Vlastná módna prehliadka Lukáša zo Starej Ľubovne nestála ani cent

  • Mladý Lukáš miluje prácu so šijacím strojom. Absolvoval svoju prvú módnu prehliadku vo svojej osade vďaka dobrým ľuďom z jeho okolia.
collage
etp.sk/pixabay.com
  • Mladý Lukáš miluje prácu so šijacím strojom. Absolvoval svoju prvú módnu prehliadku vo svojej osade vďaka dobrým ľuďom z jeho okolia.

Lukáš Dunka sa pred pár dňami svojou šikovnosťou dostal do hlavného vysielacieho času našej verejnoprávnej televízie. A ako je to možné? Mladý Róm totiž svojim spoluobčanom z menšej komunity v časti Podsadek neďaleko Starej Ľubovne ukázal, že nič nie je nemožné. Je vyštudovaným krajčírom, a to, čo študoval, ho mimoriadne baví.

Má 22 rokov, talent a veľké sny. Nuž a na svojom konte už aj prvú vlastnú módnu prehliadku vo svojej osade. Tu ukázal niekoľko modelov z vlastnej dielne. Darmo tu však budeš hľadať luxusné látky, okázalé doplnky či prepychové róby. Mladý umelec totižto šije z toho, čo mu ľudia darujú, pretože financie na svoj vlastný materiál nemá.

Aj napriek tomu, že sám je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, podarilo sa mu vďaka projektu Ľudia ľuďom vyzbierať celkom 115 €, za ktoré si mohol kúpiť vlastný šijací stroj. Vďaka tomu už môže povedať zbohom odmietavým hlasom agentúr, pretože zamestnanie mu ponúklo Centrum voľného času v Starej Ľubovni.

Lukáš sa vďaka podpore ľuďom zo svojho okolia rozhodol pomáhať aj okoliu. V spomínanom komunitnom centre vedie krúžok Šikovní krajčíri, kde sa začína so šitými bábikami, papučami, či inými, jednoduchšími projektami. Predsudky teda bokom. Sám hovorí, že svojím príbehom chce inšpirovať aj iných. „Chcem sa niekam posunúť a otvoriť aj firmu, aby som mohol zamestnávať rómov“, povedal v reportáži pre RTVS.

Na jeho ceste mu najviac pomáha rodina, komunita, projekt ETP Slovensko, bývalí učitelia a dokonca aj vlastný online mentor, ktorým je Peter Dubec. Ten o rómskej komunite povedal: „Je dôležité, aby zistili, že sa môžu presadiť, a aby sme zase my videli, že sa dokážu presadiť. Lebo práve vtedy si začneme pomáhať a už nebudeme takí oddelení, nebudeme na seba pozerať možno zhora, možno krivo.“ 

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Správy RTVS

Pohrávaš sa aj ty niekedy s myšlienkou, že to, čo chceš, je jednoducho nedosiahnuteľné? Aj ja. No svedomito si opakujem, že stanoviť si menšie ciele a následne ich splniť, hoci aj pomaly, je menšie zlo ako to neskúsiť vôbec. Tak nespúšťaj z hlavy svoj projekt. Všetko sa dá, len treba chcieť. A je úplne jedno akej si rasy, vierovyznania či pohlavia.

zdroj: správy RTVS, ETP Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá