sne.” hovorí Maťa Králová, ktorá nechala za sebou korporátnu kariéru a chce pracovať s kávou a ľudmi.

“Skúsili sme sa usadiť v centra Bratislavy, po pár mesiacoch sme si však uvedomili, že toto miesto nám nesvedčí. Nešlo o prostredie, ale náš koncept je hlavne o stálych zákazníkoch a v centre sa skôr hľadí na náhodného okoloidúceho. Preto, keď sme uvideli priestor na Kozej ulici, cítili sme, že je to ono.” dopĺňa Jozef. A tak prišlo na rad sťahovanie a otvorenie v inej časti centra mesta.

Martina hovorí, že keď videla veľký výklad hneď ho vnímala ako veľmi kreatívny priestor, ktorý sa dá skvele použiť na dotváranie zážitku. “Produkt dnes vie predávať takmer každý. Ale zážitok a atmosféra je pre ľudí čoraz dôležitejšia” hovorí Martina a dodáva, že so zákazníkom je nutné pracovať, počúvať ho a nebáť sa meniť zabehané postupy.

Po pár mesiacoch sa naskytla skvelá spolupráca. Pravidelný návštevník Roman Ondák, prišiel s nápadom ako výklad využiť na jedno z jeho najznámejších diel “Measuring the Universe”, ktorý už poznajú návštevníci svetových domov umenia ako napríklad Tate Modern v Londýne. Svag To Go tak začal merať svet.  Pravidelní návštevníci či zvedaví okoloidúci možu na výklad zaznačiť svoju výšku, meno a dátum a zaznamenať tak svoj zážitok – pamäťovú stopu, ktorá akoby zanechala kúsok jeho osobnosti vo Svägu.

Sväg To Go sa tak stáva miestom na ktoré ľudia spomínajú. “Je jedno či ste u nás raz alebo viac krát, návšteva každého zákazníka nás obohacuje a každý je sučasťou zážitku” dodáva Jozef a vyzdvihuje, že ľudia si do Svägu chodia oddýchnuť od každodennej reality, a preto im okrem iného svetového čítania prináša pravidelne aj katalóg Slovenskej Národnej Galérie, ktorí ako mnohí hovoria je nie len inšpiratívny, ale podčiarkuje rastúci význam tejto inštitúcie.

“Svag je naša radosť a vášeň a preto nás nesmierne teší, aký zážítok ľudom dávame každý deň” dodáva na záver nášho krátkeho stretnutia Martina a my veríme, že sa sem ešte vrátime.

Zdroj: SVAG

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech