Z vyrúbaných stromov v Bratislave vyrába Richard nábytok, ktorý vracia do mesta ľuďom

  • Stromy, ktoré sa pomaly vytrácajú z našich miest, Richard Seneši vracia späť v novej podobe
  • Každý kus nábytku z jeho dielne Material basic je označený aj GPS súradnicami, ktoré odkazujú na miesto, kde strom rástol
  • Jeho tvorba by sa tak dala vnímať ako forma „materiálového aktivizmu“
BeFunky-collage (1)
material basic
  • Stromy, ktoré sa pomaly vytrácajú z našich miest, Richard Seneši vracia späť v novej podobe
  • Každý kus nábytku z jeho dielne Material basic je označený aj GPS súradnicami, ktoré odkazujú na miesto, kde strom rástol
  • Jeho tvorba by sa tak dala vnímať ako forma „materiálového aktivizmu“

Bratislava v súčasnosti zažíva nebývalo rozsiahly výrub dospelých a mnohokrát zdravých stromov, často motivovaný necitlivou výstavbou alebo individuálnymi záujmami. Čoraz častejšie nám pred očami miznú stromy, ktoré vytvárali svet detstva mnohým z nás.

Je to aj prípad Richarda, ktorý začal tieto stromy dokumentovať a uvažoval nad tým, ako by mohol na tento problém dostatočne efektívne poukázať. Hoci ako jednotlivec nemá možnosť zastaviť túto masívnu likvidáciu stromov, snaží sa predĺžiť ich existenciu vo funkčných objektoch, ktoré môžu ďalej existovať v súkromnom aj verejnom priestore.

Vo svojom projekte Material basic chce v ľuďoch podnietiť uvažovanie nad hodnotou svojho bezprostredného životného prostredia. Vytvára preto multifunkčné predmety do interiéru, charakteristické minimalizmom, ktoré nechávajú vyznieť materiál v jeho prirodzenej podobe. V jeho portfóliu nájdeš kúsky veľké pár centimetrov, no aj masívne kusy dreva, ktoré dodajú čaro každému prostrediu.

Kvôli objektom material basic nebol nikdy vyrúbaný žiadny strom 

Neodmysliteľnými faktormi konceptu material basic je efektivita produkcie a ekologický prístup k materiálovým zdrojom. Na výrobu je využitý zostatkový materiál, respektíve pne a nevyužité časti stromov zničených kalamitami či stromy padajúce za obeť výstavbe.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: material basic

Nie je to len kus dreva, ktorý si človek donesie do svojho interiéru, je to predstava stromu, z ktorého je vyrobený. K miestu jeho pôvodu odkazujú vyrazené gps súradnice, a tak sa jeho majiteľ môže vybrať na dané miesto a sám vidieť stopu pôvodného stromu, respektíve stopu po odpílení svojho material basic. Vidí prostredie, v ktorom strom rástol, pochopí (alebo aj nie) dôvod, prečo bol vyrúbaný.

Material basic je aj vďaka svojmu konceptu s pridanou hodnotou, unikátom v porovnaní s inými interiérovými predmetmi. Človek si nekupuje „iba“ predmet, ktorý bol vyrobený, aby slúžil. Kupuje si predmet s minulosťou, „živý“ materiál s vlastným osudom.

Estetika dizajnérskych kusov z kolekcie material basic vychádza z charakteristických vlastností dreva. Prvá séria kolekcie bola vyrobená z topoľa s typickým mäkkým, suchým drevom, ktoré pri dotyku evokuje pocit tepla. Keď sa opracuje, prekvapí neobyčajnou jemnosťou a ľahkosťou.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: material basic

Richard u niektorých drevených masívov berie ohľad aj na možné nedokonalosti každého kúsku dreve. Namiesto toho, aby sa prípadných deformácií či rán v dreve zbavil, necháva ich vyniknúť. Každý kus tak vyniká jedinečnou textúrou ako aj farebnosťou.

Jedným z Richardových projektov je aj stôl, ktorý vznikol zo stromu vyrúbaného zo sadu Janka Kráľa. Nominovaný bol dokonca aj projektom Národná Cena za Dizajn.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: material basic

Kúsky z dielne Material basic môžeš vidieť aj v priestoroch dočasnej stanice Nové Nivy. Developer v tomto prípade hľadal možnosť, ako stromy, ktoré museli byť vyrúbané kvôli výstavbe, namiesto likvidácie citlivo a zmysluplne zužitkovať. Kompetentní oslovili Richarda, ktorý ich prostredníctvom dvoch dvojmetrových lavíc z topoľa čierneho aspoň symbolicky vrátil tam, kde rástli. Podľa Finstatu spoločnosť material basic s. r. o. v roku 2017 zverejnila tržby 7 898 € so stratou -9 269 €.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech