Zaži atmosféru starého Harlemu v modernom šate. Na Slovensku vznikol jedinečný podnik s obrovskou charizmou

  • Kvalitné podniky máme po celom Slovensku, nielen v krajských mestách
  • Väčšina sa inšpiruje nejakou vecou alebo obdobím, tu sa stretnete s nádychom histórie
  • Za týmto konceptom stojí majiteľ úspešnej a jedinečnej cyklistickej kaviarne
IMG_4949
Cotton
  • Kvalitné podniky máme po celom Slovensku, nielen v krajských mestách
  • Väčšina sa inšpiruje nejakou vecou alebo obdobím, tu sa stretnete s nádychom histórie
  • Za týmto konceptom stojí majiteľ úspešnej a jedinečnej cyklistickej kaviarne

O tom, že naše hlavné mesto má kvalitných a zaujímavých podnikov neúrekom vás informovať nemusíme. Mnohé z nich sa nachádzajú aj v iných mestách a dokonca to nemusia byť ani tie krajské. Dnes sa pozrieme na novootvorený podnik, ktorý sa nachádza v Topoľčanoch. Jeho majiteľom je Pavol Adamkovič, ktorého všetci poznajú pod prezývkou Ewžen. My sme o ňom už tiež písali, keďže reštauruje staré bicykle a má dokonca kaviareň, ktorá je im venovaná.

Harlemský vibe v Topoľčanoch

Podnik sa nachádza na hlavnej ceste v Topoľčanoch. Hneď ako doň vstúpite vás privíta interiér ako z éry prohibície v Amerike. Zamatové gauče či kreslá, steny zdobené v štýle art deco, masívny bar a personál oblečení v šate, ktorý do celého konceptu perfektne pasuje.

„Cotton 1909 vznikol na námet známeho amerického nočného baru v New York City. Cotton Club nebol známy len ako jazzový bar v Harleme v dobe, kedy mu vládla prohibícia, ale takisto ako miesto, kde sa stretávali vplyvní šéfovia podsvetia. Klub hostil mnohé vtedajšie africkoamerické hviezdy akými boli Fletcher Henderson, Ella Fitzgerald či Louis Armstrong.

V priebehu svojho rozkvetu to bolo štýlové miesto stretnutí a pravidlne každú nedeľu sa tu konali „Celebrity Nights“, kde vystupovali mnohé známe hviezdy,“ popísal koncept podniku Ewžen. Toho sa aj koncept v drží, keďže Cotton sa skladá z viacerých miestností a v jednej z nich je dokonca klavírne krídlo, ktoré tam nie je len na to, aby dopĺňalo dizajn.

Hudba nie je len šum v pozadí

Na klavír chodia hrávať talentovaní klaviristi z Topoľčian a jeho okolia, aby dotvárali atmosféru podniku dobovou hudbou. Ako nám Ewžen prezradil, jeden z klaviristov, ktorý chodí do podniku hrávať je vicemajster Slovenska v hraní na klavír a dokonca na majstrovstvách Európy obsadil tretiu priečku. Keď sa nehrá na klavír, znie hudba klasicky z reprákov, ale aj tu kladie dôraz na výber.

„Chceme aby tu bola dobová hudba, aby to pripomínalo atmosféru v Cotton Clube, tridsiate roky, časy prohibície. Bol to jazzový podnik, čiže chceme tu mať niečo swingové, niečo staršie, ale skombinované už aj s nejakým tým elektroswingom. Aby sa tu cítila fajn stará škola, ale aj mladí ľudia. Dbáme na každý jeden detail“

Ako vyzerala otváračka?

Na otváraciu párty alebo ako to nazval Ewžen, Grand Opening, mali skoncipované špeciálne drinkové menu. Na párty prišiel dokonca hosťovať aj Laci Fajn z bratislavského Old Fashioned Baru, ktorý si so sebou priniesol tri svoje koktaily. Dokopy bolo na menu deväť drinkov, z toho po troch prispeli aj Ewžen a domáci barman Cottonu. Mená koktailov boli venované podniku, ktorý kedysi na rovnakej adrese sídlil a aj legendárnemu filmu Dedičství. Čiže z menu ste si mohli objednať Cestu kolem světa či K*rva sa neříká.

Ak niekedy budete teda prechádzať Topoľčanmi a máte v obľube 30. roky 20. storočia určite neváhajte a zastavte sa v Cotton 1909. Nás osobne teší, že kvalitné podniky sa objavujú vo všetkých kútoch Slovenska. A ako vraví Ewžen: „Nie je bar ako bar a my sme sa snažili prísť s konceptom, aký široko-ďaleko nenájdete. Ale ako sa hovorí, lepšie raz zažiť ako stokrát počuť.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech